This week’s GAA Fixtures and Results

Kilkenny GAA fixtures from Wednesday, April 28 to Wednesday, April 4

Kilkenny GAA fixtures from Wednesday, April 28 to Wednesday, April 4

Wednesday

Duggan Steel U-14 FL

Ballyhale: Ballyhale Shamrocks v Graigue-Ballycallan (6.30pm)

Ref: Raymond Byrne

Larchfield: James Stephens v O’Loughlin Gaels (6.30pm)

Ref: John Kennedy

Urlingford: Emeralds v St Fiacre’s (6.30pm)

Ref: Eugene Ryan

Mooncoin: Mooncoin v St Martin’s (6.30pm)

Ref: Gavin Quilty

Piltown: Piltown v Erin’s Own (8pm)

Ref: Dominic Connolly

Educational Supplies Schools HL (all 4pm)

Gaelscoil Osraí v St Patrick’s

St Canice’s v Ballyhale

Kilkenny CBS v St John’s

Clara v Scoil McCauley Rice

Castlecomer v Urlingford

Goresbridge/Paulstown v Gowran

Conahy v Freshford

Bennettsbridge v Tullogher-Rosbercon

Piltown v Thomastown

Mooncoin v Inistioge

Top Oil Schools HL (4pm)

Ballyragget v Coon Muckalee

Lisdowney v Johnstown

Gaelscoil Osraí v Kilkenny CBS

Dunnamaggin v St Patrick’s

St Canice’s v Danesfort

Carrickshock v Glenmore

Mixed v Mullinavat

Graigue/Skeough v Kilmacow

Minor Football

Eire Óg Grounds: Kilkenny v Carlow (7.15pm)

Bus leaving St Kieran’s College at 6pm. All panel members to attend

Thursday

J.J. Kavanagh & Sons Senior FL

Larchfield: James Stephens v Kilmoganny (6.45pm)

Ref: John Walsh

J.J. Kavanagh All County Junior HL

Paulstown: Barrow Rangers v Naomh Moling (7pm)

Ref: Sean Brennan

Duggan Steel U-16 HL

Cloneen: Cloneen/Railyard v Danesfort (6.30pm)

Ref: John Guinan

Friday

Duggan Steel U-14 FC (all 6.30pm)

St John’s Park: O’Loughlin Gaels v Dicksboro

Ref: Paddy Bowden

Piltown: Piltown v Slieverue

Ref: Maurice Flynn

Graignamanagh: St Fiacre’s v Barrow Rangers

Ref: Podge Butler

Urlingford: Emeralds v Tullogher-Rosbercon

Ref: Eugene Ryan

Lisdowney: Lisdowney v Rower-Inistioge

Ref: Sean Brennan

Mooncoin: Mooncoin v Kilmacow

Ref: Paul Whelan

Muckalee: St Martin’s v Erin’s Own

Ref: John Guinan

Larchfield: James Stephens v Young Irelands

Ref: Ollie O’Neill

Ballyragget: St Patrick’s v Tullaroan

Ref: Eamon Mansfield

Duggan Steel U-14 FC Roinn D 13-a-side

Freshford: St Lachtain’s v Fenians (6.30pm)

Ref: Peter Burke

Saturday

All-Ireland Colleges Senior Hurling A final

Semple Stadium: Kilkenny CBS v Nenagh CBS (3.15pm)

J.J. Kavanagh & Sons Senior FL

Palmerstown: Dicksboro v Thomastown (11am)

Ref: Sean Cleere

J.J. Kavanagh & Sons North Junior A HL

Gowran: Young Irelands v Carlow Town Hurling Club (6pm)

Ref: John Walsh

Jenkinstown: Conahy Shamrocks v Emeralds (6pm)

Ref: Eamon Mansfield

Iverk Produce South Junior A HL (5pm)

McGrath Park: Erin’s Own (Cw) v Ballyhale Shamrocks

Ref: John Bennett

Ballinkillen: Ballinkillen v Tullogher-Rosbercon

Ref: Ollie O’Neill

J.J. Kavanagh & Sons North Junior B HL (all 6pm)

