Kilkenny Soccer Scoreboard

editorial image
This week’s fixtures for the Kilkenny & District League (March 24 to 30) and last week’s results.

This week’s fixtures for the Kilkenny & District League (March 24 to 30) and last week’s results.

THURSDAY

Under-13 Kilkenny People League Division Two

Evergreen United v Evergreen City, 5.45pm.

FRIDAY

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division One

Freebooters A v Lions, 7.15pm.

SATURDAY

Henderson Youths’ Shield final

Callan United v Freebooters, Derdimus 2pm.

O’Neills Leinster Youths’ Cup

Evergreen A v O’Devaney Dunard, 2pm.

Youths’ League

Newpark United v Thomastown United, 2pm.

Under-16 TC Tyres League

Callan United v Thomastown United, 11am.

Castlewarren Celtic v Evergreen A, 11am.

Deen Celtic v Freshford Town, 11am.

Evergreen B v Brookville, 11am.

Under-14 K&DL Girls’ League

Freebooters v Bridge United, 2pm.

Thomastown United v Lions, 2.30pm.

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division One

Freshford Town v East End United, 10am.

Thomastown United A v Deen Celtic, 1pm.

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division Two

Thomastown United B v Evergreen City, 11am.

Freebooters B v Bridge United, 12 noon.

Highview Athletic v Stoneyford United, 12.15pm.

Callan United v Castlewarren Celtic, 1pm.

Under-12 Glanbia League Division One

Clover United v Freebooters A, 11am.

Evergreen A v Bridge United, 11am.

Thomastown United v Lions, 2.30pm.

Under-12 Glanbia League Division Two

Freebooters B v Freshford Town, 10am.

Bridge United B v Southend United, 10.30am.

Evergreen City v Callan United, 12.45pm.

Highview Athletic v Fort Rangers, 2pm.

Deen Celtic B v Newpark, 2.30pm.

Under-10 Barnaville Print & Graphics SSG

Thomastown United A v Evergreen Athletic, 10am.

East End United v Fort Rangers, 11am.

Evergreen Rovers v Stoneyford United, 11am.

Freebooters C v Deen Celtic Blacks, 11am.

Lions B v Paulstown 06, 11am.

Thomastown United C v Evergreen United, 11am.

Thomastown United B v Evergreen Town, 12 noon.

Bridge United Blues v Freebooters A, 12.30pm.

Bridge United Yellows v Freebooters D, 12.30pm.

Freebooters B v Deen Celtic Reds, 12.30pm.

Clover United v Lions A, 1pm.

Callan United v Highview Athletic, 2pm.

SUNDAY

St Canice’s Credit Union Premier Division

Bridge United A v Evergreen A, 11am.

Thomastown United A v Freebooters A, 11am.

The Brógmaker Division Three

Highview Ath v Freshford Town B, 11am.

Callan United B v Ballacolla, 2pm.

Clover United B v Thomastown United C, 2pm.

KCLR McCalmont Cup

Castlewarren Celtic v Tullaroan, 11am.

Clover United A v Callan United A, 11am.

Evergreen B v River Rangers, 11am.

Evergreen C v St John’s, 11am.

Lions B v Ormonde Villa, 11am.

St Anne’s v Fort Rangers, 11am.

Ken & Michael Byrne Division Two Cup

Bridge United B v Freebooters B, 1pm.

Rico’s of Gowran Women’s League

Tullaroan v Newpark, 1.30pm.

MONDAY

Under-16 TC Tyres League

Freebooters B v Freebooters A, 7.15pm.

SOCCER RESULTS

Rico’s of Gowran Division One

Fort Rangers 1, Tullaroan 0.

Eamonn Maher Coach Hire Division Two

Freebooters B 2, Ormonde Villa 2.

The Brógmaker Division Three

Callan United B 8, Freshford Town B 1.

KCLR McCalmont Cup

Spa United 0, Bridge United A 1.

St John’s 2, Deen Celtic 0.

Thomastown United A 3, Freshford Town 0.

Freebooters A 2, Highview Athletic 0.

Lions A 2, Ballacolla 1.

Newpark A 7, Brookville 0.

Thomastown United B 3, Bridge United B 0.

O’Neills Leinster Junior Cup

Kilbarrack United 2, Evergreen 1.

Rico’s of Gowran Women’s League

Newpark 0, Freebooters 3.

Youths’ League

Evergreen A 3, Thomastown United 1.

Under-17 TC Tyres League

Fort Rangers 3, Freebooters B 1.

Freebooters A 3, Evergreen A 0.

Ormonde Villa 1, Evergreen B 1.

Paulstown 06 3, Spa United 8.

Under-15 St Canice’s Credit Union League

Evergreen B 2, Southend United 0.

Evergreen A 4, Clover United 0.

Lions 1, Freebooters A 2.

Under-14 Bennettsbridge Part League Division One

Freshford Town 0, Evergreen A 7.

Under-13 Kilkenny People League Division One

Newpark 1, Evergreen A 3.

Lions 0, Thomastown United A 0.

Highview Athletic 1, Stoneyford United 1.

Under-11 Nolan Jewellers SSG Group A

Bridge United A 1, East End United A 3.

Freebooters A 0, Evergreen Athletic 3.

Under-11 Nolan Jewellers SSG Group B

Evergreen City 1, Bridge United B 2.

Freshford Town 0, Freebooters B 4.

Paulstown 06 2, Lions 4.

Stoneyford United 0, Fort Rangers 2.

Under-11 Nolan Jewellers SSG Group C

Freebooters Whites 1, Deen Celtic B 3.

East End United B 1, Evergreen United 1.

Callan United 5, Thomastown United Whites 2.