This week's Kilkenny & District League soccer fixtures

Crunch week for Evergreen and Thomastown United

@KKPeopleSport

Reporter:

@KKPeopleSport

Email:

sport@kilkennypeople.ie

This week's Kilkenny & District League soccer fixtures

It promises to be another busy week on the Kilkenny soccer front, with plenty of fixtures planned.

The biggest tie of the week will see one local side go for national glory. Evergreen will travel to the Aviva Stadium on Saturday for their FAI Junior Cup final showdown with Sheriff YC. Kick-off is at 6pm.

Monday also promises to be a massive night in the history of Thomastown United. They travel to Oriel Park, home of the League of Ireland champions Dundalk, for their Leinster Senior Cup showdown. Kick-off at the Louth venue is at 7.45pm.

TUESDAY

Under-17 TC Tyres League Division Two

Callan United v Castlewarren Celtic, 7pm.

Evergreen B v Southend United, 7pm.

Under-14 Schoolgirls’ League

East End United v Evergreen United, 7pm.

Hanover Harps v Thomastown United, 7pm.

Under-14 Declan Fennelly Cup

Deen Celtic v Bridge United A, 7pm.

Under-13 Kilkenny People League Division Two

Evergreen United v Newpark, 7pm.

Paulstown 06 v Thomastown United, 7pm.

Under-12 Glanbia League Division Three

Fort Rangers B v Stoneyford United B, 7pm.

WEDNESDAY

Premier Division Cup

Evergreen A v Freebooters B, 8pm.

Under-16 Schoolgirls’ League

Thomastown United v Evergreen, 7pm.

Under-14 Schoolgirls’ League

Evergreen City v Callan United, 7pm.

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division One

Evergreen A v Lions, 7pm.

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division Three

Freebooters B v Southend United, 7pm.

Deen Celtic B v Newpark, 7pm.

Fort Rangers v Freebooters C, 7pm.

Under-12 Glanbia League Division One

Freebooters A v East End United, Scanlon Park 7pm.

THURSDAY

Under-14 Schoolgirls’ League

Evergreen United v Freebooters, 7pm.

Under-12 Nicholas Marnell Cup

Deen Celtic B v Evergreen Boys, 7pm.

FRIDAY

Under-17 TC Tyres League Division One

Thomastown United v Lions, 7pm.

Under-16 Schoolgirls’ League

Hanover Harps v Thomastown United, 7pm.

Freebooters v Vale Wanderers, Scanlon Park 7pm.

Under-16 Brendan Lonergan Cup

Evergreen A v Stoneyford United, 7pm.

Under-13 Kilkenny People League Division One

East End United A v Bridge United, 7pm.

Under-13 Kilkenny People League Division Two

Evergreen Town v Freebooters B, 7pm.

Under-12 Schoolgirls’ Cup final

Callan United v Evergreen United, Derdimus 7pm.

Under-12 Nicholas Marnell Cup

Evergreen Albion v Deen Celtic A, 7pm.

SATURDAY

FAI Junior Cup final

Evergreen v Sheriff YC, Aviva Stadium 6pm.

Under-17 TC Tyres League Division Two

Castlewarren Celtic v Paulstown 06, 11am.

Under-14 Schoolgirls’ League

East End United v Callan United, 1pm.

Thomastown United v Lions, 1pm.

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division Three

Southend United v Highview Athletic, 11am.

Deen Celtic B v Fort Rangers, 11am.

Freebooters C v Newpark, 11am.

Under-14 Declan Fennelly Cup

Clover United v Thomastown United, 11am.

Highview Athletic v Bridge United B, 11am.

Under-13 Kilkenny People League Division Three

East End United B v Freshford Town, 11am.

Under-12 Nicholas Marnell Cup

Freebooters A v Thomastown United A, 11am.

Lions v Highview Athletic, 11am.

SUNDAY

Division One Cup

Highview Athletic A v Fort Rangers, 11am.

MONDAY

Leinster Senior Cup

Dundalk v Thomastown United, Oriel Park 7.45pm.

Under-16 Brendan Lonergan Cup

Thomastown United v Freebooters A, 7pm.

Under-14 Girls’ Cup

Evergreen City v Evergreen United, 7pm.

Freebooters v Hanover Harps, 7pm.

Under-13 Kilkenny People League Division One

Evergreen A v Freebooters A, 7pm.

Under-12 Schoolgirls’ League

Lions v East End United, 7pm.

Callan United v Thomastown United, 7pm.

TUESDAY

Under-17 TC Tyres League Division One

Lions v Freebooters, 7pm.

Evergreen A v Thomastown United, 7pm.

Under-16 Schoolgirls’ League

Hanover Harps v Evergreen.

Under-16 TC Tyres League Division Two

Evergreen United v Deen Celtic, 7pm.

Highview Athletic v Thomastown United, 7pm.

Callan United v Stoneyford United, 7pm.

Under-13 Kilkenny People League Division Two

Freebooters B v Newpark, 7pm.

Evergreen Town v Paulstown 06, 7pm.

WEDNESDAY, MAY 17

Division One Cup

Newpark v Bridge United, 7pm.

Clover United A v Thomastown United B, 7pm.

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division Three

Freebooters C v Deen Celtic B, 7pm.

Newpark v Freebooters B, 7pm.

Fort Rangers v Southend United, 7pm.

Under-14 Declan Fennelly Cup

Evergreen A v Evergreen B, 7pm.

FRIDAY, MAY 19

Under-13 Kilkenny People League Division Two

Thomastown United v Newpark, 7pm.

Under-12 Glanbia League Division One

Deen Celtic A v East End United, 7pm.