Threecastles: Threecastles v Barrow Rangers

Ref: John Guinan

Clara: Clara v Blacks and Whites

Ref: Julian O’Dwyer

Palmerstown: Dicksboro v Erin’s Own

Ref: Paul Hunston

Ballyragget: St Patrick’s v Bennettsbridge

Ref: Paddy Neary

Galmoy: Graigue-Ballycallan v Galmoy

Ref: Peter Burke

Country Style Foods South Junior B HL

John Locke Park: John Lockes v Mullinavat (5pm)

Ref: Richard Dowling

Windgap: Windgap v Slieverue (5pm)

Ref: Sean Brennan

Kilmacow: Kilmacow v Carrickshock (5pm)

Ref: Dominic Connolly

Mooncoin: Mooncoin v Rower-Inistioge (6pm)

Ref: Paschal Connolly

Duggan Steel U-16 HL

Tom Ryall Park: Galmoy/Windgap v Graigue Ballycallan (5.30pm)

Ref: John McCormack

Sunday

Allianz Hurling League

Nowlan Park: Kilkenny v Galway (2.30pm)

Ref: Brian Gavin

Allianz Football League

Nowlan Park: Kilkenny v London (12.30pm)

Ref: Brian Tyrrell

J.J. Kavanagh & Sons North Junior A HL

Freshford: St Lachtain’s v Lisdowney (11am)

Ref: John Direen

J.J. Kavanagh & Sons Intermediate FL

Danesfort: Danesfort v Rower-Inistioge (6pm)

Ref: John Kennedy

Duggan Steel U-14 FC

Palmerstown: Dicksboro v Kilmoganny (6pm)

Ref: Sean Brennan

St John’s Park: O’Loughlin Gaels v Bennettsbridge (6pm)

Ref: Colin Breheny

Football Development Squads

James’s Park: U-14, U-16 (9.45am)

Monday

Kilkenny Honda Centre Minor HL (all 6.30pm)

Ballyhale: Ballyhale Shamrocks v O’Loughlin Gaels

Ref: Dominic Connolly

Inistioge: Rower-Inistioge v Graigue-Ballycallan

Ref: John Bennett

Larchfield: James Stephens v Bennettsbridge

Ref: John Direen

Freshford: St Lachtain’s v Erin’s Own

Ref: Paddy Bowden

Kilmacow: Kilmacow v Thomastown

Ref: Gavin Quilty

Graignamanagh: St Fiacre’s v Dicksboro

Ref: Ollie O’Neill

Coon: St Martin’s v Barrow Rangers

Ref: John McCormack

Ballyragget: St Patrick’s v Mullinavat

Ref: John Guinan

John Locke Park: John Lockes v Fenians

Ref: Willie Kearney

Lisdowney: Lisdowney v The Harps

Ref: Peter Burke

Windgap: Galmoy/Windgap v Danesfort

Ref: Podge Butler

Jenkinstown: Conahy Shamrocks v Mooncoin

Ref: Ger O’Grady

Tullogher: Tullogher-Rosbercon v Clara

Ref: John Minogue

Páirc na Ratha: Glenmore v Piltown

Ref: Martin Quilty

Hugginstown: Carrickshock v Dunnamaggin

Ref: John Kennedy

Tuesday

Kilkenny Honda Centre Minor HL

Larchfield: James Stephens B v Tullaroan (6.30pm)

Ref: Sean Cleere

Gowran: Young Irelands v Dicksboro B (6.30pm)

Ref: Paul Hunston

Wednesday, April 4

J.J. Kavanagh & Sons Senior FL (all 7pm)

Mooncoin: Mooncoin v Railyard

Ref: Gavin Quilty

Palmerstown: Dicksboro v Mullinavat

Ref: Sean Cleere

Thomastown: Thomastown v Erin’s Own

Ref: John Walsh

Muckalee: Muckalee v Conahy Shamrocks

Ref: Ger O’Grady

Dunnamaggin: Kilmoganny v Glenmore

Ref: Paschal Connolly

St John’s Park: O’Loughlin Gaels v James Stephens

Ref: Eamon Mansfield

J.J. Kavanagh & Sons Intermediate FL (7pm)

Clara: Clara v Rower-Inistioge

Ref: Paul Hunston

Piltown: Piltown v Blacks and Whites

Ref: Dominic Connolly

Duggan Steel U-14 FC (all 7pm)

