All the league stats, round by round

THE results and scorers from the opening three rounds of the Kilkenny senior and intermediate hurling leagues.

THE results and scorers from the opening three rounds of the Kilkenny senior and intermediate hurling leagues.

St Canice’s Credit Union SHL

Round One

James Stephens 1-12, Carrickshock 0-13

St Martin’s 0-15, Tullaroan 1-10

Clara 0-18, O’Loughlin Gaels 0-17

Danesfort 1-16, Erin’s Own 1-6

Ballyhale Shamrocks 4-13, Dicksboro 2-10

Fenians 1-17, Graigue-Ballycallan 1-11

Round Two

James Stephens 1-17, Fenians 1-6

Carrickshock 2-16, St Martin’s 2-13

O’Loughlin Gaels 2-15, Dicksboro 0-13

Ballyhale Shamrocks 2-17, Danesfort 0-7

Erin’s Own 2-6, Clara 0-11

Tullaroan 2-12, Graigue-Ballycallan 1-12

Round Three

Fenians 3-14, Carrickshock 1-20

James Stephens 1-13, Tullaroan 1-11

Clara 1-12, Ballyhale Shamrocks 1-11

Danesfort 1-15, Dicksboro 3-8

O’Loughlin Gaels 1-15, Erin’s Own 1-12

Graigue-Ballycallan 3-14, St Martin’s 1-16

Michael Lyng Motors IHL

Round One

Thomastown 3-11, Conahy Shamrocks 0-10

Mooncoin 1-18, Young Irelands 2-10

St Patrick’s 1-13, Dunnamaggin 0-14

Mullinavat 1-14, Tullogher-Rosbercon 2-9

Rower-Inistioge 1-21, St Lachtain’s 2-10

Emeralds 1-16, Glenmore 0-18

Round Two

Dunnamaggin 1-21, Mooncoin 0-16

Young Irelands 2-15, Thomastown 0-18

Conahy Shamrocks 2-12, St Patrick’s 1-11

Emeralds 0-19, Tullogher-Rosbercon 1-9

St Lachtain’s 2-15, Glenmore 1-12

Rower Inistioge 1-10, Mullinavat 0-7

Round Three

St Patrick’s 0-18, Young Irelands 2-5

Dunnamaggin 1-23, Conahy Shamrocks 1-15

Thomastown 3-16, Mooncoin 2-8

Rower-Inistioge 2-19, Tullogher-Rosbercon 1-9

St Lachtain’s 1-12, Emeralds 0-10

Glenmore 0-12, Mullinavat 1-8

SHL top scorers

Round One

1 = Richie Hogan, Danesfort (1-12, 0-9 frees)

2 = Mark Bergin, O’Loughlin Gaels (0-12, 0-10 frees)

Joint 3 = Keith Hogan, Clara (0-11, 0-9 frees) and Conor Tobin, Fenians (0-11, 0-7 frees)

5 = John Maher, St Martin’s (0-10, 0-8 frees, 0-1 65).

Round Two

1 = John Power, Carrickshock (2-7, 1-5 frees, 1-0 pen)

2 = Eoin Larkin, James Stephens (1-7, 0-6 frees)

3 = Mark Bergin, O’Loughlin Gaels (0-9, 0-7 frees, 0-2 65s)

Joint 4 = Mark Walsh, Tullaroan (0-8, 0-5 frees, 0-1 65) and Niall Millea, Graigue-Ballycallan (0-8, frees)

Round Three

1 = Eoin Larkin, James Stephens (1-10, 0-7 frees)

2 = Martin Gaffney, Dicksboro (2-6, 1-1 frees)

Joint 3 = Richie Hogan, Danesfort (1-8); Richie Power, Carrickshock (0-11, 0-8 frees, 0-1 65)

Joint 5 = Mark Walsh, Tullaroan (1-6, 0-4 frees); Kevin Power, Fenians (1-6, 0-6 frees).

Overall top scorers

1 = Eoin Larkin, James Stephens (2-26, 0-19 frees, 0-1 65). Total = 32pts

2 = Richie Hogan, Danesfort (2-24). Total = 30pts.

3 = Mark Bergin, O’Loughlin Gaels (0-25, 0-19 frees, 0-2 65). Total = 25pts.

Joint 4 = Martin Gaffney, Dicksboro (2-17); Conor Tobin, Fenians (2-17, 1-13 frees). Totals = 23pts.

Joint 6 = Mark Walsh, Tullaroan (1-18, 0-13 frees, 0-1 65); Eoin Reid, Shamrocks (1-18, 0-11 frees). Totals = 21pts.

Upcoming fixtures

SHL Group A

Round Four

Friday, July 12

Urlingford: Tullaroan v Fenians (7.30pm)

Canon Kearns Park: St Martin’s v James Stephens (7.30pm)

Saturday, July 13

Bennettsbridge: Carrickshock v Graigue-Ballycallan (7.30pm)

Round Five

Saturday, July 27

John Locke Park: Carrickshock v Tullaroan (1pm)

Freshford: Fenians v St Martin’s (1pm)

Palmerstown: James Stephens v Graigue-Ballycallan (1pm)

SHL Group B

Round Four

Saturday, July 13

St John’s Park: Clara v Danesfort (7.30pm)

Sunday, July 14

Nowlan Park: Dicksboro v Erin’s Own (2pm)

Nowlan Park: O’Loughlin Gaels v Ballyhale Shamrocks (3.30pm)

Round Five

Friday, July 26

Tom Ryall Park: Ballyhale Shamrocks v Erin’s Own (7.30pm)

Thomastown: Danesfort v O’Loughlin Gaels (7.30pm)

Freshford: Dicksboro v Clara (7.30pm)

IHL Group A

Round Four

Friday, July 12

Ballyhale: Mooncoin v St Patrick’s (7.30pm)

Saturday, July 13

Cloneen: Young Irelands v Conahy Shamrocks (7.30pm)

Hugginstown: Dunnamaggin v Thomastown (7.30pm)

Round Five

Saturday, July 27

Clara: St Patrick’s v Thomastown (1pm)

Ballyhale: Conahy Shamrocks v Mooncoin (1pm)

Bennettsbridge: Dunnamaggin v Young Irelands (1pm)

IHL Group B

Round Four

Friday, July 12

Tullogher: Glenmore v Rower-Inistioge (7.30pm)

Sunday, July 14

Tom Ryall Park: Emeralds v Mullinavat (7pm)

Bennettsbridge: Tullogher-Rosbercon v St Lachtain’s (7pm)

Round Five

Friday, July 26

Gowran: Mullinavat v St Lachtain’s (7.30pm)

Jenkinstown: Rower-Inistioge v Emeralds (7.30pm)

Kilmacow: Tullogher Rosbercon v Glenmore (7.30pm)

Note: Dates, times and venues for all fourth and fifth round fixtures are subject to confirmation