Kilkenny Soccer Scoreboard

editorial image
All the fixtures from the Kilkenny & District League

All the fixtures from the Kilkenny & District League

FRIDAY

KCLR McCalmont Cup

Tullaroan v Deen Celtic A, 7.30pm.

SATURDAY

Division One

Newpark B v Callan United, 3pm.

Youths’ Division One

Bridge United v Ormonde Villa, 2pm.

Youths’ Division Two

Fort Rangers v Thomastown United, 2pm.

Under-16 TC Tyres League Division One

Evergreen B v Lions, 1pm.

Deen Celtic v Paulstown 06, 12 noon.

Evergreen A v Freebooters B, 11am.

Clover United v Ormonde Villa, 11am.

Freebooters A v Spa United, 11am.

Under-15 St Canice’s Credit Union League

Evergreen B v Thomastown United, 1pm.

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division Two

Newpark v Brookville, 11am.

Evergreen B v Paulstown 06, 3pm.

Under-13 Kilkenny People League Division Two

Evergreen United v Freebooters C, 11am.

Under-12 K&DL Macron Girls’ League

Evergreen v East End United, 2.30pm.

Newpark v Thomastown United, 2.30pm.

Freebooters v Lions, 2.30pm.

Under-12 Glanbia League Division One

Clover United v Fort Rangers, 1pm.

Evergreen A v East End United, 1pm.

Under-12 Glanbia League Division Two

East End United v Newpark, 11am.

Lions v Evergreen United, 1pm.

Highview Athletic v Freebooters B, 1pm.

Castlewarren Celtic v Paulstown 06, 11am.

Under-10 Barnaville Print & Graphics Games

Evergreen Town v Clover United A, 2pm.

Evergreen United v Clover United B, 2pm.

East End United Greens v Stoneyford United, 11am.

East End United Yellows v Paulstown 06, 12 noon.

Evergreen Athletic v Deen Celtic Reds, 3pm.

Evergreen City v Deen Celtic Blacks, 3pm.

Freebooters B v Highview Athletic, 10.30am.

Lions v Thomastown United., 2.30pm.

Bridge United Blues v Freebooters A, 11am.

Bridge United Yellows v Freebooters C, 11am.

Under-8 Barnaville Print & Graphics Games Blitz

Venues across the county

SUNDAY

Eamonn Maher Coach Hire Division Two

River Rangers v Evergreen C, 2pm.

Duiske Glass Division Three

Lions B v Ballacolla, 2pm.

KCLR McCalmont Cup

Bridge United A v Newpark A, 11am.

East End United A v Brookville B, 11am.

St John’s v Thomastown United C, 11am.

Spa United v Freebooters B, 2pm.

Stoneyford United v Castlewarren Celtic, 2pm.

Pat Maher Shield

Evergreen A v St Anne’s, 11am.

O’Neills Leinster Junior Cup

Freshford Town v Glebe North, 2pm.

Youths’ Division Two

Newpark v Deen Celtic, 2pm.

SFAI Under-13 Inter-League

Kilkenny & DL v Midlands League, Derdimus 1pm.

ST PATRICK’S DAY

Under-17 TC Tyres League

Evergreen A v Evergreen B, 11am.

Southend United v Callan United, 11am.

Under-15 St Canice’s Credit Union League

Evergreen A v Freshford Town, 11am.

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division One

Thomastown United v East End United, 11am.

Under-11 Nolan Jewellers League Division Two

Fort Rangers v Newpark, 11am.

Evergreen B v Southend United, 11am.

SOCCER RESULTS

St Canice’s Credit Union Premier Division

Bridge United A 2, Thomastown United A 3.

Freebooters A 4, East End United A 1.

Lions A 3, Fort Rangers 2.

Newpark A 1, Evergreen A 5.

Division One

Clover United A 3, Freebooters B 0.

Newpark B 1, Spa United 1.

Deen Celtic A 1, Callan United 3.

Eamonn Maher Coach Hire Division Two

Brookville 2, St Anne’s 1.

