All the Kilkenny GAA fixtures and results

Fixtures from Wednesday, July 11 to Wednesday, July 18

Fixtures from Wednesday, July 11 to Wednesday, July 18

Wednesday

Bord Gais Energy Leinster Under-21 HC final

Portlaoise: Laois v Kilkenny (7.30pm)

Ref: Gearoid McGrath

Kilkenny Honda Centre Minor HL

Palmerstown: Dicksboro B v Dunnamaggin (7.30pm)

Ref: John McCormack

Hurling Development Squads

St Kieran’s College: Under 14 North, Central and South (6.30pm)

Mullinavat: Under-15 South (6.30pm)

Thomastown: Under-16 A Panel (6.30pm)

Jenkinstown: Under-16 B Panel (6.30pm)

North v Laois in Portlaoise GAA grounds (5.45pm)

Bus leaving St Kieran’s at 4pm

Thursday

J.J. Kavanagh & Sons Junior HC

Kilmacow: Kilmacow v Graignamanagh (7.30pm)

Ref: Eoin Hayes

Kilkenny Honda Centre Minor HL

Ballyragget: St Patrick’s v The Harps (7.30pm)

Ref: John Guinan

Duggan Steel Under-16 HL Roinn A semi-final

Thomastown: Thomastown v James Stephens (7pm)

Ref: John Bennett (Extra-Time)

Duggan Steel Under-14 HL Roinn C final

St John’s Park: Bennettsbridge v Dunnamaggin (7pm)

Ref: Sean Brennan (Extra-Time)

Duggan Steel Under-14 HL

Danesfort: Danesfort v O’Loughlin Gaels (7pm)

Ref: John McCormack

Palmerstown: Dicksboro v Conahy Shamrocks (7pm)

Ref: Peter Burke

Ballyhale: Ballyhale Shamrocks v Graigue-Ballycallan (7pm)

Ref: Patrick Dunphy

Coon: St Martin’s v Barrow Rangers (7pm)

Ref: Ger O’Grady

Urlingford: Emeralds v Lisdowney (7pm)

Ref: Podge Butler

Tullogher: Tullogher-Rosbercon v Piltown (7pm)

Ref: Martin Quilty

Graignamanagh: St Fiacre’s v Glenmore (7pm)

Ref: John Walsh

John Locke Park: John Lockes v Slieverue (7pm)

Ref: Willie Kearney

Freshford: St Lachtain’s v Tullaroan (7pm)

Ref: Eamon Mansfield

Larchfield: James Stephens v Kilmacow (7pm)

Ref: John Kennedy

Johnstown: Fenians v Cloneen/Railyard (7pm)

Ref: Denis O’Sullivan

Hugginstown: Carrickshock v Galmoy (7pm)

Ref: Jim Fitzgerald

Mullinavat: Mullinavat v Windgap (7pm)

Ref: John Minogue

Friday

Michael Lyng Motors Intermediate HL

Freshford: Conahy Shamrocks v Emeralds (7.30pm)

Ref: Sean Cleere

Ballyhale: Clara v Glenmore (7.30pm)

Ref: Eugene Ryan

J.J. Kavanagh & Sons Junior HC

Paulstown: Barrow Rangers v Cloneen (6.30pm)

Ref: Peter Burke

Piltown: Piltown v Thomastown (7.30pm)

Ref: Richard Dowling

Galmoy: Galmoy v Blacks & Whites (7.30pm)

Ref: John Guinan

Slieverue: Slieverue v Bennettsbridge (7.30pm)

Ref: Raymond Byrne

Duggan Steel Under-16 HL Roinn A semi-final

Palmerstown: Dicksboro v O’Loughlin Gaels (7pm)

Ref: Paschal Connolly (Extra-Time)

Duggan Steel Under-16 HL

Clara: Clara v Kilmacow (7pm)

Ref: John McCormack

Mooncoin: Mooncoin v Erin’s Own (7pm)

Ref: Martin Quilty

Tom Ryall Park: Graigue-Ballycallan v St Fiacre’s (7.30pm)

Ref: Julian O’Dwyer

Saturday

St Canice’s Credit Union Senior HL

Bennettsbridge: Dunnamaggin v St Martin’s (3pm)

Ref: Patrick Dunphy

Freshford: Fenians v Danesfort (3pm)

Ref: John Guinan

Dunnamaggin: Tullaroan v Ballyhale Shamrocks (7.30pm)

Ref: Dominic Connolly

Nowlan Park: Dicksboro v James Stephens (7.30pm)

Ref: Eamon Mansfield

Jenkinstown: Erin’s Own v O’Loughlin Gaels (7.30pm)

Ref: John Walsh

Thomastown: Carrickshock v Graigue-Ballycallan (7.30pm)

Ref: Paddy Neary

Michael Lyng Motors Intermediate HL

Windgap: John Lockes v Mullinavat (7.30pm)

Ref: Gavin Quilty

Graignamanagh: Young Irelands v Tullogher-Rosbercon (3pm)

Ref: Maurice Flynn

Páirc na Ratha: Mooncoin v Rower-Inistioge (3.30pm)

Ref: Raymond Byrne

Duggan Steel Under-16 HL Roinn C Shield quarter-final

Hugginstown: Carrickshock v Emeralds (1.30pm)

Ref: Eddie Crowley (Extra-Time)

Duggan Steel Under-16 HL

Freshford: St Lachtain’s v Lisdowney (7pm)

