This week’s local GAA fixtures and results

FIXTURES from Wednesday, August 1 to Wednesday, August 8

FIXTURES from Wednesday, August 1 to Wednesday, August 8

Wednesday

J.J. Kavanagh & Sons Junior HC

Lisdowney: Lisdowney v Barrow Rangers (7.30pm)

Ref: Sean Cleere

Duggan Steel Under-16 HC Roinn C

Coon: Cloneen/Railyard v O’Loughlin Gaels (7pm)

Ref: John Guinan (Extra-Time)

Thursday

Country Style Foods South Junior B HC quarter-final

Mullinavat: Carrickshock v Slieverue (7.30pm)

Ref: Michael O’Sullivan (Extra-Time)

Duggan Steel Under-16 HC Roinn A

Larchfield: Rower-Inistioge v Erin’s Own (7pm)

Ref: Paddy Bowden (Extra-Time)

Thomastown: Dicksboro v Glenmore (7pm)

Ref: John Minogue (Extra-Time)

Duggan Steel Under-16 HC Roinn B

Jenkinstown: Clara v St Martin’s (7pm)

Ref: Paul Murphy (Extra-Time)

Palmerstown: Lisdowney v Mullinavat (7pm)

Ref: John McCormack (Extra-Time)

St John’s Park: St Lachtain’s v Ballyhale Shamrocks (7pm)

Ref: Sean Cleere (Extra-Time)

Mooncoin: Piltown v Kilmacow (7pm)

Ref: Dominic Connolly (Extra-Time)

Tom Ryall Park: Galmoy/Windgap v Tullaroan (7pm)

Ref: Pat Hayes (Extra-Time)

Bennettsbridge: Tullogher-Rosbercon v Conahy Shamrocks (7pm)

Ref: John Walsh (Extra-Time)

Gowran: Bennettsbridge v Barrow Rangers (7pm)

Ref: Shem Gibbons (Extra-Time)

Danesfort: St Fiacre’s v Graigue-Ballycallan (7pm)

Ref: Paschal Connolly (Extra-Time)

Duggan Steel Under-16 HC Roinn C

Clara: James Stephens v Young Irelands (7pm)

Ref: John Bennett (Extra-Time)

Freshford: Emeralds v St Patrick’s (7pm)

Ref: Paddy Neary (Extra-Time)

Bord Na nÓg Meeting

Nowlan Park: (8.30pm)

Friday

Country Style Foods South Junior B HC quarter-finals

Páirc na Ratha: Graignamanagh v Carrigeen (6.30pm)

Ref: Raymond Byrne (Extra-Time)

Carrigeen: Kilmacow v Mooncoin (7.30pm)

Ref: John Kennedy (Extra-Time)

Saturday

J.J. Kavanagh & Sons North Junior HC

Freshford: Galmoy v Lisdowney (7pm)

Ref: Peter Burke (Extra-Time)

Gowran: Blacks & Whites v Clara (7pm)

Ref: John Walsh (Extra-Time)

Iverk Produce South Junior HC quarter-finals

Hugginstown: Thomastown v Dunnamaggin (5pm)

Ref: Thomas Duggan (Extra-Time)

Mullinavat: Slieverue v Piltown (7.30pm)

Ref: Maurice Flynn (Extra-Time)

Carrigeen: Kilmacow v Mooncoin (7.30pm)

Ref: Raymond Byrne (Extra-Time)

Country Style Foods South Junior B HC quarter-final

Thomastown: Windgap v Rower-Inistioge (7pm)

Ref: John Bennett (Extra-Time)

Sunday

J.J. Kavanagh & Sons North Junior HC

Gowran: Bennettsbridge v Barrow Rangers (2pm)

Ref: Eamon Mansfield (Extra-Time)

Jenkinstown: Dicksboro v Fenians (2pm)

Ref: Pat Hayes (Extra-Time)

Monday

Kilkenny Honda Centre Minor HL Roinn A semi-finals

Tom Ryall Park: James Stephens v St Lachtain’s (7.30pm)

Ref: Pat Hayes (Extra-Time)

Thomastown: Dicksboro v Rower-Inistioge (7.30pm)

Ref: Paschal Connolly (Extra-Time)

Kilkenny Honda Centre Minor HL Roinn B

Paulstown: Camross v Barrow Rangers (7.30pm)

Ref: Shem Gibbons

Jenkinstown: Conahy Shamrocks v Tullogher-Rosbercon (7.30pm)

Ref: Paddy Bowden

Páirc na Ratha: Glenmore v Mooncoin (7.30pm)

Ref: Martin Quilty

Coon: St Martin’s v Clara (7.30pm)

Ref: Denis O’Sullivan

Tuesday

J.J. Kavanagh & Sons North Junior HC

Jenkinstown: O’Loughlin Gaels v St Martin’s (7pm)

Ref: Denis O’Sullivan (Extra-Time)

J.J. Kavanagh & Sons North Junior A HC quarter-finals

Palmerstown: Young Irelands v St Lachtain’s (7pm)