River Rangers 2, Freshford Town 5.

Duiske Glass Division Three

Lions B 5, St John’s 2.

Newpark C 3, East End United B 1.

KCLR McCalmont Cup

Freshford Town 4, Ballacolla 0.

Ladies Division Two

Freshford Town 1, Newpark 0.

Ladies Shield

East End United 2, Tullaroan 1.

Youths’ Division Two

Fort Rangers 6, Newpark 1.

Thomastown United 1, Deen Celtic 2.

Under-17 TC Tyres League

Callan United 2, Evergreen A 3.

Freebooters 3, Clover United 0.

Freebooters 5, East End United 3.

Clover United 0, East End United 3.

Clover United 0, Southend United 3.

Evergreen A 3, Clover United 0.

Evergreen B 3, Clover United 0.

Under-16 TC Tyres League

Deen Celtic 0, Evergreen A 1.

Highview Athletic 3, Lions 1.

Under-15 St Canice’s Kilkenny Credit Union League

Bridge United 0, Freebooters A 3.

Brookville 0, Evergreen A 3.

Freshford Town 3, Evergreen B 3.

Under-14 Macron K&DL Girls’ League

Thomastown United 1, Evergreen A 5.

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division One

Freebooters A 0, Southend United 1.

SFAI Under-13 Inter-League

Kilkenny & DL 8, Drogheda 0.

Kilkenny & DL 4, Wicklow 1.

Kilkenny & DL 4, SDFL 0.

SFAI Under-12 Inter-League

Kilkenny & DL 3, Midlands League 3.

Under-12 Glanbia League Division Two

Evergreen United 3, East End United B 1.

Castlewarren Celtic 4, Evergreen City 6.

Under-11 Nolan Jewellers League Division One

Lions 0, Deen Celtic A 3.

Freebooters A 0, Evergreen A 1.

Thomastown United 1, Bridge United 2.

Under-11 Nolan Jewellers League Division Two

Callan United B 1, Clover United 9.

Deen Celtic B 4, Fort Rangers 2.

Evergreen City 0, Stoneyford United 3.

Southend United 3, Newpark 1.

SOCCER SNIPPETS

Cup draws

The draws have been made for the Kilkenny & District League’s divisional cup competitions. The draws are, as follows:

Division One Cup

Preliminary round: Southend United v Callan United. Quarter-finals: (1) Tullaroan v Clover United, (2) Stoneyford United v Deen Celtic, (3) Newpark B v Southend/Callan, (4) Spa United v Freebooters B. Semi-finals: 2 v 4, 1 v 3.

Division Two Ken & Michael Byrne Memorial Cup

Quarter-finals: (1) Brookville A v River Rangers, (2) St Anne’s v Thomastown United B, (3) Evergreen C v Freshford Town, (4) Bridge United B (bye). Semi-finals: 4 v 1, 2 v 3.

Division Three Cup

Quarter-finals: (1) Lions B v Castlewarren Celtic, (2) Ballacolla v St John’s, (3) Brookville B v East End United B, (4) Newpark C v Thomastown United C. Semi-finals: 3 v 2, 4 v 1.

Bennettsbridge Parts Women’s Cup

Quarter-finals: (1) Newpark v Lions, (2) East End United v Freshford Town, (3) Tullaroan v Bridge United, (4) Ballacolla v Piltown. Semi-finals: 4 v 1, 3 v 2.

Buckley Youths’ Cup

Quarter-finals: (1) Deen Celtic v Ormonde Villa, (2) Bridge United v Fort Rangers, (3) Newpark v Thomastown United, (4) Evergreen (bye). Semi-finals: 2 v 1, 3 v 4.

Bus to final

The Kilkenny & District League are running a supporters’ bus to the Leinster Women’s inter-league final on Sunday, March 23. Tickets for the final in Celbridge, where Kilkenny will take on the Leinster Football League, are also available locally for €5. Contact Tom Mullins, tel 086-8147800 or Fran Egan, tel 087-8345459.