Soccer Scoreboard

sport@kilkennypeople

Reporter:

sport@kilkennypeople

editorial image
All the fixtures and results from the Kilkenny & District League

All the fixtures and results from the Kilkenny & District League

SATURDAY

Youths’ Division One

Clover United v Bridge United, 2pm.

Youths’ Division Two

Thomastown United v Fort Rangers, 2pm.

Leinster Under-18 Cup

Evergreen v Willow Park, 2pm.

Under-17 TC Tyres League

Evergreen B v Freebooters, 11am.

Callan United v Southend United, 11am.

Under-16 TC Tyres League

Lions v Paulstown 06, 11am.

Under-15 St Canice’s Credit Union League

Deen Celtic v Freebooters B, 11am.

Bridge United v Thomastown United, 11am.

Callan United v Brookville, 1pm.

Freebooters A v Evergreen A, 1.30pm.

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division One

Evergreen A v Southend United, 2.30pm.

Fort Rangers v East End United, 11am.

Under-14 K&DL Girls’ League

Lions v Freebooters, 2pm.

Under-13 Kilkenny People League Division One

Freshford Town v Freebooters A, 1pm.

Evergreen A v Freebooters B, 11am.

Bridge United v Deen Celtic, 1pm.

Under-13 Kilkenny People League Division One

Evergreen United v Highview Athletic, 1pm.

Thomastown United v Callan United, 11am.

Stoneyford United v Evergreen City, 11am.

Freebooters C v Lions, 1.30pm.

Under-11 Nolan Jewellers League Division One

Thomastown United v Lions, 1pm.

Evergreen A v Callan United, 2.30pm.

Bridge United v Freebooters A, 2.30pm.

Highview Athletic v Deen Celtic A, 12 noon.

Under-11 Nolan Jewellers League Division Two

Southend United v Freebooters B, 11am.

Stoneyford United v Evergreen B, 1pm.

Freshford Town v Newpark, 2.30pm.

Deen Celtic B v Clover United, 1.30pm.

Fort Rangers v Callan United B, 1pm.

Under-9 Barnaville Print & Graphics Games

Evergreen United v Freebooters C, 2pm.

Evergreen Town v Freebooters A, 2pm.

East End United v Evergreen City, 1pm.

Paulstown 06 v Evergreen Athletic, 12 noon.

Callan United Blues v Stoneyford United, 2pm.

Callan United Yellows v Bridge United, 3pm.

Lions v Deen Celtic Blacks, 11am.

Thomastown United v Deen Celtic Reds, 2pm.

Freebooters B v Fort Rangers, 10.30am.

SUNDAY

St Canice’s Credit Union Premier Division

Fort Rangers v Evergreen B, 11am.

Thomastown United A v East End United A, 2pm.

Division One

Southend United v Tullaroan, 11am.

Stoneyford United v Clover United A, 11am.

Eamonn Maher Coach Hire Division Two

River Rangers v Thomastown United B, 11am.

Bridge United B v Evergreen C, 2pm.

Pat Maher Shield

Evergreen A v Freebooters A, 11am.

Newpark A v Lions A, 11am.

Freshford Town v Spa United, 2pm.

St Anne’s v Highview Athletic A, 2pm.

O’Neills Leinster Junior Cup

Deen Celtic v Real Transylvania, 11am.

Rico’s of Gowran Women’s Division

Piltown v Freshford Town, 11am.

East End United v Evergreen, 2pm.

Lions v Tullaroan, 2pm.

Ballacolla v Bridge United, 2pm.

Under-17 FAI Cup

Evergreen v Mervue United, 2pm.

RESULTS

St Canice’s Credit Union Premier Division

Bridge United A 4, Fort Rangers 2.

Freebooters A 0, Evergreen B 0.

Lions A 1, Newpark A 1.

Thomastown United A 1, Evergreen A 0.

Division One

Spa United 2, Freebooters B 0.

Callan United 6, Tullaroan 2.

Stoneyford United 2, Newpark B 2.

Eamonn Maher Coach Hire Division Two

Highview Athletic A 1, Bridge United B 1.

Duiske Glass Division Three

Ballacolla 1, East End United B 4.

Castlewarren Celtic 1, Thomastown United C 1.

St John’s 0, Newpark C 1.

O’Neills Leinster Junior Cup

CK United 1, Freshford Town 1.

AET - Freshford won 4-3 on pens

LFA Women’s Inter-League semi-final

Kilkenny & DL 2, Combined Counties 2.

Youths’ Division One

Ormonde Villa 3, Clover United 4.

Youths’ Division Two

Deen Celtic 0, Newpark 2.

Under-16 TC Tyres League

Clover United 4, Evergreen A 1.

Spa United 2, Freebooters A 2.

Freebooters B 0, Ormonde Villa 4.

Under-15 St Canice’s Credit Union League

Freshford Town 0, Freebooters A 5.

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division One

East End United 2, Lions 1.

Deen Celtic 1, Freebooters A 4.

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division Two

Bridge United 2, Freebooters B 1.

Clover United 4, Newpark 0.

Under-12 Glanbia League Division One

Clover United 0, Thomastown United 2.

Deen Celtic 6, East End United 2.

Under-12 Glanbia League Division Two

Evergreen City 4, Paulstown 06 0.

Lions 4, Castlewarren Celtic 1.

East End United B 0, Freebooters B 3.