Soccer Scoreboard

editorial image
The Kilkenny & District League soccer fixtures (May 27 to June 1) and results

The Kilkenny & District League soccer fixtures (May 27 to June 1) and results

WEDNESDAY

Under-17 K&DL Cup

Freebooters A v Evergreen A, 7pm.

Under-15 K&DL Cup

Callan United v Evergreen A, 7pm.

THURSDAY

Under-14 K&DL Girls’ League

Evergreen v Thomastown United, 7pm.

FRIDAY

Under-14 Declan Fennelly Cup final

East End United v Freebooters A, Derdimus 7pm.

SATURDAY

Under-17 TC Tyres League (11am)

Paulstown 06 v Ormonde Villa.

Spa United v Evergreen A.

Under-16 TC Tyres League (11am)

Castlewarren Celtic v Callan United.

Deen Celtic v Evergreen A.

Freshford Town v Evergreen B.

Under-15 St Canice’s Credit Union League

Paulstown 06 v Evergreen B, 1pm.

Under-13 Kilkenny People League Division Two

Freebooters v Deen Celtic, 3.30pm.

Under-12 Nicholas Marnell Cup

Evergreen A v Freebooters A, 2pm.

SUNDAY

KCLR McCalmont Cup final

Evergreen A v Freebooters A, Derdimus 3pm.

Under-11 David Doran Cup final

Bridge United A v East End United A, Derdimus 12.45pm.

MONDAY

Under-13 Eric Wilcox Cup

Thomastown United A v East End United, 5pm.

SOCCER RESULTS

Bennettsbridge Parts Women’s Cup final

Tullaroan 3, Newpark 1.

O’Neills LFA Youths’ Cup

Freebooters 2, Home Farm 1.

Under-17 TC Tyres League

Evergreen B 1, Fort Rangers 2.

Under-17 K&DL Cup

Spa United 6, Ormonde Villa 1.

Under-16 TC Tyres League

Evergreen B 2, Castlewarren Celtic 3.

Under-16 Brendan Lonergan Cup

Freebooters A 4, Castlewarren Celtic 2.

Evergreen B 0, Thomastown United 1.

Evergreen A 3, Thomastown United 2.

Under-15 St Canice’s Credit Union League

Evergreen B 6, Brookville 2.

Under-15 K&DL Cup

Southend United 3, Thomastown United 4 (AET).

Under-14 K&DL Girls’ League

Freebooters 0, Lions 3.

Under-14 Declan Fennelly Cup

Freebooters A 1, Deen Celtic 0.

East End United 2, Lions 1.

Under-13 Kilkenny People League Division Two

Evergreen United 3, Paulstown 06 0.

Under-13 Eric Wilcox Cup

Evergreen A 3, Stoneyford United 2.

Thomastown United A 2, Fort Rangers 1.

Under-12 Nicholas Marnell Cup

Thomastown United 2, Deen Celtic A 1.

Lions 0, Evergreen A 3.

Southend United 0, Freebooters A 4.

Under-12 Glanbia League Division Two

Highview Athletic 4, Evergreen City 2.