Ref: Peter Burke

Sunday

Michael Lyng Motors Intermediate HL

Lisdowney: St Patrick’s v St Lachtain’s (1.30pm)

Ref: Denis O’Sullivan

J.J. Kavanagh & Sons Junior HC

Windgap: Windgap v Lisdowney (7pm)

Ref: Pat Hayes

J.J. Kavanagh & Sons North Junior B HC

Palmerstown: Dicksboro v Danesfort (11am)

Ref: Eugene Ryan

Duggan Steel Under-16 HL Roinn A Shield semi-final

Páirc na Ratha: Glenmore v Mooncoin (6.30pm)

Ref: John Bennett (Extra-Time)

Duggan Steel Under-14 FC Roinn D semi-finals

Hugginstown: Carrickshock v St Lachtain’s (11am)

Ref: John Kennedy (Extra-Time)

Cloneen: Cloneen/Railyard v Mullinavat (11am)

Ref: Gay Rafter (Extra-Time)

Football Development Squads

James Park: Under-14 and 16 training (10am)

Clubs are asked to send in their players.

Monday

J.J. Kavanagh & Sons North Junior B HC

Freshford: St Lachtain’s v Cloneen (7.30pm)

Ref: John McCormack

Tom Ryall Park: Graigue-Ballycallan v St Patrick’s (7.30pm)

Ref: Sean Cleere

Canon Kearns Park: Erin’s Own v Clara (7.30pm)

Ref: Eugene Ryan

Threecastles: Threecastles v James Stephens (7.30pm)

Ref: Ger O’Grady

Country Style Foods South Junior B HC

Windgap: Windgap v Kilmacow (7.30pm)

Ref: Willie Kearney

Graignamanagh: Graignamanagh v Mooncoin (7.30pm)

Ref: John Walsh

Carrigeen: Carrigeen v John Lockes (7.30pm)

Ref: Paschal Connolly

Mullinavat: Mullinavat v Carrickshock (7.30pm)

Ref: Maurice Flynn

Kilkenny Honda Centre Minor HL

Urlingford: Emeralds v O’Loughlin Gaels (7pm)

Ref: Pat Hayes

Inistioge: Rower-Inistioge v Bennettsbridge (7pm)

Ref: John Minogue

Johnstown: Fenians v The Harps (7pm)

Ref: John Guinan

Jenkinstown: Conahy Shamrocks v Piltown (7pm)

Ref: Peter Burke

Tullogher: Tullogher-Rosbercon v Barrow Rangers (7pm)

Ref: Raymond Byrne

Muckalee: St Martin’s v Camross (7pm)

Ref: Ollie O’Neill

Duggan Steel Under-14 HL

Thomastown: Thomastown v James Stephens (7pm)

Ref: TBC

Tuesday

Kilkenny Honda Centre Minor HL

Freshford: St Lachtain’s v Kilmacow (7pm)

Ref: Paddy Bowden

Canon Kearns Park: Erin’s Own v Dicksboro (7pm)

Ref: Eamon Mansfield

John Locke Park: John Lockes v Danesfort (7pm)

Ref: Paschal Connolly

Lisdowney: Lisdowney v St Patrick’s (7pm)

Ref: Podge Butler

Windgap: Galmoy/Windgap v Mullinavat (7pm)

Ref: Pat Hayes

Clara: Clara v Mooncoin (7pm)

Ref: Shem Gibbons

Hugginstown: Carrickshock v Young Irelands (7pm)

Ref: Richard Dowling

Thomastown: Thomastown v St Fiacre’s (7.30pm)

Ref: Sean Brennan

Wednesday, July 18

Kilkenny Honda Centre Minor HL

Larchfield: James Stephens B v Dicksboro B (7pm)

Ref: Ollie O’Neill

RESULTS

Leinster GAA SHC final

Galway 2-21, Kilkenny 2-11

J.J. Kavanagh & Sons Junior HC

Mooncoin 3-22, Dunnamaggin 1-9

O’Loughlin Gaels 5-17, Dicksboro 3-9

James Stephens 1-20, Tullaroan 2-13

St Martin’s 1-12, Fenians 2-9

Iverk Produce South Junior A HC

Thomastown 2-12, Carrickshock 1-10

J.J. Kavanagh & Sons North Junior B HC

Danesfort 0-20, Cloneen 2-13

J.J. Kavanagh & Sons North Junior B HC

Galmoy 1-12, Graigue-Ballycallan 1-12

St Patrick’s 2-17, Erin’s Own 1-7

Blacks & Whites 0-17, Barrow Rangers 2-10

Country Style Foods South Junior B HC

Kilmacow w/o, Slieverue scr

Windgap 2-11, Mooncoin 1-11

Carrickshock 1-14, Carrigeen 0-8

St Canice’s Credit Union Byrne Cup HL

Young Irelands 3-26, John Lockes 0-16

Graigue-Ballycallan w/o, Emeralds scr

Duggan Steel Under-16 HL Roinn A Shield quarter-final

Mooncoin 3-11, John Lockes 2-12

Duggan Steel Under-16 HL

Tullogher-Rosbercon 2-14, Clara 2-12

Bennettsbridge 0-19, St Martin’s 3-5

Galmoy/Windgap 6-13, Barrow Rangers 3-6

Duggan Steel Under-16 HL Roinn C Shield quarter-final

Dicksboro w/o, Cloneen/Railyard scr