Kilkenny GAA Fixtures

editorial image
The Kilkenny GAA fixtures (Wednesday, March 18 to Monday, March 23)

The Kilkenny GAA fixtures (Wednesday, March 18 to Monday, March 23)

WEDNESDAY

Allianz/Cumann na mBunscol Educational Supplies Roinn A HL (ALL 4pm)

Mooncoin BNS v St. Patrick’s DLS

St Canice’s NS v Thomastown NS

Gaelscoil Osraí v Kilkenny CBS NS

Allianz/Cumann na mBunscol Toymaster Roinn B HL North (ALL 4pm)

Lisdowney NS v Freshford NS

Clara NS v Urlingford NS

Castlecomer BNS v St John’s NS

Allianz/Cumann na mBunscol Toymaster Roinn B HL South (ALL 4pm)

Scoil Phadraig Ballyhale v Kilmanagh NS

Dunnamaggin NS v Scoil McCauley Rice NS

Tullogher-Rosbercon NS v Piltown NS

Bennettsbridge NS v Glenmore/Ballyfacey NS

Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn C HL North (ALL 4pm)

Conahy NS v Danesfort NS

Graigue/Skeough v Coon Muckalee NS

Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn C HL South (ALL 4pm)

Rower Inistioge NS v Carrickshock NS

Kilmacow BNS v Mullinavat NS

THURSDAY

Duggan Steel U-14 FL Roinn A

Bennettsbridge: James Stephens v Bennettsbridge (7pm) Ref: John Guinan

SATURDAY

Adult Club Hurling League Div 1 Grp 2

Clara: Clara v St Vincent’s (4.30pm) Ref: Eamon Mansfield

Adult Club Hurling League Div 1 Grp 5

Tullaroan: Tullaroan v Craobh Chiaráin (4.30pm) Ref: Eamon Larkin

All Ireland Minor A Camogie Championship Grp 2

Kilkenny: Kilkenny v Wexford

J.J. Kavanagh & Sons FC semi-final

Danesfort: Blacks & Whites v Danesfort (5pm) Ref: John Walsh

Duggan Steel U-14 FL Roinn B (South)

Ballyhale: Ballyhale Shamrocks v Rower-Inistioge (11am)

Duggan Steel U-14 FL Roinn C [North] Group A [13 Aside]

Paulstown: Barrow Rangers v Cloneen/Railyard (11am) Ref: Sean Brennan

Masita GAA All-Ireland Post Primary Schools Croke Cup semi-final

Banagher: Presentation College Athenry v St. Kieran’s College (2pm)

Ref: Diarmuid Kirwan

Adult Club Hurling League Div 3 Grp 1

Cloneen: Cloneen v Clane (4.30pm)

Ref: John Guinan

Adult Club Hurling League Div 2 Grp 3

Kilmacow: Kilmacow v Lough Lene Gaels (4.30pm) Ref: Paul Whelan

SUNDAY

Allianz Hurling League Roinn 1A

Nowlan Park: Kilkenny v Clare (2pm) Ref: James Owens

Irish Daily Star National Camogie League Div 1 Grp 2

Danesfort: Kilkenny v Dublin (2.30pm)

Irish Daily Star National Camogie League Div 2 Grp 2

Carrignore WIT: Waterford v Kilkenny (1.30pm)

Duggan Steel U-14 FL Roinn B [South]

Dr Tierney Park: Graignamanagh v John Lockes (11am)

Pairc na Ratha: Glenmore v Carrickshock (11am) Ref: Owen Kenny

Hugginstown: Carrickshock v John Lockes (3pm) Ref: Willie Kearney

Adult Club Hurling League Div 2 Grp 1

Pairc na Ratha: Glenmore v Portlaoise (11.30am) Ref: John Bennett

MONDAY

Allianz/Cumann na mBunscol Corn de Bhaldraithe Country Cup Hurling (ALL 4pm)

Glenmore/Ballyfacey NS v Tullogher-Rosbercon NS

Gowran NS v Kilmanagh NS

Scoil Phadraig Ballyhale v Urlingford NS

Bennettsbridge NS v Piltown NS

Lisdowney NS v Mooncoin BNS

Thomastown NS v Dunnamaggin NS

Scoil McCauley Rice NS v Freshford NS

Clara NS v Castlecomer BNS

Allianz/Cumann na mBunscol Tommy O’Brien Cup (ALL 4pm)

Rower-Inistioge NS v Graigue/Skeough

Goresbridge/Paulstown v Kilkenny CBS

Slieverue NS v St Patrick’s DLS U-13 B

Conahy NS v Gaelscoil Osraí U-13 B

Carrickshock NS v Kilmacow BNS

Mullinavat NS v Danesfort NS

GAA Results

Allianz Hurling League Roinn 1A

Tipperary 2-22, Kilkenny 1-13

J.J. Kavanagh & Sons SFC quarter-finals

O’Loughlin Gaels 0-4, Mooncoin 2-11

Muckalee 3-8, Conahy Shamrocks 1-6

J.J. Kavanagh & Sons IFC semi-final

Erin’s Own 1-9, Dicksboro 3-5

J.J. Kavanagh & Sons JFC semi-finals

Railyard 2-11, Young Irelands 1-8

Graignamanagh 3-9, John Lockes 0-3

Masita GAA All-Ireland PP Schools quarter-final

St Francis College Rochestown 0-10, St Kieran’s College 2-11

Duggan Steel U-14 FL Roinn A (North)

Bennettsbridge 8-3, Danesfort 3-8

Duggan Steel U-14 FL Roinn C (North) [13 Aside]

James Stephens 3-6, Clara 2-3