Kilkenny GAA fixtures and results

Wednesday

Wednesday

Toymaster FL Roinn A

Kilmanagh v Tullogher Rosbercon (4pm)

Scoil McCauley Rice v St. Canice`s (4pm)

Kilkenny CBS v Gaelscoil Osraí (4pm)

Goresbridge/Paulstown v Clara (4pm)

St. Patricks v Ballyhale (4pm)

Thomastown v Danesfort (4pm)

Top Oil Roinn B FL North Central

Castlecomer v Gowran (4pm)

Kilkenny School Project v St. Canice`s (4pm)

Top Oil Roinn B FL South

Mooncoin v Slieverue (4pm)

Kilmacow v Glenmore (4pm)

Top Oil Roinn B FL South Central

Graigue/Skeough v Carrickshock (4pm)

Mullinavat v Dunnamaggin (4pm)

Top Oil Roinn B FL North

Clogh/Mooneenroe v Ballyragget (4pm)

Urlingford v Conahy (4pm)

Lisdowney v Coon/Muckalee (4pm)

Saturday

J. J. Kavanagh and Sons junior H.C.

Gowran: O’Loughlin Gaels v Clara (3.30pm)

Ref: Patrick Dunphy

Kilkenny Honda Centre Minor HC Roinn A semi-finals

Tom Ryall Park: James Stephens v Emeralds (1.30pm)

Ref: Paul Hunston [Extra Time]

Tom Ryall Park: Dicksboro v St Lachtain’s (3pm)

Ref: Sean Cleere [Extra Time]

Kilkenny Honda Centre Minor HC Roinn B semi-finals

Bennettsbridge: Glenmore v St Martin’s (3pm)

Ref: Peter Burke [Extra Time]

Thomastown: Tullogher Rosbercon v Danesfort (3.15pm)

Ref: Paschal Connolly [Extra Time]

Kilkenny Honda Centre Minor HC Roinn C semi-finals

Ballyragget: Tullaroan v Cloneen/Railyard (3pm)

Ref: John Guinan [Extra Time]

Tom Ryall Park: James Stephens v Carrickshock (4.30pm)

Ref: Denis O’Sullivan [Extra Time]

Duggan Steel Under-14 HC Roinn A final

Nowlan Park: O’Loughlin Gaels v Dicksboro (1pm)

Ref: Thomas Duggan

Duggan Steel Under-14 HC Roinn A Shield final

Palmerstown: Conahy Shamrocks v James Stephens (11.30am)

Ref: John Kennedy

Duggan Steel Under-14 H.C. Roinn B final

Nowlan Park: Barrow Rangers v Ballyhale Shamrocks (2.45pm)

Ref: John Bennett

Duggan Steel Under-14 H.C. Roinn C Final

Thomastown: St Fiacre’s v Tullogher Rosbercon (1.30pm)

Ref: John Walsh

Duggan Steel Under-14 H.C. Roinn D Final

Urlingford: Fenians v Galmoy (4.30pm)

Ref: John McCormack

Mark Marnell Cup tournament final

Danesfort: Danesfort v John Lockes (5.30pm)
Sunday

GAA All Ireland SHC final replay

Croke Park: Kilkenny v Galway
Ref: James McGrath [Extra Time]

NB - GAA patrons attending Sunday’s All-Ireland hurling final

should note that the stadium’s full traffic plan in relation to pedestrians

and motorists will be operational.

Hard tickets checks will be in place from 10.30am

at the corner of North Circular Rd and Jones’ Rd (Gill’s Corner)

and Clonliffe Rd and Jones Rd.

Only patrons with the following tickets will gain access to

Jones’ Rd; Nally, Hogan, Premium, Suite ticket holders

and Ard Chomhairle.

Ticket collections should be made outside the match day cordon.

Wednesday

Toymaster F.L. Roinn A

Ballyhale v St. John`s (4pm)

Clara v St. Patricks (4pm)

Danesfort v Goresbridge/Paulstown (4pm)

St. Canice`s v Inistioge (4pm)

Tullogher Rosbercon v Scoil McCauley Rice (4pm)

Gaelscoil Osraí v Kilmanagh (4pm)

Top Oil Roinn B F.L. North

Conahy v Clogh/Mooneenroe (4pm)

Ballyragget v Coon/Muckalee (4pm)

Lisdowney v Urlingford (4pm)

Top Oil Roinn B F.L. North Central

St. Canice`s v Gaelscoil Osraí (4pm)

Castlecomer v Kilkenny School Project (4pm)

Top Oil Roinn B F.L. South

Slieverue v Kilmacow (4pm)

Piltown v Mooncoin (4pm)
Kilkenny GAA Results

J. J. Kavanagh and Sons junior H.C.

O’Loughlin Gaels 1-14, Mooncoin 1-12

Clara 2-21, Dicksboro 2-14

Bennettsbridge 1-16, Piltown 1-15

Slieverue 3-14, Graignamanagh 1-10

Thomastown 2-14, Windgap 0-11

Blacks and Whites 2-15, Cloneen 2-8

Lisdowney 0-16, Kilmacow 1-10

Duggan Steel Under-16 H.C. Roinn A Final

James Stephens 2-28, Rower Inistioge 2-9

Duggan Steel Under-16 H.C. Roinn B Final

Tullaroan 1-12, Conahy Shamrocks 2-6

Duggan Steel Under-16 H.C. Roinn C Final

James Stephens B 3-11, O’Loughlin Gaels B 2-8

Duggan Steel Under-14 H.C. Roinn D Semi Final

Fenians 7-12, Windgap 2-11

Duggan Steel Under-14 H.L. Roinn B Shield Semi Final

Mooncoin 5-9, St Lachtain’s 1-5

Toymaster F.L. Roinn A

Kilkenny CBS 6-2, Tullogher Rosbercon 3-2

Scoil McCauley Rice 0-7, Inistioge 1-2

Thomastown 1-6, Clara 1-4

Top Oil Roinn B F.L. North

Lisdowney 6-9, Conahy 4-6

Top Oil Roinn B F.L. North Central

Castlecomer 4-12, Gaelscoil Osraí 2-1

Top Oil Roinn B F.L. South

Mooncoin 6-4, Glenmore 0-4

Top Oil Roinn B F.L. South Central

Dunnamaggin 3-7, Carrickshock 3-3

Mullinavat 3-5, Graigue/Skeough 0-9

Corn na Tuaithe Country Cup Football

Urlingford 6-8, Clogh/Mooneenroe 1-7

Mullinavat 3-5, Graigue/Skeough 0-9

Coon/Muckalee 1-5, Piltown 0-2

Thomastown 1-9, Mooncoin 1-5

Scoil McCauley Rice 2-12, Ballyragget 1-7