GAA fixtures and results

The full list of fixtures and results from a busy schedule on the Kilkenny GAA scene

The full list of fixtures and results from a busy schedule on the Kilkenny GAA scene

All the GAA fixtures

Wednesday

Kilkenny Honda Centre Minor HL

Paulstown: Barrow Rangers v John Lockes (6.45pm)

Ref: Eoin Hayes

Duggan Steel Under-16 HC Roinn B quarter-final

Palmerstown: St Lachtain’s v Bennettsbridge (6.45pm)

Ref: Eamon Larkin (Extra-Time)

Duggan Steel Under-16 HL Roinn A

Slieverue: Slieverue v O’Loughlin Gaels (6.45pm)

Ref: Paul Whelan

Inistioge: Rower-Inistioge v James Stephens (6.45pm)

Ref: Máirtín Ó Caoillte

Duggan Steel Under-16 HC Roinn C quarter-final

Freshford: Emeralds v Fenians (6.45pm)

Ref: John Guinan (Extra-Time)

Friday

St Canice’s Credit Union SHL

Canon Kearns Park: St Martin’s v James Stephens (7pm)

Ref: Denis O’Sullivan

Urlingford: Tullaroan v Fenians (7pm)

Ref: Sean Cleere

St John’s Park: Clara v Danesfort (7pm)

Ref: Thomas Duggan

Michael Lyng Motors IHL

Hugginstown: Dunnamaggin v Thomastown (7pm)

Ref: Raymond Byrne

Ballyhale: Mooncoin v St Patrick’s (7pm)

Ref: Michael O’Sullivan

Iverk Produce South JHC semi-final

Piltown: John Lockes v Windgap (6.45pm)

Ref: John Bennett (Extra-Time)

Saturday

St Canice’s Credit Union SHL

Bennettsbridge: Carrickshock v Graigue-Ballycallan (6.45pm)

Ref: Paddy Neary

Michael Lyng Motors IHL

Cloneen: Young Irelands v Conahy Shamrocks (6.45pm)

Ref: Eamon Mansfield

Duggan Steel Under-14 HC Roinn B

Jenkinstown: Bennettsbridge v Erin’s Own (6.30pm)

Ref: James Barry

Sunday

St Canice’s Credit Union SHL

Freshford: Dicksboro v Erin’s Own (2pm)

Ref: Peter Burke

John Locke Park: O’Loughlin Gaels v Ballyhale Shamrocks (4pm)

Ref: Gavin Quilty

Michael Lyng Motors IHL

Tullogher: Glenmore v Rower-Inistioge (3pm)

Ref: John Bennett

Bennettsbridge: Tullogher-Rosbercon v St Lachtain’s (6.45pm)

Ref: John Walsh

Tom Ryall Park: Emeralds v Mullinavat (6.45pm)

Ref: Pat Hayes

J.J. Kavanagh & Sons North JAHC final

Canon Kearn’s Park: Lisdowney v Young Irelands (11.30am)

Ref: Ger O’Grady (Extra-Time)

Country Style Foods South JBHC semi-final

Páirc na Ratha: Graignamanagh v Slieverue (6.45pm)

Ref: Raymond Byrne (Extra-Time)

Monday

J.J. Kavanagh & Sons North JHC quarter-final

Palmerstown: Dicksboro v Lisdowney (6.30pm)

Ref: Pat Hayes (Extra-Time)

Tuesday

Iverk Produce South JHC semi-final

Mooncoin: Kilmacow v Mullinavat (6.45pm)

Ref: Dominic Connolly (Extra-Time)

Iverk Produce South JAHC final

Thomastown: Ballyhale Shamrocks v Rower-Inistioge (6.45pm)

Ref: Eoin Hayes (Extra-Time)

Country Style Foods South JBHC semi-final

Hugginstown: Windgap v John Lockes (6.45pm)

Ref: Thomas Duggan (Extra-Time)

Wednesday, August 28

St Canice’s Credit Union Byrne Cup HL final

Ballyragget: Erin’s Own v Fenians (6.45pm)

Ref: John Guinan (Extra-Time)

