Kilkenny GAA fixtures and results

ALL THE fixtures and results from the Kilkenny GAA scene

ALL THE fixtures and results from the Kilkenny GAA scene

Wednesday

Kilkenny Honda Centre Minor H.L.

Palmerstown: Dicksboro v St. Patrick’s (7pm)

Ref: Shem Gibbons

Allianz/Cumann na mBunscol Roinn A Educational Supplies H.L.

Kilmanagh: Kilmanagh v St. Patrick’s (4pm)

Ballyhale: Ballyhale v Gaelscoil Osraí (4pm)

Castlecomer: Castlecomer v Kilkenny CBS (4pm)

St. Canice’s: St. Canice’s v Thomastown (4pm)

Clara: Clara v St. John’s (4pm)

Slieverue: Slieverue v Mullinavat (4pm)

Carrickshock: Carrickshock v Dunnamaggin (4pm)

Kilmacow: Kilmacow v Glenmore (4pm)

Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn D 11 aside H.L.

Clogh/Moneenroe: Clogh/Moneenroe v Johnstown (4pm)

Conahy: Conahy v Tullaroan (4pm)

Windgap: Windgap v Ballyragget (4pm)

Development Squads Fixtures (6.30 to 8pm)

Under-14

North-Freshford

Central-James Park

South-Mullinavat

Please note: Central Venue change from Palmerstown to James Park

Under-15

North-Castlecomer

Central-St. Kieran’s

South-Callan

Under-16

Thomastown

All players are asked to be on field before (6.30pm)

Thursday

Duggan Steel Under 16 H.L.

Larchfield: James Stephens v Dicksboro (6.30pm)

Ref: Eugene Ryan

Tom Ryall Park: Graigue Ballycallan v St Martin’s (7pm)

Ref: Eamon Larkin

Friday

St. Canice’s Credit Union S.H.L.

Palmerstown: Graigue Ballycallan v Tullaroan (7.30pm)

Ref: Richard Dowling

Ballyragget: James Stephens v Fenians (7.30pm)

Ref: John Walsh

Michael Lyng Motors I.H.L.

Piltown: Mooncoin v Dunnamaggin (7.30pm)

Ref: John Kennedy

Tom Walsh Park: Thomastown v Young Irelands (7.30pm)

Ref: Raymond Byrne

J. J. Kavanagh and Sons J.H.L.

Windgap: Windgap v Bennettsbridge (7.30pm)

Ref: Thomas Duggan

John Locke Park: John Lockes v Slieverue (7.30pm)

Ref: Michael O’Sullivan

Coon: St Martin’s v Erin’s Own (7.30pm)

Ref: Paddy Bowden

Duggan Steel Under 16 H.L.

TBC: John Lockes v Glenmore (7pm)

Ref: Willie Kearney

Slieverue: Slieverue v Ballyhale Shamrocks (7pm)

Ref: Dominic Connolly

Mooncoin: Mooncoin v Rower Inistioge (7pm)

Ref: Máirtín Ó Caoillte

Paulstown: Barrow Rangers v O’Loughlin Gaels (7.30pm)

Kilmacow: Kilmacow v James Stephens (7pm)

Ref: Andy Irish

Freshford: St Lachtain’s v Clara (7pm)

Ref: Peter Burke

Canon Kearns Park: Erin’s Own v Dunnamaggin (7pm)

Ref: Sean Brennan

Piltown: Piltown v St Fiacre’s (7pm)

Ref: Paschal Connolly

Jenkinstown: Conahy Shamrocks v Bennettsbridge (7pm)

Ref: John Guinan

Tullaroan: Tullaroan v Lisdowney (7pm)

Ref: Julian O’Dwyer

Mullinavat: Mullinavat v Fenians (7pm)

Ref: Peter Kenny

Cloneen: Cloneen/Railyard v Galmoy/Windgap (7pm)

Ref: Podge Butler

Gowran: Young Irelands v St. Patrick’s (7pm)

Ref: Ollie O’Neill

St. John’s Park: O’Loughlin Gaels v Emeralds (7pm)

Ref: James Barry

Saturday

St. Canice’s Credit Union S.H.L.

Nowlan Park: O’Loughlin Gaels v Dicksboro (7.30pm)

Ref: Eugene Ryan

Dunnamaggin: Ballyhale Shamrocks v Danesfort (7.30pm)

Ref: Dominic Connolly

Michael Lyng Motors I.H.L.

