Kilkenny GAA fixtures and results

All the fixtures and results from the Kilkenny GAA scene

All the fixtures and results from the Kilkenny GAA scene

WEDNESDAY

Duggan Steel U-14 HL

St John’s Park: O’Loughlin Gaels v James Stephens (7.30pm)

Ref: John Guinan

Allianz/Cumann na mBunscol Educational Supplies HL Roinn A (All 4pm)

Kilmanagh NS v Gaelscoil Osraí

Clara NS v St Patrick’s DLS

Thomastown NS v Mooncoin BNS

Kilkenny CBS NS v Castlecomer BNS

THURSDAY

J.J. Kavanagh & Sons All County JHL semi-final

Kells Road: Dicksboro v O’Loughlin Gaels (7.30pm)

Ref: Paddy Neary

Iverk Produce South JAHC League

Hugginstown: Carrickshock v Glenmore (7pm)

Ref: Gavin Quilty

Inistioge: Rower-Inistioge v Dunnamaggin (7.30pm)

Ref: John Bennett

J.J. Kavanagh & Sons North JBHL quarter-final

Tom Ryall Park: Graigue-Ballycallan v St Lachtain’s (7.30pm)

Ref: Julian O’Dwyer

Duggan Steel U-14 HL

Windgap: Windgap v Barrow Rangers (7.30pm)

Tullaroan: Tullaroan v Slieverue (7.30pm)

Allianz/Cumann na mBunscol Tommy O’Brien Cup quarter-final

Ballyhale: Danesfort NS v Glenmore NS (4pm)

FRIDAY

J.J. Kavanagh & Sons JHL

Tullaroan: Tullaroan v Mullinavat (7.30pm)

Ref: Julian O’Dwyer

J.J. Kavanagh & Sons Joe Walsh Cup quarter-final

Jenkinstown: Conahy Shamrocks v Clara (7.30pm)

Ref: Eugene Ryan

J.J. Kavanagh & Sons Paddy Cahill Cup quarter-finals

Naomh Bríd: Naomh Bríd v Windgap (7.30pm). Ref: Paul Hunston

Pairc Naomh Moling: Naomh Moling v Galmoy (7.30pm).

Ref: Gerry Rafter

Canon Kearns Park: Erin’s Own v Blacks & Whites (7.30pm).

Ref: John Guinan

J.J. Kavanagh & Sons Kevin Fennelly Cup semi-finals

Coon: St Martin’s v Barrow Rangers (7.30pm)

Ref: Eamon Mansfield

Kells Road: James Stephens v Naomh Eoin (7.30pm)

Ref: Gay Rafter

Duggan Steel U-14 HL

Danesfort: Danesfort v Piltown (7.30pm)

Ref: Sean Brennan

Kilmacow: Kilmacow v St Martin’s (7pm)

Palmerstown: Dicksboro v St Fiacre’s (7.30pm)

Ref: Julian O’Dwyer

Galmoy: Galmoy v Fenians (7.30pm)

Allianz/Cumann na mBunscol

Corn de Bhaldraithe Country Cup quarter-finals (4pm)

Freshford NS v Lisdowney NS

Castlecomer BNS v Mooncoin BNS

Scoil McCauley Rice NS v Conahy NS

Scoil Phádraig Ballyhale v Gowran NS

SATURDAY

J.J. Kavanagh & Sons JHL

Paulstown: Barrow Rangers v Cloneen (7.30pm)

Ref: John Direen

Country Style Foods South JBHC League

Mullinavat: Mullinavat v John Lockes (7pm)

Ref: Jim Fitzgerald

Dr Tierney Park: Graignamanagh v Mooncoin (7pm)

Ref: John Bennett

Piltown: Piltown v Ballyhale Shamrocks (7pm)

Ref: Willie Kearney

Inistioge: Rower-Inistioge v Windgap (7pm)

Ref: Raymond Byrne

U-10 Go Games @ Nowlan Park

9.30am - Pitch 1: Clara v John Lockes, Pitch 2: Clara v John Lockes, Pitch 3: Carrickshock v Blacks & Whites, Pitch 4: Carrickshock v Blacks & Whites

10.30am - Pitch 1: Young Irelands Team White v Mullinavat, Pitch 2: Young Irelands Team White v Mullinavat, Pitch 3: Young Irelands Team Red v Lisdowney, Pitch 4: Young Irelands Team Red v Lisdowney

11.30am - Pitch 1: Danesfort v Erin’s Own, Pitch 2: Danesfort v Erin’s Own, Pitch 3: Kilmacow v Tullogher-Rosbercon, Pitch 4: Kilmacow v Tullogher-Rosbercon

12.30pm - Pitch 1: Barrow Rangers v St Lachtain’s, Pitch 2: Barrow Rangers v St Lachtain’s

1.30pm - Pitch 1: Piltown v Slieverue, Pitch 2: Piltown v Graignamanagh, Pitch 3: Piltown v Graignamanagh