Ref: Sean Brennan (Extra-Time)

Ballyragget: Conahy Shamrocks v Lisdowney (7pm)

Ref: Sean Cleere (Extra-Time)

J.J. Kavanagh & Sons North Junior B HC quarter-finals

Freshford: Galmoy v Dicksboro (7pm)

Ref: Eamon Mansfield (Extra-Time)

Clara: Blacks and Whites v Danesfort (7pm)

Ref: Paul Hunston (Extra-Time)

Canon Kearn’s Park: Barrow Rangers v St Patrick’s/Cloneen (7pm)

Ref: Peter Burke (Extra-Time)

Duggan Steel Under-14 HL Roinn A semi-finals

Ballyhale: James Stephens v O’Loughlin Gaels (7pm)

Ref: John Walsh (Extra-Time)

Tom Ryall Park: Conahy Shamrocks v Dicksboro (7pm)

Ref: Julian O’Dwyer (Extra-Time)

Duggan Steel Under-14 HL Roinn A Shield semi-finals

Danesfort: Thomastown v Graigue-Ballycallan (7pm)

Ref: Paschal Connolly (Extra-Time)

Thomastown: Danesfort v Clara (7pm)

Ref: Maurice Flynn (Extra-Time)

Wednesday, August 8

J.J. Kavanagh & Sons North Junior HC

Muckalee: James Stephens v Cloneen (7pm)

Ref: Peter Burke (Extra-Time)

Iverk Produce South Junior HC quarter-final

Ballyhale: Graignamanagh v Windgap (7.30pm)

Ref: Michael O’Sullivan (Extra-Time)

J.J. Kavanagh & Sons North Junior A HC quarter-final

Freshford: Emeralds v St Martin’s (7pm)

Ref: John Guinan (Extra-Time)

Kilkenny GAA Results

All-Ireland SHC quarter-final

Kilkenny 4-16, Limerick 1-17

J.J. Kavanagh & Sons North Junior A HC

Graigue-Ballycallan 2-9, Conahy Shamrocks 0-11

Emeralds 1-15, Young Irelands 1-11

Conahy Shamrocks 0-24, Lisdowney 2-11

St Lachtain’s 4-17, St Martin’s 2-7

Iverk Produce South Junior A HC quarter-finals

Ballyhale Shamrocks 3-11, Glenmore 3-9

Rower-Inistioge 1-19, Tullogher-Rosbercon 1-10

Mullinavat 2-18, Thomastown 1-8

Carrickshock 2-12, Piltown 1-11

J.J Kavanagh & Sons County Junior B HL final

O’Loughlin Gaels 0-16, Kilmacow 0-11

J.J. Kavanagh & Sons North Junior B HC/League

Dicksboro 2-8, Cloneen 0-7

O’Loughlin Gaels 2-17, Danesfort 3-8

Threecastles 1-10, James Stephens 1-9

J.J. Kavanagh & Sons North Junior B HC

Erin’s Own w/o, Bennettsbridge scr

Clara 0-13, St Lachtain’s 0-8

Graigue-Ballycallan 5-16, Threecastles 2-11

Dicksboro 0-14, James Stephens 0-13

Barrow Rangers 3-15, Clara 3-5

Danesfort 2-13, Erin’s Own 1-9

Country Style Foods South Junior B HC

Mooncoin 1-15, Mullinavat 2-6

Slieverue 2-9, John Lockes 1-5

Kilkenny Honda Centre Minor HL

James Stephens 4-8, Ballyhale Shamrocks 0-7

Barrow Rangers 1-9, Piltown 0-10

Tullogher-Rosbercon 4-8, St Martin’s 1-15

The Harps 3-14, Mullinavat 1-13

Young Irelands 1-12, James Stephens 1-7

Dunnamaggin 2-10, Young Irelands 0-6

Duggan Steel Under-16 HL Roinn A semi-final replay

O’Loughlin Gaels 2-17, Dicksboro 2-17

Duggan Steel Under-16 HL Roinn A Shield semi-final

Rower-Inistioge 2-22, Erin’s Own 3-9

Duggan Steel Under-16 HL Roinn B

Clara 2-10, Kilmacow 0-8

Duggan Steel Under-14 HL Roinn A

O’Loughlin Gaels 7-19, Danesfort 3-5

Duggan Steel Under-14 HL Roinn A Shield quarter-final

Graigue-Ballycallan 2-8, Ballyhale Shamrocks 1-4

Duggan Steel Under-14 HL Roinn B playoff

Slieverue 4-10, St Lachtain’s 2-0

Duggan Steel Under-14 HL Roinn B semi-finals

Mooncoin 6-10, Slieverue 0-7

Lisdowney 4-11, Tullaroan 3-8

Duggan Steel Under-14 HL Roinn C Shield semi-finals

Dicksboro B 3-6, St Patrick’s 2-3

O`Loughlin Gaels B 1-16, Young Irelands 4-5

Tom Kinsella Memorial Tournament final

St Martin’s 1-19, Buffers Alley 0-15