St. John’s Park: Emeralds v Tullogher Rosbercon (7.30pm)

Ref: Denis O’Sullivan

Bennettsbridge: St Lachtain’s v Glenmore (7.30pm)

Ref: Paddy Neary

J. J. Kavanagh and Sons J.H.L.

Tom Walsh Park: Blacks and Whites v Barrow Rangers (7.30pm)

Ref: John Walsh

Galmoy: Galmoy v Graignamanagh (7pm)

Ref: Eamon Larkin

Lisdowney: Lisdowney v Kilmacow (7.30pm)

Ref: Pat Hayes

Cloneen: Cloneen v Piltown (7.30pm)

Ref: John Guinan

Duggan Steel Under-16 H.L.

Thomastown: Thomastown v Danesfort (4.30pm)

Ref: Richard Dowling

Hugginstown: Carrickshock v Dicksboro (1pm)

Ref: Jim Fitzgerald

Sunday

St. Canice’s Credit Union S.H.L.

Nowlan Park: St Martin’s v Carrickshock (2pm)

Ref: Sean Cleere

Nowlan Park: Erin’s Own v Clara (3.30pm)

Ref: Peter Burke

Michael Lyng Motors I.H.L.

Lisdowney: St. Patrick’s v Conahy Shamrocks (2pm)

Ref: Patrick Dunphy

Páirc na Ratha: Mullinavat v Rower Inistioge (2pm)

Ref: Maurice Flynn

J. J. Kavanagh and Sons J.H.L.

Mooncoin: Mooncoin v Tullaroan (2pm)

Ref: Julian O’Dwyer

Palmerstown: Dicksboro v James Stephens (2pm)

Ref: Paul Hunston

Cloneen: Cloneen v Erin’s Own (7pm)

Ref: Peter Burke

Tom Walsh Park: Blacks and Whites v St Lachtain’s (4pm)

Ref: John Walsh

Monday

Country Style Foods South J.B.H.L.

Inistioge: Rower Inistioge v Slieverue (7.30pm)

Ref: John Bennett

Duggan Steel Under-16 H.L.

Ballyragget: St. Patrick’s v Mullinavat (7.30pm)

Ref: Pat Hayes

Duggan Steel Under-14 H.L.

Tom Ryall Park: Graigue Ballycallan v Ballyhale Shamrocks (7.15pm)

Ref: Denis O’Sullivan

Clara GAA Grounds: Clara v Glenmore (7.15pm)

Ref: Sean Brennan

Thomastown: Thomastown v Dicksboro (7.15pm)

Ref: Eamon Larkin

Canon Kearns Park: Erin’s Own v James Stephens (7.15pm)

Ref: Sean Cleere

Paulstown: Barrow Rangers v O’Loughlin Gaels (7.30pm)

Piltown: Piltown v Dunnamaggin (3.30pm)

Ref: Máirtín Ó Caoillte

Bennettsbridge: Bennettsbridge v John Lockes (7.15pm)

Ref: Paschal Connolly

Kilmacow: Kilmacow v Slieverue (7.15pm)

Ref: Paul Whelan

Graignamanagh: St Fiacre’s v Tullogher Rosbercon (7.15pm)

Ref: James Barry

Freshford: St Lachtain’s v St Martin’s (6.30pm)

Ref: Paddy Bowden

Mooncoin: Mooncoin v Rower Inistioge (7.15pm)

Ref: Máirtín Ó Caoillte

Urlingford: Emeralds v Lisdowney (7.15pm)

Ref: Podge Butler

Jenkinstown: Conahy Shamrocks v St. Patrick’s (7.15pm)

Ref: John Direen

Tuesday

J. J. Kavanagh and Sons J.H.L.

Mullinavat: Mullinavat v Dunnamaggin (7.30pm)

Ref: Jim Fitzgerald

Duggan Steel Under 14 H.L.

Palmerstown: Dicksboro v Young Irelands (7pm)

Ref: Ger O’Grady

St. John’s Park: O’Loughlin Gaels v James Stephens (7.15pm)

Ref: Pat Hayes

Wednesday, May 15

Duggan Steel Under-16 H.L.

Johnstown: Fenians v Dicksboro (7pm)

Ref: Pat Hayes

Allianz/Cumann na mBunscol Roinn A Educational Supplies H.L.