RESULTS

All-Ireland IHL semi-final

Kilkenny 0-16, Galway 0-8

All-Ireland senior camogie semi-final

Kilkenny 2-12, Cork 2-11

J.J. Kavanagh & Sons Junior HC

Dicksboro 3-20, Dunnamaggin 0-8

St Martin’s 2-11, Mooncoin 0-10

James Stephens 0-14, Dicksboro 0-12

Erins Own 2-18, Clara 1-17

O`Loughlin Gaels 2-18, Mullinavat 3-12

J.J. Kavanagh & Sons JHLA final

Lisdowney 0-17, Bennettsbridge 0-13

St Canice’s Credit Union Byrne Cup HL semi-finals

Fenians 1-16, Clara 1-12

Erin’s Own 2-17, St Patrick’s 1-10

Michael Lyng Motors Aylward Cup HL semi-finals

St Martin’s 2-15 Young Irelands 2-14

O’Loughlin Gaels 2-12 Mooncoin 1-15

J.J. Kavanagh JAHC relegation final

Kilmacow w/o, St Martin’s scr

J.J. Kavanagh & Sons North JAHC quarter-final replay

St Lachtain’s 3-14, Graigue-Ballycallan 0-11

J.J. Kavanagh & Sons North JAHC semi-finals

Lisdowney 5-16, Emeralds 0-4

Young Irelands 2-18, St Lachtain’s 1-16

Iverk Produce South JAHC

Ballyhale Shamrocks 1-15, Tullogher-Rosbercon 2-10

Iverk Produce South JAHC semi-finals

Ballyhale Shamrocks 1-20, Thomastown 0-11

Rower-Inistioge 1-19, Carrickshock 4-9

J.J. Kavanagh & Sons North JBHC quarter-final replay

St Patrick’s 1-20, O’Loughlin Gaels 0-11

J.J. Kavanagh & Sons North JBHC quarter-final

Blacks and Whites 3-16, Galmoy 2-11

J.J. Kavanagh & Sons North JBHC semi-finals

James Stephens 1-11, Dicksboro 0-9

St Patrick’s 0-13, Blacks & Whites 0-10

Country Style Foods South JBHC quarter-finals

Graignamanagh 2-25, Mooncoin 3-20

Slieverue 2-19, Piltown 3-10

Windgap 1-19, Carrickshock 1-6

John Lockes 2-17, Rower-Inistioge 1-10

Tom Kinsella Tournament final

Oulart-The Ballagh 0-26, St Martin’s 2-13

Kilkenny Honda Centre Minor HL

Conahy Shamrocks 3-15, Lisdowney 0-11

Kilkenny Honda Centre Minor HL Roinn C final

Dunnamaggin 0-11, Carrickshock 0-9

Duggan Steel Under-16 HC Roinn A quarter-finals

John Lockes 2-16, Rower-Inistioge 1-7

O’Loughlin Gaels w/o, Barrow Rangers scr

James Stephens 4-21, Ballyhale Shamrocks 2-14

Duggan Steel Under-16 HC

James Stephens 7-14, Slieverue 0-5

O’Loughlin Gaels 5-15, Glenmore 0-4

Bennettsbridge 3-11, Clara 2-12

Fenians 2-10, O’Loughlin Gaels 2-7

Duggan Steel Under-16 HC Roinn C semi-final

Dicksboro B 4-6, Galmoy/Windgap 1-14

Duggan Steel Under-16 HC Roinn C quarter-final

Mullinavat 4-15, St Patrick’s 4-8

Duggan Steel Under-16 HL

Tullaroan 3-23, Lisdowney 0-11

Duggan Steel Under-14 HC Roinn A quarter-finals

O`Loughlin Gaels 7-16, Ballyhale Shamrocks 3-8

Dicksboro 3-15, James Stephens 3-9

Thomastown 4-14, Graigue-Ballycallan 1-7

Duggan Steel Under-14 HC Roinn B

Kilmacow 4-9, Emeralds 2-8

Danesfort 6-11, St Lachtain’s 4-4

Rower-Inistioge 9-19, Slieverue 2-9

Dunnamaggin 5-9, Piltown 1-7

Lisdowney 3-23, Clara 0-7

Duggan Steel Under-14 HC Roinn C

Conahy Shamrocks 1-13, St Martin’s 1-7

Duggan Steel Under-14 HL Roinn B semi-final

Danesfort 1-14, Dunnamaggin 1-7

Duggan Steel Under-14 HL Roinn B Shield

St Martin’s 6-8, Tullogher-Rosbercon 3-10