This week’s GAA results and fixtures

Kilkenny GAA Fixtures

Kilkenny GAA Fixtures

Wednesday

Duggan Steel Under-14 Football League

Bennettsbridge: O’Loughlin Gaels v Thomastown (7.30pm)

Ref: Paschal Connolly

Minor Football Challenge

Muckalee: Kilkenny v Carlow (7.30pm)

Kilkenny Education Centre

There will be a training night held at 7.45pm in the Kilkenny Education Centre, Callan Road. The training will help all Bord na nÓg secretaries learn how to use their newly updated email systems. All clubs are asked to attend.

Saturday

J.J. Kavanagh & Sons SF League

Moneenroe: Railyard v Dicksboro (3pm)

Ref: John Guinan

Thomastown: Thomastown v Mullinavat (3pm)

Ref: John Walsh

Canon Kearn’s Park: Erin’s Own v Mooncoin (3pm)

Ref: Sean Cleere

Jenkinstown: Conahy Shamrocks v Kilmoganny (3pm)

Ref: Denis O’Sullivan

St. John’s Park: O’Loughlin Gaels v Glenmore (3pm)

Ref: Thomas Duggan

Larchfield: James Stephens v Muckalee (3pm)

Ref: Eamon Mansfield

J.J. Kavanagh & Sons IF League

Inistioge: Rower-Inistioge v St Patrick’s (3pm)

Ref: John Bennett

Piltown: Piltown v Danesfort (3pm)

Ref: Dominic Connolly

Tom Walsh Park: Blacks and Whites v Clara (3pm)

Ref: Paschal Connolly

J.J. Kavanagh & Sons JF League

Ballyhale: Ballyhale Shamrocks v Tullogher-Rosbercon (3pm)

Ref: Julian O’Dwyer

Windgap: Windgap v Graigue-Ballycallan (3pm)

Ref: Willie Kearney

Duggan Steel Under-14 Football League

Ballyhale: Ballyhale Shamrocks v Graigue-Ballycallan (11.30am)

Ref: Raymond Byrne

Danesfort: Danesfort v Ballyhale Shamrocks (11.30am)

Ref: Paul Whelan

Jenkinstown: Conahy Shamrocks v O’Loughlin Gaels (11.30am)

Ref: John Mc Cormack

Páirc na Ratha: Glenmore v Erin’s Own (11.30am)

Ref: Martin Quilty

Lisdowney: Lisdowney v Kilmacow (11.30am)

Ref: Podge Butler

Piltown: Piltown v Barrow Rangers (11.30am)

Ref: Gavin Quilty

Callan CBS: John Lockes v Slieverue (11.30am)

Ref: Paul Hunston

Urlingford: Emeralds v St Martin’s (11.30am)

Ref: Eugene Ryan

Tom Walsh Park: St Fiacre’s v Mooncoin (11.30am)

Ref: John Minogue

Gowran: Young Irelands v Dicksboro (11.30am)

Ref: James Barry

Dunnamaggin: Kilmoganny v O’Loughlin Gaels (1pm)

Ref: John Kennedy

Duggan Steel Under-14 Roinn D 13 a-side

Freshford: St Lachtain’s v Carrickshock (11.30am)

Ref: Colin Breheny

Development Squad Training

St James’s Park: Under 14/16/15 Football (4pm)

Sunday

Allianz Hurling League

Nowlan Park: Kilkenny v Tipperary (2.30pm)

Ref: Michael Wadding

Match Information: Patrons are advised to come early as a large crowd is expected Admission is E13 to all sections of the ground. Students/Senior Citizens: E5/Under-16s: Free

Season Ticket Stiles: Hebron Road (New Stand Side) Stiles 15, 16, 17 & 18 O’Loughlin Road (Old Stand side) Stiles 36 & 37. Group Passes admission is through Stile 23 Ardán Ó Cearbhaill (New Stand behind country end goal)

J.J. Kavanagh & Sons J.F. League

Moneenroe: Railyard v Fenians (11.30am)

Ref: Ger O’Grady

Gowran: Young Irelands v Muckalee (11.30am)

Ref: Ollie O’Neill

Wednesday, February 29

Cadbury’s Leinster Under-21 FC

Ballyragget: Kilkenny v Louth (7.30pm)

Ref: John Hickey

Kilkenny GAA Results

J.J. Kavanagh & Sons Senior FL

Mooncoin 4-4, Mullinavat 2-5

Railyard 2-8, Erin’s Own 1-4

Muckalee 1-11, Glenmore 0-1

Conahy Shamrocks 1-6, James Stephens 1-5

O’Loughlin Gaels 1-16, Kilmoganny 0-4

J.J. Kavanagh & Sons Intermediate FL

Clara 1-6, Danesfort 0-7

St Patrick’s w/o, Piltown scr

Blacks & Whites 3-4, Rower-Inistioge 1-6

J.J. Kavanagh & Sons Junior FL

Tullogher-Rosbercon 1-6, Windgap 0-7

Ballyhale Shamrocks 2-9, Graigue-Ballycallan 0-7

Railyard 3-9, Muckalee 0-10

Kilkenny Citroën Centre Minor FL

Erin’s Own 0-13, Dicksboro 1-7

Mooncoin 3-6, Cloneen/Railyard 2-8

Tullogher-Rosbercon 3-9, Conahy Shamrocks 2-6

Lisdowney w/o, John Lockes scr

St Martin’s 4-6, Clara 1-7

Emeralds 3-9, Fenians 2-0

Tullaroan 2-6, Kilmoganny 0-8

Carrickshock 5-5, Kilmacow 3-5

James Stephens 4-2, Rower-Inistioge 1-7

Duggan Steel Under-14 FL

Piltown 6-9, Rower-Inistioge 1-0

St Martin’s 2-5, St Fiacre’s 2-5

Lisdowney 2-6, Barrow Rangers 3-2

Emeralds w/o, Slieverue scr

Tullogher-Rosbercon 7-8, John Lockes 1-0

James Stephens 2-3, Bennettsbridge 2-2

Tullaroan 6-8, Dicksboro B 4-3

O’Loughlin Gaels 5-12, Young Irelands 4-3

Duggan Steel Under-14 ‘D’ FL 13 a-side

Carrickshock w/o, Mullinavat scr

Cloneen/Railyard 4-4, St Lachtain’s 1-4