Cliodhna sprints to golden clean sweep

THE FINAL rounds of the national juvenile track and field championships were held in Tullamore over the weekend with the individual events on Saturday and the relays on Sunday.

THE FINAL rounds of the national juvenile track and field championships were held in Tullamore over the weekend with the individual events on Saturday and the relays on Sunday.

Kilkenny athletes were among the medals once again, taking home gold, silver and bronze awards from both the individual and team events.

On Saturday Bronagh Kearns (St Senan’s) won her second gold of the championships, completing a 1,500m and 3,000m double in the girls’ under-19 category. Club-mate Isabel Morgan was also a winner, taking gold in the girls’ under-14 2,000m walk.

Brow Rangers athlete John Joe Kelly was a double medal winner, taking silver in the discus and bronze in the shot-put in the boys’ under-16 category.

Shannen Dawkins (St Joseph’s) took her gold medal haul to three on Saturday. Having already won gold in two hurdles finals she added a third by winning the girls’ under-17 high jump with a personal best (PB) jump of 1.71m.

In the girls’ under-18 high jump Kilkenny City Harriers (KCH) athletes Sinead McDonagh and Catriona Twomey went head to head with both athletes clearing 1.55m. Sinead won gold and Catriona bronze on countback.

Lorraine O’Shea (KCH) won gold in the under-19 long jump and was fourth in the 200m. Cliodhna Manning, having already won gold at 100m and 400m, made it a clean sweep of gold medals in the girls’ under-18 sprints by taking the 200m title in a time of 24.90.

As well as the medal winners there were many other great performances with many of the athletes finishing in the top six in their events.

Sunday’s relays saw KCH come back to Tullamore to take bronze in the girls’ under-13 4x100m. The club’s girls’ under-18 relay team of Cliodhna Manning, Sinead McDonagh, Catriona Twomey and Sarah Kate Lacey were gold medal winners in 50.73 seconds.

The Harriers girls’ under-19 4x100m team also won gold, but did it in style as they set a new championship record time of 49.86 seconds. Cliodhna Manning, Catriona Twomey, Sinead McDonagh and Lorraine O’Shea made up the winning quartet.

At county level the girls’ under-19 team were silver medal winners in their 4x100m race, finishing second to the Dublin squad in a time of 50.77 seconds.

Results

Individual results, day three national juvenile track and field championships. (Club code - BR = Brow Rangers, G = Gowran, KCH = Kilkenny City Harriers, SJ = St Joseph’s, SS = St Senan’s, TT = Thomastown):

Girls’ U-14 2,000m walk: 1 Isabel Morgan, SS (10.50). Girls’ U-14 1,500m: 6 Annie O’Connor, KCH (5.10). Boys’ U-14 discus: 6 James O’Neill, G (27.51m PB). Boys’ U-14 1,500m: 6 Luke Fitzpatrick, KCH (4.40).

Girls’ U-15 2,000m walk: 6 Ailis O’Shea, TT (11.44). Boys’ U-15 hammer: 9 Ciaran Coady, BR (22.41m).

Girls’ U-16 2,000m walk: 5 Tara Lacey, SS (11.45). Boys’ U-16 discus: 2 John Joe Kelly, BR (42.03m). Boys’ U-16 shot-put: 3 John Joe Kelly, BR (13.76m). Boys’ U-16 200m: 4 Aaron Barron, KCH (23.73 secs). Boys’ U-16 3,000m: 7 Alan Mooney, KCH (18.10).

Girls’ U-17 high jump: Shannen Dawkins, SJ (1.71m). Girls’ U-17 200m: 4 Sarah Kate Lacey, KCH (26.03 secs). Girls’ U-17 hammer: 5 Aoife Coady, BR (25.49m). Girls’ U-17 high jump: 11 Sinead Naddy, G (1.40m). Boys’ U-17 discus: 7 Evan Foley, G (30.70m PB).

Girls’ U-18 200m: 1 Cliodhna Manning, KCH: (24.90 secs). Girls’ U-18 high jump: 1 Sinead McDonagh, KCH (1.55m); 3 Catriona Twomey, KCH (1.55m). Girls’ U-18 long jump: 6 Sinead McDonagh, KCH (4.70m); 9 Catriona Twomey, KCH (4.54). Boys’ U-18 5,000m walk: 6 Nicholas Dunphy, KCH (31.06).

Girls’ U-19 1,500m: 1 Bronagh Kearns, SS (4 mins 54 secs). Girls’ U-19 long jump: 1 Lorraine O’Shea, KCH (5.67m). Girls’ U-19 200m: 4 Lorraine O’Shea, KCH (25.90).

Relay results

Girls’ U-13 4x100m: 3 KCH (55.63 secs).

Girls’ U-18 4x100m: 1 KCH (50.73 secs). Team: Cliodhna Manning, Sinead McDonagh, Sarah Kate Lacey, Catriona Twomey.

Girls’ club U-19 4x100m: 1 KCH (49.86 secs, Championship Best). Team: Cliodhna Manning, Lorraine O’Shea, Sinead McDonagh, Catriona Twomey.

Girls’ county U-19 4x100m: 2 Kilkenny (50.77 secs).

On the road

There was another good performance on the road from Peter Duggan (St Joseph’s). Fresh from his involvement in the Ger Wyley series, Peter was the winner in the M40 category at the Ballymacarbery five mile road race, finishing eighth overall in a time of 29.13.

Fellow St Joseph’s athlete Patrick Bookle was the winner in the M45 category, finishing in 12th position overall in a time of 30.23.

Fixtures

Saturday/Sunday: National Combined Events Championships, Morton Stadium.

Saturday, August 11: Celtic Games: Aberdeen (under-16 and under-18 athletes).

Saturday, August 18: AAI Masters Championships, Tullamore.

Sunday, August 19: National League Finals, Tullamore.