Hurling game, followed by 10 minutes of Gaelic football. All players to wear gumshields

SUNDAY

Iverk Produce South JAHC League

Thomastown: Thomastown v Kilmacow (7pm)

Ref: Sean Brennan

Mooncoin: Mooncoin v Tullogher-Rosbercon (7pm)

Ref: Michael O’Sullivan

J.J. Kavanagh & Sons Paddy Cahill Cup

Cloneen: Cloneen v Mullinavat (2pm)

Ref: Eugene Ryan

Duggan Steel U-14 HL

Pairc na Ratha: Glenmore v Lisdowney (11.30am)

Ref: John Bennett

MONDAY

Duggan Steel U-14 HL (All 7.30pm)

Dunnamaggin: Dunnamaggin v St Lachtain’s

Galmoy: Galmoy v Cloneen

St John’s Park: O’Loughlin’s v Fenians

Tullaroan: Tullaroan v Barrow Rangers

Hugginstown: Carrickshock v Slieverue

TUESDAY

J.J. Kavanagh & Sons North JBHL semi-final

Venue TBC: Danesfort v Blacks & Whites (7.30pm)

Ref: Sean Cleere

J.J. Kavanagh & Sons Joe Walsh Cup (7.30pm)

Paulstown: Barrow Rangers v James Stephens

Ref: Shem Gibbons

Canon Kearns Park: Erin’s Own v Threecastles

Ref: John Guinan

Cloneen: Cloneen v Dicksboro

Ref: John McCormack

Duggan Steel U-14 HL

Jenkinstown: Conahy Shamrocks v Mullinavat (7pm)

Ref: Pat Hayes

WEDNESDAY, JUNE 4

Bord Gais Leinster U-21 HC

Nowlan Park: Kilkenny v Wexford (7.30pm). Ref: David Hughes

Duggan Steel U-14 HL

Palmerstown: Dicksboro v Erin’s Own (7.30pm)

GAA RESULTS

British JFC

Kilkenny 1-2, Warwickshire 0-10

J.J. Kavanagh & Sons JHL

Ballyhale 2-14, Erin’s Own 2-13

J.J. Kavanagh & Sons All County JHL

Mooncoin 0-18, Kilmacow 2-8

Dicksboro 1-11, John Lockes 1-3

Graig 4-12, Bennettsbridge 1-13

O’Loughlin Gaels 2-15, Slieverue 1-10

J.J. Kavanagh & Sons North JAHL final

Graigue-Ballycallan 0-12, Lisdowney 0-10

Iverk Produce South JAHL final

Ballinkillen 0-18, Erin’s Own 0-16

Country Style Foods South JBHC

Mooncoin 2-13, Windgap 2-5

Graignamanagh 1-12, Carrigeen 0-8

Rower-Inistioge 5-9, Ballyhale 1-8

J.J. Kavanagh & Sons North JBHL

Blacks & Whites 3-13, Galmoy 2-15

Erin’s Own 3-12, James Stephens 1-10

J.J. Kavanagh & Sons Joe Walsh Cup

Threecastles 3-20, St Martin’s 1-9

J.J. Kavanagh & Sons Paddy Cahill Cup

Windgap 0-14, Tullaroan 0-11

J.J. Kavanagh & Sons Kevin Fennelly Cup

James Stephens 0-23, Ballyhale Shamrocks 2-5

Duggan Steel U-14 HL

Dicksboro 1-13, Ballyhale Shamrocks 0-3

O’Loughlin Gaels 1-17, Dicksboro 0-5

James Stephens 4-22, Ballyhale Shamrocks 0-7

Mooncoin 5-12, St Lachtain’s 8-3

Dunnamaggin 7-25, Clara 1-0

Lisdowney 3-9, Danesfort 4-4

Piltown 1-20, Clara 1-5

Glenmore 1-4, Mooncoin 0-4

Dunnamaggin 2-12, Mooncoin 3-3

Graigue-Ballycallan 4-12, Emeralds 5-6

Tullogher-Ros 1-18, Rower-Inistioge 2-4

Young Irelands 3-12, Mullinavat 0-1

Emeralds 3-15, Tullogher-Rosbercon 2-7

Young Irelands 2-7, Graigue-Ballycallan 2-7

Conahy Shamrocks 5-10, Rower-Inistioge 2-9

Bennettsbridge 3-20, Mullinavat 3-2

Kilmacow 6-8, O’Loughlin Gaels 1-9

St Patrick’s 2-14, St Martin’s 0-4

St Fiacres 4-9, James Stephens 0-7

John Lockes 3-5, St Fiacre’s 1-8

St Patrick’s 5-10, O’Loughlin Gaels 2-6

Kilmacow 5-9, Dicksboro 0-2

James Stephens 2-9, St Martin’s 1-3

Tullaroan 7-1, Carrickshock 5-5

Windgap 9-17, Fenians 4-7

Slieverue 5-14, Galmoy 6-11

Barrow Rangers 6-6, Cloneen 2-6