Danesfort: Conahy Shamrocks v Danesfort

Ref: Pat Hayes

Clara: Clara v Thomastown

Ref: Ollie O’Neill

Larchfield: James Stephens v Graigue-Ballycallan

Ref: Paul Murphy

Páirc na Ratha: Glenmore v John Lockes

Ref: Thomas Duggan

RESULTS

Allianz Hurling League

Cork 1-17, Kilkenny 1-15

Allianz Football League

Leitrim 4-26, Kilkenny 0-3

J.J. Kavanagh All County Junior HL

Galmoy 0-14, Blacks and Whites 0-14

Kilmacow 6-10, Naomh Bríd 1-9

Piltown 4-16, Mooncoin 3-16

Clara 1-18, Naomh Eoin 0-18

O’Loughlin Gaels 1-20, Dunnamaggin 0-12

Dicksboro 1-11, Fenians 0-9

Bennettsbridge 1-12, Slieverue 0-8

Lisdowney 3-17, Tullaroan 1-5

Mt Leinster Rangers 1-18, Graignamanagh 1-10

J.J. Kavanagh & Sons North Junior A HL

Graigue Ballycallan 2-18, St Martin’s 2-8

Iverk Produce South Junior A HL

Thomastown 1-13, Piltown 0-8

Rower Inistioge 2-10, Ballyhale Shamrocks 0-7

Tullogher Rosbercon 3-6, Glenmore 1-10

Carrickshock 1-18, Mullinavat 0-15

J.J. Kavanagh & Sons North Junior B HL

Graigue Ballycallan 1-16, Bennettsbridge 0-12

St Patrick’s 0-12, James Stephens 0-9

Dicksboro 1-14, Blacks and Whites 1-12

Cloneen 1-18, Clara 1-5

Country Style Foods South Junior B HL

John Lockes 2-11, Slieverue 1-9

Kilmacow 2-12, Rower-Inistioge 1-8

Duggan Steel U-16 HL

Dicksboro 1-18, Mooncoin 3-9

Glenmore 7-14, Slieverue 1-14

Kilmacow 3-13, Ballyhale Shamrocks 1-11

Piltown 6-9, Tullogher-Rosbercon 2-5

Conahy Shamrocks 2-18, Lisdowney 3-8

St Lachtain’s 1-13, Clara 1-6

Tullaroan 4-13, Barrow Rangers 2-10

St Martin’s 2-14, Mullinavat 3-9

Bennettsbridge 1-13, St Fiacre’s 1-8

Young Irelands 3-7, Carrickshock 0-10

Dunnamaggin 1-11, St Patrick’s 1-4

James Stephens 5-18, Fenians 0-6

Duggan Steel U-16 FL

James Stephens 5-11, Mooncoin 6-5

Glenmore 2-6, Thomastown 0-4

Mullinavat 3-12, St Martin’s 1-4

Conahy Shamrocks 4-2, St Fiacre’s 3-11

Tullaroan 3-8, Clara 1-3

Emeralds 3-6, Young Irelands 4-3

Duggan Steel U-14 FL

Thomastown 3-5, James Stephens 1-7

O’Loughlin Gaels 4-11, James Stephens 0-2

Educational Supplies Schools HL Roinn A

St Canice’s 3-7, St John’s 1-3

Kilmanagh 3-10, Scoil McCauley Rice 0-3

Clara 5-3, Ballyhale 3-8

St Patrick’s 7-6, Kilkenny CBS 4-6

Educational Supplies Schools HL Roinn B North

Gowran 2-6, Conahy 0-4

Urlingford 4-7, Goresbridge/Paulstown 1-1

Educational Supplies Schools HL Roinn B South

Bennettsbridge 7-11, Inistioge 0-1

Thomastown B 7-7, Mooncoin B 0-1

Tullogher Rosbercon 6-5, Piltown 5-4

Top Oil Schools HL Roinn C North

Clogh Mooneenroe 1-4, Johnstown 1-1

Lisdowney 2-5, Coon Muckalee 1-2

Top Oil Schools HL Roinn C Central

Danesfort 5-7, Gaelscoil Osraí 1-3

St Canice’s 4-6, St Patrick’s 3-4

Dunnamaggin 4-7, Kilkenny CBS 2-2

Top Oil Schools HL Roinn C South

Kilmacow B 2-3, Carrickshock 1-5

Graigue/Skeough 5-5, Mullinavat 2-1

Glenmore 8-9, Slieverue 4-2