Soccer Scoreboard

Umbro Kilkenny & District League

Umbro Kilkenny & District League

Friday

Under-16 TC Tyres League

Freebooters v Evergreen A, 7pm.

Saturday

Rico’s of Gowran Women’s Division One

Tullaroan v East End United, 6.30pm.

Rafter Dempsey’s Youths’ League (2pm)

Thomastown United v Newpark/Ormonde Villa.

River Rangers v Clover United.

Freebooters v Evergreen City.

Highview Athletic v Lions.

Under-9 Barnaville Print League South

Lions v East End United, 1pm.

Deen Celtic v Evergreen United, 2.30pm.

Freebooters A v Fort Rangers, 12 noon.

Under-9 Barnaville Print League North

Highview Athletic v Evergreen City, 1pm.

Thomastown United v Stoneyford United, 2.30pm.

Under-11 K-Bowl Division One

Fort Rangers v Thomastown United A, 1pm.

Evergreen A v Freebooters A, 2.30pm.

East End United v Bridge United, 11am.

Under-11 Nolan Jewellers Division Two

Lions v Freebooters B, 11am.

Evergreen United v Deen Celtic, 1pm.

Callan United v Freshford Town, 11am.

Under-11 Nolan Jewellers Division Three

Thomastown United B v Highview Athletic, 1pm.

Freebooters C v Paulstown 06, 3pm.

Stoneyford United v Evergreen City, 11am.

Under-13 Kilkenny People League Division One

Freshford Town v Bridge United, 1pm.

Evergreen A v Ormonde Villa, 11am.

Deen Celtic v Thomastown United, 1pm.

Under-13 Kilkenny People League Division Two

East End United v Southend United, 2pm.

Callan United v Stoneyford United, 11am.

Paulstown 06 v Evergreen B, 11am.

Under-15 St Canice’s Credit Union League Division One

Thomastown United v Bridge United, 11am.

Freebooters A v Evergreen A, 11am.

Freebooters B v Ormonde Villa, 1.30pm

Under-15 St Canice’s Credit Union League Division Two (11am)

Freshford Town v Southend United.

Deen Celtic v Callan United.

Under-16 TC Tyres League

Highview Athletic v Lions, 11am.

Under-17 TC Tyres League (11am)

Evergreen v East End United.

Fort Rangers v Freshford Town.

Sunday

FAI Junior Cup

Bridge United v Peake Villa, 2pm.

Clonmel Celtic v Highview Athletic, Clonmel 2pm.

St Canice’s Credit Union Premier Division (11am)

Evergreen B v Freebooters B.

Fort Rangers v Deen Celtic A.

Freebooters A v Lions A.

Division One (11am)

AC Kilkenny A v Freshford Town.

Tullaroan v Clover United A.

Stoneyford United v Thomastown United A.

Newpark United A v Spa United.

Eamonn Maher Coach Hire Division Two

East End United B v River Rangers, 11am.

Clifden United v Brookville, 2pm.

Lions B v Urlingford, 2pm.

Thomastown United B v Gowran, 2pm.

Duiske Glass Division Three (2pm)

Deen Celtic B v AC Kilkenny B.

Clover United B v Newpark United B.

St John’s v St Anne’s.

Rico’s of Gowran Women’s Division One

Thomastown United v Bridge United, 11am.

Jimmy Cuddihy Women’s Division Two

Deen Celtic v Gowran, 11am.

RESULTS

St Canice’s Credit Union Premier Division

Bridge United A 0, Evergreen A 4.

Deen Celtic A 1, East End United A 2.

Lions A 3, Fort Rangers 0.

Freebooters A 2, Freebooters B 2.

Evergreen B 1, Bridge United A 4.

Evergreen A 5, Freebooters A 1.

East End United A 1, Fort Rangers 0.

Freebooters B 1, Lions A 2.

Division One

Spa United 1, Callan United 2.

Clover United A 5, Stoneyford United 2.

Newpark United A 1, AC Kilkenny A 0.

Thomastown United A 2, Tullaroan 1.

AC Kilkenny A 3, Clover United A 2.

Callan United 2, Stoneyford United 4.

Tullaroan 1, Freshford Town 2.

Newpark United A 1, Thomastown United A 1.

Eamonn Maher Coach Hire Division Two

East End United B 1, Highview Athletic A 4.

Thomastown United B 0, Lions B 1.

Urlingford 3, Brookville 0.

River Rangers 2, Clifden United 1.

Brookville 3, Thomastown United B 1.

Highview Athletic A 3, Clifden United 3.

River Rangers 1, Urlingford 4.

Duiske Glass Division Three

AC Kilkenny B 2, Orchard Rovers 1.

St Anne’s 4, Bridge United B 4.

Evergreen C 3, Deen Celtic B 1.

St Anne’s 4, AC Kilkenny B 1.

Clover United B 5, Orchard Rovers 0.

Newpark United B 1, Evergreen C 4.

Rico’s of Gowran Women’s Division One

East End United 3, Bridge United 1.

Jimmy Cuddihy Women’s Division Two

Gowran 2, Clover United 1.

Evergreen 8, Deen Celtic 0.

Under-16 TC Tyres League

Bridge United 2, Freebooters 1.

Highview Athletic 0, Evergreen B 2.

Lions 2, Ormonde Villa 1.

Thomastown United 8, Evergreen C 1.

Under-16 K&DL Girls’ League

St Joseph’s 2, Freebooters 4.

Evergreen 3, Thomastown United 0.

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division One

Freebooters A 6, Clover United 0.

Evergreen A 3, Thomastown United A 1.

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division Two

Bridge United 9, Highview Athletic 3.

Evergreen B 2, Freshford Town 1.

Freebooters B 0, Paulstown 06 0.

Urlingford 2, Thomastown United B 1.

Under-12 Glanbia League Division One

Thomastown United 4, Bridge United 0.

Freebooters A 5, Fort Rangers 1.

Southend United 3, East End United 1.

Under-12 Glanbia League Division Two

Freebooters B 1, Ormonde Villa 9.

Callan United 1, Lions 3.

Deen Celtic 4, Highview Athletic 1.

THE Kilkenny & District League, on behalf of all involved in soccer in Kilkenny, extend sympathies to the family of former treasurer Seamus Fahy, St Francis Terrace. Sympathy also went to Michael Manley, development squad manager, who has been bereaved by the death of his father.

The League sends it best wishes to present treasurer Gerry Dunne and his bride Breda on their recent marriage. The K&DL also wishes a Happy New Year to sponsors, supporters, friends in the local media and to all the hard-working officials at club level, referees, partners of our committee members and to all committee members for their hard work and dedication in the running of a vibrant league.