Kilkenny GAA fixtures and results

@KKPeopleSport

Reporter:

@KKPeopleSport

Email:

sport@kilkennypeople.ie

Kilkenny GAA fixtures and results

The following are the Kilkenny GAA fixtures and results

WEDNESDAY

J.J. Kavanagh & Sons North Junior A Hurling League/Championship

Group A

Urlingford: Emeralds v James Stephens 7.30pm

Palmerstown: Dicksboro v Young Irelands 7.30pm

Group B

Lisdowney: Lisdowney v St. Patrick’s 7.30pm

THURSDAY

St Canice’s Credit Union Byrne Cup Senior Hurling League

Bennettsbridge: Bennettsbridge v Erin’s Own 7.30pm

Pairc Sheamuis Stiophan: James Stephens v O’Loughlin Gaels 7.30pm

Palmerstown: Dicksboro v St Martin’s 7.30pm

Danesfort: Danesfort v Rower Inistioge 7.30pm

Michael Lyng Motors Aylward Cup Intermediate Hurling League

Thomastown: Thomastown v Tullaroan 7.30pm

Mooncoin: Mooncoin v Dunnamaggin 7.30pm

Freshford: St Lachtain’s v Fenians 7.30pm

J.J. Kavanagh & Sons North Junior B Hurling League/Championship Group B

Threecastles: Threecastles v Galmoy 7.30pm

Iverk Produce South Junior B Hurling Championship League Group A

Piltown: Piltown v Tullogher Rosbercon 7.30pm

Duggan Steel Under-14 B Hurling League Group A

Pairc na Ratha: Glenmore v Graignamanagh 7.30

Duggan Steel Under-14 C Hurling League

Ballyragget: St. Patrick’s v Ballyhale Shamrocks 7.30pm

Johnstown, Fenians v Cloneen/Railyard 7.30pm

FRIDAY

J.J. Kavanagh & Sons J.H.L. [Section B]

Canon Kearns Park: Erin’s Own v Tullaroan 7.30pm

Pairc Sheamuis Stiophan: James Stephens v Clara 7.30pm

Palmerstown: Dicksboro v Ballyhale Shamrocks 7.30pm

J.J. Kavanagh & Sons North Junior A Hurling League/Championship Group B

Tom Ryall Park: Graigue Ballycallan v Barrow Rangers 7.30pm

Johnstown: Fenians v Conahy Shamrocks 7.30pm

J.J. Kavanagh & Sons North Junior B Hurling League/Championship

Group A

Bennettsbridge: Bennettsbridge v James Stephens 6.45pm

Group B

Lisdowney: Lisdowney v Cloneen 7.30pm

Iverk Produce South Junior A Hurling Championship League

Mullinavat: Mullinavat v Carrickshock 7.30pm

Dunnamaggin: Dunnamaggin v Mooncoin 7.30pm

Iverk Produce South Junior B Hurling Championship League Group B

Kilmacow: Kilmacow v Windgap 7.30pm

Duggan Steel Under-14 C Hurling League

Tom Walsh Park: Blacks and Whites v James Stephens 7.30pm

Ballyhale: Ballyhale Shamrocks v Carrickshock 7.30pm

Ballyragget: St. Patrick’s v Slieverue 7.30pm

Special Minor 13 Aside Competition Roinn B – Semi-Final

Windgap: Galmoy/Windgap v Rower Inistioge 7pm

SATURDAY

All-Ireland Senior Hurling Qualifier Round 1

Nowlan Park: Kilkenny v Limerick 7pm

Liberty Insurance All-Ireland Senior Camogie Championship

Nowlan Park: Kilkenny v Clare 5pm

GAA Britain Inter County Junior Football Final

Birmingham: Kilkenny v Warwickshire 4pm

SUNDAY

Electric Ireland Leinster Minor Hurling Final

Croke Park: Dublin v Kilkenny 2pm

J.J. Kavanagh & Sons North Junior A Hurling League/Championship Group A

St. John’s Park: O’Loughlin Gaels v St Lachtain’s 7pm

J.J. Kavanagh & Sons North Junior B Hurling League/Championship

Group A

Palmerstown: Dicksboro v Conahy Shamrocks 7pm

Group B

Clara: Clara v Blacks and Whites 7.30pm

Iverk Produce South Junior B Hurling Championship League

Group A

Carrigeen: Carrigeen v Mooncoin 7pm

Group B

Inistioge: Rower Inistioge v Slieverue 7pm

MONDAY

Duggan Steel Under-14 B Hurling League Group B

Coon: St Martin’s v Rower Inistioge 7.30pm

Duggan Steel Under-14 C Hurling League

Pairc Sheamuis Stiophan: James Stephens v St. Patrick’s 7.30pm

Slieverue: Slieverue v Ballyhale Shamrocks 7.30pm

Johnstown: Fenians v Blacks and Whites 7.30pm

Hugginstown: Carrickshock v Barrow Rangers 7.30pm

Cloneen: Cloneen/Railyard v Clara 7.30pm

TUESDAY

St Canice’s Credit Union Byrne Cup Senior Hurling League

Palmerstown: Dicksboro v St Martin’s 7.30pm

J.J. Kavanagh & Sons J.H.L. [Section B]

St. John’s Park: O’Loughlin Gaels v Rower Inistioge 7.30pm

Iverk Produce South Junior B Hurling Championship League Group B

Ballyhale: Ballyhale Shamrocks v John Lockes 7.30pm

WEDNESDAY, JULY 5

Bord Gais Energy Leinster Under-21 Hurling Final

Nowlan Park: Kilkenny v Wexford 7.30pm

GAA RESULTS

GAA Britain Inter County Junior Football Semi-Final

Kilkenny 2-11, Lancashire 1-13

St Canice’s Credit Union Byrne Cup Senior Hurling League

James Stephens 0-15, Rower-Inistioge 0-12

Carrickshock 4-24, Ballyhale Shamrocks 2-16

Michael Lyng Motors Aylward Cup Intermediate Hurling League

Young Irelands 1-20, Glenmore 0-9

St Patrick’s 2-18, Tullogher-Rosbercon 0-9

J.J. Kavanagh & Sons North Junior Hurling Cup

Dicksboro 1-24, O’Loughlin Gaels 2-12

Emeralds 1-21, Barrow Rangers 1-17

James Stephens 5-15, Galmoy 1-17

Tullaroan 2-29, Cloneen 0-7

J.J. Kavanagh & Sons North Junior A Hurling League/Championship Group A

O’Loughlin Gaels 3-11, St Martin’s 1-11

J.J. Kavanagh & Sons North Junior B Hurling League/Championship

Group A

Bennettsbridge 3-22, Dicksboro 0-15

Group B

Threecastles 2-9, Blacks and Whites 1-11

J.J. Kavanagh & Sons Paddy Cahill Cup - Final

Conahy Shamrocks 1-22 Barrow Rangers 2-19

Duggan Steel Under-14 Hurling League

Roinn B Group B

Piltown 2-16, Rower-Inistioge 2-10

Roinn B Group C

Graigue-Ballycallan 7-12, Tullaroan 2-4

Roinn C

Blacks and Whites 8-7, Ballyhale Shamrocks 2-11

James Stephens 2-9, Cloneen/Railyard 0-1

Clara 3-13, St Patrick’s 0-1

Blacks and Whites 3-7, Carrickshock 3-1

Blacks and Whites 2-11, Clara 0-8