All the Kilkenny GAA fixtures and results

FIXTURES from Wednesday, July 25 to Wednesday, August 1

FIXTURES from Wednesday, July 25 to Wednesday, August 1

Wednesday

J.J. Kavanagh & Sons North Junior A HC

Urlingford: Emeralds v Young Irelands (7.30pm)

Ref: Eamon Mansfield

J.J. Kavanagh & Sons North Junior B HC

Ballyragget: St Lachtain’s v Clara (7.15pm)

Ref: Pat Hayes (Extra-Time)

Hurling Development Squads

Thomastown: Under-14 South (6.30pm)

Jenkinstown: Central and North (6.30pm)

Callan: Under-15 South (6.30pm)

Clara: North (6.30pm)

Palmerstown: Under-16 Squad A (6.30pm)

Mullinavat: Under-16 Squad B (6.30pm)

Thursday

Iverk Produce South Junior A HC quarter-final

Carrigeen: Ballyhale Shamrocks v Glenmore (7.30pm)

Ref: Dominic Connolly (Extra-Time)

Duggan Steel Under-16 HL Roinn A semi-final replay

St John’s Park: O’Loughlin Gaels v Dicksboro (7.15pm)

Ref: Denis O’Sullivan (Extra-Time)

Duggan Steel Under-16 HL Roinn A Shield semi-final

Inistioge: Rower-Inistioge v Erin’s Own (7pm)

Ref: Eoin Hayes (Extra-Time)

Duggan Steel Under-14 HL

Ballyragget: St Patrick’s v O’Loughlin Gaels (7pm)

Ref: John McCormack

Friday

J.J. Kavanagh & Sons North Junior A HC

Lisdowney: Lisdowney v Conahy Shamrocks (7.30pm)

Ref: Peter Burke

Freshford: St Lachtain’s v St Martin’s (7.30pm)

Ref: Sean Cleere

Iverk Produce South Junior A HC quarter-finals

Slieverue: Rower-Inistioge v Tullogher-Rosbercon (7.30pm)

Ref: Gavin Quilty

Hugginstown: Thomastown v Mullinavat (7.30pm)

Ref: Maurice Flynn

J.J Kavanagh & Sons County Junior B HL final

Thomastown: Kilmacow v O’Loughlin Gaels (7.30pm)

Ref: John Walsh (Extra-Time)

Duggan Steel Under-14 HL Roinn B semi-final

Tom Ryall Park: Tullaroan v Lisdowney (7pm)

Ref: Pat Hayes

Saturday

Iverk Produce South Junior A HC quarter-final

Hugginstown: Piltown v Carrickshock (7.30pm)

Ref: Julian O’Dwyer (Extra-Time)

J.J Kavanagh & Sons North Junior B HC

Venue TBC: St Patrick’s v Cloneen/Dicksboro (7pm)

Ref: TBC (Extra-Time)

Venue TBC James Stephens/Threecastles v Graigue-Ballycallan (7pm)

Ref: TBC (Extra-Time)

Venue TBC: Barrow Rangers v St Lachtain’s/Clara (7pm)

Ref: TBC (Extra-Time)

Venue TBC: Cloneen/Dicksboro v James Stephens/Threecastles 7pm

Ref: TBC (Extra-Time)

Country Style Foods South Junior B HC

Kilmacow: Mooncoin v Mullinavat (7.30pm)

Ref: Raymond Byrne (Extra-Time)

Piltown: Slieverue v John Lockes (7.30pm)

Ref: Jim Fitzgerald (Extra-Time)

Tom Kinsella Memorial Tournament final

Coon: St Martin’s v Buffers Alley (7.30pm)

Ref: Eamon Mansfield

Kilkenny Honda Centre Minor HL

Ballyhale: Ballyhale Shamrocks v James Stephens (2.30pm)

Ref: John Minogue

Duggan Steel Under-14 HL

St John’s Park: O’Loughlin Gaels v Dicksboro (7pm)

Ref: Paschal Connolly

Under-12 Go Games

All Games (10am)

First Team Named have home advantage. At the end of the hurling match are clubs are

asked to play two 10-minute halves of Gaelic football.

