Kilkenny GAA fixtures and results

ALL THE FIXTURES

ALL THE FIXTURES

Wednesday

County Minor Football Training

Palmerstown: (5.30pm)

Educational Supplies Schools HL Roinn A

St Canice’s NS v St Patrick’s DLS (4pm)

Kilkenny CBS v Gaelscoil Osraí, Loch Buí (4pm)

Kilmanagh NS v Ballyhale NS (4pm)

Clara NS v St John’s Senior NS Kilkenny (4pm)

Thursday

J.J. Kavanagh & Sons Senior FL

Piltown: Mooncoin v Thomastown (8.30pm)

Ref: Jim Fitzgerald

Friday

J.J. Kavanagh & Sons Senior FL

Muckalee: Muckalee v O’Loughlin Gaels (8pm)

Ref: John Direen

Saturday

St Patrick’s Day Parade

Assembly at St John’s Park, 12.45pm. All clubs are asked to send four representatives and club banner

All-Ireland Colleges SH A semi-finals

The Ragg: Kilkenny CBS v Portumna CS (2pm)

The Ragg: St Kieran’s College v Nenagh CBS (4pm)

J.J. Kavanagh & Sons Senior FL

Larchfield: James Stephens v Kilmoganny (3pm)

Ref: John Walsh

Leinster Minor Football League

Venue TBC Kildare v Kilkenny (Time TBC)

Leinster U-16 Club Hurling League

St John’s Park: O’Loughlin Gaels v St Lachtain’s (4pm)

Carnew: Emmets Carn an Bhua v Erin’s Own (4pm)

Sunday

Allianz Hurling League

Nowlan Park: Kilkenny v Dublin (2.30pm)

Ref: Barry Kelly

Allianz Football League

Páirc Lachtain Freshford: Kilkenny v Carlow (12.45pm)

Ref: Noel Mooney

Leinster Club SHL Division One

Clara: Clara v Raparees/Starlights (4pm)

Leinster Club SHL Division Three

Clara: Clara v St Feichin’s (4pm)

Leinster Club Football League

Br Leo Park: Naomh Padraig v Railyard GFC (4.45pm)

Ref: Martin Murphy

Leinster Club U-16 HL

Canon Kearns Park: Erin’s Own v Shinrone (11am)

Kilkenny Citroën Centre Minor FC Roinn B quarter-final

Callan CBS: John Lockes v Graigue-Ballycallan (11am)

Ref: Willie Kearney

Duggan Steel U-14 FL

Canon Kearns Park: Erin’s Own v Rower-Inistioge (11am)

Ref: Paddy Bowden

Kilmacow: Kilmacow v Barrow Rangers (11am)

Ref: Raymond Byrne

Clara: Clara v Graigue-Ballycallan (11am)

Ref: Paddy Neary

Pairc na Ratha: Glenmore v Piltown (11am)

Ref: Martin Quilty

Tom Walsh Park: St Fiacre’s v John Lockes (11am)

Ref: John Walsh

Mooncoin: Mooncoin v Tullogher-Rosbercon (11am)

Ref: Gavin Quilty

Muckalee: St Martin’s v Slieverue (11am)

Ref: Ollie O’Neill

Larchfield: James Stephens B v O’Loughlin Gaels B (11am)

Ref: Paschal Connolly

Dunnamaggin: Kilmoganny v Tullaroan (11.30am)

Ref: Pat Hayes

Monday

J.J. Kavanagh & Sons Senior FL

Mullinavat: Mullinavat v Railyard (3pm)

Ref: Dominic Connolly

Pairc na Ratha: Glenmore v Conahy Shamrocks (3pm)

Ref: Martin Quilty

Canon Kearns Park: Erin’s Own v Dicksboro (3pm)

Ref: John Guinan

J.J. Kavanagh & Sons Intermediate FL

Tom Walsh Park: Blacks & Whites v St Patrick’s (3pm)

Ref: Paul Hunston

Danesfort: Danesfort v Rower-Inistioge (3pm)

Ref: Paul Long

J.J. Kavanagh & Sons Junior FC

Thomastown: Young Irelands v Tullogher-Rosbercon (4.15pm)

Ref: Paddy Neary

Kilkenny Honda Centre Minor HL

Danesfort: Danesfort v St Patrick’s (2pm)