Castlecomer: Castlecomer v Clara (4pm)

St. John’s: St. John’s v St. Canice’s (4pm)

Thomastown: Thomastown v Ballyhale (4pm)

Kilkenny CBS: Kilkenny CBS v St. Patrick’s (4pm)

Gaelscoil Osraí: Gaelscoil Osraí v Kilmanagh (4pm)

Glenmore: Glenmore v Graigue/Skeough (4pm)

Mullinavat: Mullinavat v Carrickshock (4pm)

Dunnamaggin: Dunnamaggin v Kilmacow (4pm)

Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn D 11 aside H.L.

Ballyragget: Ballyragget v Galmoy (4pm)

Johnstown: Johnstown v Conahy (4pm)

Tullaroan: Tullaroan v Windgap (4pm)

Kilkenny GAA Results

Allianz Hurling League Final

Kilkenny 2-17, Tipperary 0-20

Electric Ireland Leinster MHC Rd 2

Wexford 3-7, Kilkenny 1-10

J. J. Kavanagh and Sons All County J.H.L.

Naomh Bríd 0-16, Mooncoin 0-14

St. Martin’s 0-14, Blacks and Whites 0-8

Galmoy 1-16, John Lockes 1-13

Naomh Eoin 1-19, Cloneen 1-7

Mt Leinster Rangers 3-22, Erin’s Own 0-8

Naomh Moling 3-15, Dicksboro 0-7

Barrow Rangers 1-15, James Stephens 0-13

O’Loughlin Gaels 2-15, Graignamanagh 4-8

Clara 2-9, Kilmacow 1-9

J. J. Kavanagh and Sons North J.A.H.L.

Lisdowney 0-19, St. Martin’s 1-8

Graigue Ballycallan 1-17, Fenians 2-9

Young Irelands 1-15, St. Lachtain’s 1-5

Iverk Produce South J.A.H.L.

Erin’s Own [C] 3-17, Ballyhale Shamrocks 1-11

Rower Inistioge 2-13, Kilmacow 1-12

Glenmore 3-15, Tullogher Rosbercon 3-15

Carrickshock 1-11, Ballinkillen 0-13

J. J. Kavanagh and Sons North J.B.H.L.

James Stephens 2-11, Clara 1-8

Bennettsbridge 3-21, Threecastles 3-10

O’Loughlin Gaels 0-10, Threecastles 1-2

St. Patrick’s 4-18, Galmoy 1-6

Conahy Shamrocks 0-14, Dicksboro 0-14

Country Style Foods South J.B.H.L.

Mullinavat 3-12, Graignamanagh 2-13

Kilkenny Honda Centre Minor H.L.

St. Fiacre’s 3-11, James Stephens 1-8

Carrickshock 2-13, Slieverue 0-8

Windgap 1-12, Mooncoin 1-10

Duggan Steel Under 16 H.L.

O’Loughlin Gaels 3-18, Glenmore 0-3

Ballyhale Shamrocks 4-9, John Lockes 2-9

Dicksboro 8-27, Mooncoin 1-7

Thomastown 1-11, Clara 2-7

St. Lachtain’s 1-19, Dunnamaggin 0-9

James Stephens 2-19, Tullogher Rosbercon 1-10

Tullaroan 3-15, St. Fiacre’s 1-8

St. Martin’s 2-20, Piltown 1-9

Lisdowney 1-13, Bennettsbridge 2-7

Emeralds 2-11, Young Irelands 2-6

Cloneen/Railyard 5-10, Carrickshock 0-4

Duggan Steel Under 14 H.L.

Thomastown 1-7, Glenmore 0-5

Rower Inistioge 1-11, Emeralds 2-8

Duggan Steel Under-14 F.C. Roinn B Final

Mooncoin 9-10, Kilmoganny 5-5

Duggan Steel Under-14 F.C. Roinn C Quarter Finals

Dicksboro 5-8, Young Irelands 0-2

Conahy Shamrocks 7-8, James Stephens 3-9

St. Fiacre’s 10-10, St. Patrick’s 0-2

Paddy Grace Under-14 Hurling Feile Semi-Finals

O’Loughlin Gaels 1-12, Danesfort 1-4

Dicksboro 3-3, Graigue Ballycallan 0-9

Paddy Grace Under-14 Hurling Feile Final

O’Loughlin Gaels 2-9, Dicksboro 1-9

Allianz/Cumann na mBunscol Roinn A Educational Supplies H.L.

Clara 4-7, Thomastown 3-5

Kilkenny CBS 6-5, Kilmanagh 3-5

St. Canice’s 1-6, Gaelscoil Osraí 0-1

Urlingford 4-10, Goresbridge/Paulstown 3-3