Kilkenny GAA fixtures and results

Fixtures

Fixtures

Today (Wednesday)

County Minor Football Training

Palmerstown, 5.30pm. All panel members to attend

J.J. Kavanagh & Sons Senior FL

Piltown: Glenmore v Conahy Shamrocks (8pm)

Ref: Martin Quilty

Palmerstown: Dicksboro v Thomastown (8pm)

Ref: TBC

Educational Supplies Schools HL (all 4pm)

St John’s Senior NS Kilkenny v St Canice’s NS

Scoil McCauley Rice NS v Kilmanagh NS

Ballyhale NS v Clara NS

St Patrick’s DLS v Kilkenny CBS

Freshford NS v Castlecomer BNS

Gowran NS v Conahy NS

Urlingford NS v Goresbridge/Paulstown

Inistioge NS v Bennettsbridge NS

Thomastown BNS v Mooncoin BNS

Tullogher-Rosbercon NS v Piltown NS

Top Oil Schools HL

Kilmacow BNS v Carrickshock NS

Mullinavat NS v Graigue/Skeough

Glenmore NS v Slieverue Mixed NS

Johnstown NS v Clogh Mooneenroe NS

Coon-Muckalee NS v Lisdowney NS

Danesfort NS v Gaelscoil Osraí, Loch Buí

St Patrick’s DLS v St Canice’s NS

Kilkenny CBS v Dunnamaggin NS

Thursday

Duggan Steel U-14 FL

Piltown: Piltown v Erin’s Own (8pm)

Ref: Dominic Connolly

Friday

J.J. Kavanagh & Sons Intermediate FL

Ballyragget: Clara v St Patrick’s (8pm)

Ref: Ger O’Grady

Iverk Produce South Junior A HL

Piltown: Piltown v Thomastown (8pm)

Ref: Willie Kearney

Saturday

J.J. Kavanagh & Sons North Junior A HL Group One

Gowran:Young Irelands v Carlow Town Hurling Club (3pm)

Ref: John Walsh

Coon: St Martin’s v Graigue-Ballycallan (3pm)

Ref: Denis O’Sullivan

J.J. Kavanagh All County Junior HL (all 3pm)

Mount Leinster Rangers: Mt Leinster Rangers v Graignamanagh

Ref: Paul Hunston

Johnstown: Fenians v Dicksboro

Ref: Peter Burke

Tullaroan: Tullaroan v Lisdowney

Ref: Paddy Neary

Bennettsbridge: Bennettsbridge v Slieverue

Ref: Sean Cleere

Naomh Bríd: Naomh Bríd v Kilmacow

Ref: John Direen

Galmoy:Galmoy v Blacks & Whites

Ref: Eugene Ryan

Mooncoin: Mooncoin v Piltown

Ref: Raymond Byrne

Clara: Clara v Naomh Eoin/Myshall

Ref: John McCormack

Paulstown: Barrow Rangers v Naomh Moling

Ref: Sean Brennan

Dunnamaggin: Dunnamaggin v O’Loughlin Gaels

Ref: John Bennett

Iverk Produce South Junior A HL

Ballyhale: Ballyhale Shamrocks v Rower-Inistioge (3pm)

Ref: Dominic Connolly

Tullogher: Tullogher-Rosbercon v Glenmore (3pm)

Ref: John Minogue

Mullinavat: Mullinavat v Carrickshock (3pm)

Ref: Martin Quilty

Duggan Steel U-16 HL

(5.30pm, unless stated)

St John’s Park: O’Loughlin Gaels v James Stephens (3pm)

Ref: Pat Hayes

Mooncoin: Mooncoin v Dicksboro

Ref: Gavin Quilty

Pairc na Ratha: Glenmore v Slieverue

Ref: Michael O’Sullivan

John Locke Park: John Lockes v Rower-Inistioge

Ref: Eoin Hayes

Kilmacow: Kilmacow v Ballyhale Shamrocks

Ref: Peter Kenny

Piltown: Piltown v Tullogher-Rosbercon

Ref: Trevor Grant

Jenkinstown: Conahy Shamrocks v Lisdowney

Ref: James Barry

Freshford: St Lachtain’s v Clara

Ref: Eamon Mansfield

Windgap: Galmoy/Windgap v Graigue-Ballycallan

Ref: Jim Fitzgerald

Mullinavat: Mullinavat v St Martin’s

Ref: Martin Quilty

Tullaroan: Tullaroan v Barrow Rangers

Ref: Podge Butler

Graignamanagh: St Fiacre’s v Bennettsbridge

Ref: Liam O’Hara

Hugginstown: Carrickshock v Young Irelands

Ref: Paul Whelan

Ballyragget: St Patrick’s v Dunnamaggin

Ref: Paul Murphy

Cloneen: Cloneen/Railyard v Danesfort

Ref: John Guinan

Urlingford: Emeralds v Dicksboro

Ref: Colin Breheny

Duggan Steel U-14 FL

Thomastown: Thomastown v James Stephens (11am)

Ref: John Bennett

All-Ireland Colleges Junior A Camogie final

Nowlan Park: Loreto Kilkenny v Presentation Kilkenny (2pm)

Sunday

Allianz Hurling League

Pairc Uí Chaoimh: Kilkenny v Cork (2.30pm)