Tullogher-Rosbercon v Erin’s Own

St Patrick’s Ballyragget v Slieverue

John Lockes v Dicksboro (Team Maroon)

Dunnamaggin v Emeralds

Conahy Shamrocks v Blacks & Whites

Barrow Rangers v James Stephens (Team Dearg)

Clara v Mooncoin

Windgap v Lisdowney

Graignamanagh v Dicksboro (Team White)

Carrickshock v O’Loughlin Gaels (St John’s)

Mullinavat v St Martin’s

Fenians v Galmoy

Tullaroan v O’Loughlin Gaels (Team Ban)

St Lachtain’s v Thomastown

Young Irelands v Kilmacow

Glenmore v Dicksboro

James Stephens v Rower-Inistioge

Danesfort v O’Loughlin Gaels (Team Glas)

Sunday

GAA Hurling All Ireland Senior HC quarter-final

Thurles: Kilkenny v Limerick (4pm)

Ref: Michael Wadding

Monday

J.J Kavanagh & Sons North Junior B HC

Venue TBC: O’Loughlin Gaels/Danesfort v Erin’s Own 7pm

Ref: TBC (Extra-Time)

Kilkenny Honda Centre Minor HL

Paulstown: Camross v Barrow Rangers (7.30pm)

Ref: Shem Gibbons

Jenkinstown: Conahy Shamrocks v Tullogher-Rosbercon (7.30pm)

Ref: Paddy Bowden

Páirc na Ratha: Glenmore v Mooncoin (7.30pm)

Ref: Martin Quilty

Coon: St Martin’s v Clara (7.30pm)

Ref: TBC

Duggan Steel Under-14 HL Roinn A Shield quarter-final

Ballyhale: Ballyhale Shamrocks v Graigue-Ballycallan (7pm)

Ref: Peter Kenny (Extra-Time)

Duggan Steel Under-14 HL Roinn C Shield semi-finals

Freshford: Dicksboro v St Patrick’s (7pm)

Ref: Paul Murphy (Extra-Time)

Clara: Young Irelands v O’Loughlin Gaels (7pm)

Ref: James Barry (Extra-Time)

Wednesday, August 1

J.J. Kavanagh & Sons Junior HC

Lisdowney: Lisdowney v Barrow Rangers (7.30pm)

Ref: TBC

Kilkenny GAA Results

J.J. Kavanagh & Sons Junior HC

Thomastown 5-18, Kilmacow 1-7

Galmoy 1-17, Graignamanagh 3-10

Piltown 1-13, Blacks & Whites 0-10

Windgap 3-9, Bennettsbridge 0-15

Cloneen 0-18, Slieverue 0-16

Mooncoin 3-11, Dicksboro 2-7

O’Loughlin Gaels 2-12, Erin’s Own 1-11

Clara 1-18, Fenians 2-8

J.J. Kavanagh & Sons North Junior A HC

Conahy Shamrocks 1-17, St Martin’s 0-11

Lisdowney 7-15, Emeralds 0-6

Young Irelands 0-13, St Lachtain’s 1-7

Iverk Produce South Junior A HC

Ballyhale Shamrocks 4-10, Piltown 1-14

Mullinavat 3-15, Tullogher-Rosbercon 1-8

Rower-Inistioge 1-19, Glenmore 0-10

J.J. Kavanagh & Sons Junior A HL county final

Graigue-Ballycallan 0-14, Ballinkillen 0-12

J.J. Kavanagh & Sons North Junior B HC

Graigue-Ballycallan 4-9, Erin’s Own 1-10

Dicksboro 3-12, Danesfort 2-15

Country Style Foods South Junior B HC

Rower-Inistioge 2-12, John Lockes 2-11

Michael Lyng Motors Aylward Cup HL semi-final

St Patrick’s 3-14, James Stephens 1-7

Kilkenny Honda Centre Minor HL

Camross 3-20, Mooncoin 1-10

Glenmore 3-19, Clara -10

James Stephens 2-18, O’Loughlin Gaels 0-5

Dicksboro 1-19, Erin’s Own 1-11

Thomastown 1-14, St Fiacre’s 0-14

St Lachtain’s 4-26, Kilmacow 0-4

Clara 2-15, Mooncoin 1-13

Piltown 2-12, Mooncoin 2-12

John Lockes 3-13, Danesfort 1-18

Lisdowney 0-17, St Patrick’s 1-11

Mullinavat 4-14, Galmoy/Windgap 4-12

Dicksboro B 5-15, Cloneen/Railyard 4-14

Carrickshock 2-15, Young Irelands 2-13

Duggan Steel Under-14 HL

O’Loughlin Gaels 9-20, Thomastown 0-4

Danesfort 6-5, Clara 4-7

Cloneen/Railyard 5-6, Fenians 2-8

James Stephens w/o, Thomastown scr

Duggan Steel Under-14 HL Roinn B playoffs

Slieverue 1-14, Kilmacow 1-3

Lisdowney 2-16, Erin’s Own 2-4