Ref: Ollie O’Neill

St John’s Park: O’Loughlin Gaels v James Stephens (5pm)

Ref: John Bennett

Tom Ryall Park: Graigue-Ballycallan v Ballyhale Shamrocks (5pm)

Ref: Sean Cleere

Urlingford: Emeralds v Rower-Inistioge (5pm)

Ref: Colin Breheny

Canon Kearns Park: Erin’s Own v St Fiacre’s (5pm)

Ref: Eamon Mansfield

Palmerstown: Dicksboro v Kilmacow (5pm)

Ref: Paddy Bowden

Freshford: St Lachtain’s v Thomastown (5pm)

Ref: Denis O’Sullivan

Paulstown: Barrow Rangers v Glenmore (5pm)

Ref: Sean Brennan

Piltown: Piltown v Camross (5pm)

Ref: Raymond Byrne

Clara: Clara v Conahy Shamrocks (5pm)

Ref: John McCormack

Mooncoin: Mooncoin v St Martin’s (5pm)

Ref: Martin Quilty

Galmoy: The Harps v Galmoy/Windgap (5pm)

Ref: Peter Burke

Mullinavat: Mullinavat v John Lockes (5pm)

Ref: Dominic Connolly

Johnstown: Fenians v Lisdowney (5pm)

Ref: Pat Hayes

Tullaroan: Tullaroan v Carrickshock (5pm)

Ref: Julian O’Dwyer

Dunnamaggin: Dunnamaggin v Young Irelands (5pm)

Ref: Paul Whelan

Duggan Steel U-14 FL

Thomastown: Thomastown v James Stephens (3.30pm)

Ref: Richard Dowling

Wednesday, March 21

Educational Supplies Schools HL Roinn A

St John’s Senior NS Kilkenny v St Canice’s NS (4pm)

Scoil McCauley Rice NS v Kilmanagh NS (4pm)

Ballyhale NS v Clara NS (4pm)

St Patrick’s DLS v Kilkenny CBS (4pm)

Freshford NS v Castlecomer BNS (4pm)

Gowran NS v Conahy NS (4pm)

Urlingford NS v Goresbridge/Paulstown (4pm)

Inistioge NS v Bennettsbridge NS (4pm)

Thomastown BNS v Mooncoin BNS (4pm)

Tullogher-Rosbercon NS v Piltown NS (4pm)

Top Oil Schools HL

Johnstown NS v Clogh-Mooneenroe NS (4pm)

Coon Muckalee NS v Lisdowney NS (4pm)

Danesfort NS v Gaelscoil Osraí, Loch Buí (4pm)

St Patrick’s DLS v St Canice’s NS (4pm)

Kilkenny CBS v Dunnamaggin NS (4pm)

Kilmacow BNS v Carrickshock NS (4pm)

Mullinavat NS v Graigue/Skeough (4pm)

Glenmore NS v Slieverue Mixed NS (4pm)

RESULTS

Allianz Hurling League

Kilkenny 2-21, Waterford 1-15

Allianz Football League

Limerick 1-30, Kilkenny 0-1

J.J. Kavanagh & Sons Senior FL

Conahy Shamrocks 1-9, O’Loughlin Gaels 0-9

Kilkenny CBS Hurling for Zambia U-21 Challenge

Tipperary 1-19, Kilkenny 1-17

Leinster Minor Football League 2012

Longford 1-23, Kilkenny 0-9

All-Ireland Colleges SH A quarter-final

Kilkenny CBS 2-12, Colaístí na nDéise 1-12 (AET)

Duggan Steel U-14 FL

Conahy Shamrocks 0-11, James Stephens 1-0

Emeralds 5-7, Mooncoin 5-2

St Martin’s 2-6, Tullogher-Rosbercon 1-1

Kilmoganny 4-7, Bennettsbridge 2-5

O’Loughlin Gaels B 6-5, Dicksboro 3-7

Educational Supplies Schools HL

Kilmanagh NS 4-7, St John’s Senior School 1-5

Scoil Phadraig Ballyhale 4-5, Scoil McCauley Rice 3-2

St Canice’s NS 2-6, Gaelscoil Osraí 2-2

St Patrick’s DLS 6-9, Clara NS 3-4