Ref: Michael Wadding

Allianz Football League

Páirc Seán Mac Diarmada: Leitrim v Kilkenny

Ref: Liam Devenney

Leinster Football League 2

Moneenroe: Railyard GFC v Askea

Country Style Foods South Junior B HL (all 1pm)

Slieverue: Slieverue v John Lockes

Ref: Richard Dowling

Mullinavat: Mullinavat v Graignamanagh

Ref: John Kennedy

Inistioge: Rower Inistioge v Kilmacow

Ref: Eddie Crowley

Hugginstown: Carrickshock v Carrigeen

Ref: Julian O’Dwyer

J.J. Kavanagh & Sons North Junior B HL (all 2pm)

St John’s Park: O’Loughlin Gaels v Threecastles

Ref: Shem Gibbons

Tom Walsh Park: Blacks & Whites v Dicksboro

Ref: John Walsh

Cloneen: Cloneen v Clara

Ref: Denis O’Sullivan

Bennettsbridge: Bennettsbridge v Graigue-Ballycallan

Ref: Paul Whelan

Larchfield: James Stephens v St Patrick’s

Ref: John Guinan

Kilkenny Citroën Centre Minor FC

Callan CBS: John Lockes v Graigue-Ballycallan (11am)

Ref: Willie Kearney

Football Development Squads

James’s Park: Under-14 and Under-16 (9.45am)

Duggan Steel U-16 HL

Larchfield: James Stephens B v Fenians (11am)

Ref: Colin Breheny

Duggan Steel U-14 FL

Canon Kearns Park: Erin’s Own v Rower-Inistioge (11am)

Ref: Paddy Bowden

Duggan Steel U-14 FC (13-a-side)

Johnstown: Fenians B v Mullinavat (11.30am)

Ref: TBC

Monday

Duggan Steel U-16 FL (all 6.30pm)

Palmerstown: Dicksboro v O’Loughlin Gaels

Ref: Eoin Hayes

Inistioge: Rower-Inistioge v Lisdowney

Ref: John Minogue

Mooncoin: Mooncoin v James Stephens

Ref: Jim Fitzgerald

Tullogher: Tullogher-Rosbercon v John Lockes

Ref: John Walsh

Pairc na Ratha: Glenmore v Thomastown

Ref: Richard Dowling

Mullinavat: Mullinavat v St Martin’s

Ref: Trevor Grant

Ballyhale: Ballyhale Shamrocks v Bennettsbridge

Ref: Thomas Duggan

Piltown: Piltown v Graigue-Ballycallan

Ref: Paul Whelan

Kilmacow: Kilmacow v Barrow Rangers

Ref: Martin Quilty

Jenkinstown: Conahy Shamrocks v St Fiacre’s

Ref: Paddy Bowden

Tullaroan: Tullaroan v Clara

Ref: Richie Buckley

Johnstown: Fenians v Carrickshock

Ref: Podge Butler

Danesfort: Danesfort v Slieverue

Ref: John Kennedy

Urlingford: Emeralds v Young Irelands

Ref: Eugene Ryan

Tuesday

Duggan Steel U-16 FL

Palmerstown: Dicksboro B v Cloneen/Railyard (6.30pm)

Ref: Sean Cleere

Wednesday, March 28

Educational Supplies Schools HL (all 4pm)

Gaelscoil Osraí v St Patrick’s DLS

St Canice’s NS v Scoil Phadraig Ballyhale

Kilkenny CBS v St John’s Senior NS

Clara NS v Scoil McCauley Rice

Castlecomer BNS v Urlingford NS

Goresbridge/Paulstown v Gowran NS

Conahy NS v Freshford NS

Bennettsbridge NS v Tullogher-Rosbercon NS

Piltown NS v Thomastown NS

Mooncoin BNS v Inistioge NS

Top Oil Schools HL

Gaelscoil Osraí U-13 B v Kilkenny CBS U-13 B

Dunnamaggin NS v St Patrick’s DLS U-13 B

St Canice’s NS U-13 B v Danesfort NS

Ballyragget NS v Coon/Muckalee NS

Lisdowney NS v Johnstown NS

Carrickshock NS v Glenmore NS

Slieverue Mixed NS v Mullinavat NS

Graiguenamanagh/Skeoughvosteen v Kilmacow BNS

Results

Allianz Hurling League

Kilkenny 5-16, Dublin 6-12

Allianz Football League

Carlow 3-11, Kilkenny 1-6

All Ireland Colleges SH A semi-finals

Kilkenny CBS 3-15, Portumna Community School 1-8

Nenagh CBS 0-17, St Kieran’s College 0-14

Leinster Football League 2

Railyard GFC 0-11, Naomh Pádraig 0-10

J.J. Kavanagh & Sons Senior FL

Thomastown 5-5, Mooncoin 2-5

J.J. Kavanagh & Sons Junior FL

Ballyhale Shamrocks 3-8, Fenians 2-6

Leinster U-16 Club HL

O’Loughlin Gaels 2-15, St Lachtain’s 1-8

Duggan Steel U-14 FL

Piltown 2-12, Glenmore1-1

Tullaroan 2-11, Piltown 0-1

Young Irelands 6-7, Bennettsbridge 2-1

Educational Supplies Schools HL

Kilmanagh NS 5-11, Scoil Phadraig Ballyhale 1-7

St John’s Senior School 3-9, Clara NS 2-5

Scoil Phadraig Ballyhale 4-5, Scoil McCauley Rice 3-2

Gaelscoil Osraí 8-5, Kilkenny CBS 2-4