Soccer Scoreboard

Fixtures for the Umbro Kilkenny & District League from Tuesday, May 22 to Thursday, May 31.

Fixtures for the Umbro Kilkenny & District League from Tuesday, May 22 to Thursday, May 31.

Tuesday

U-13 Eric Wilcox Cup final

Bridge United v Ormonde Villa, 7pm.

U-16 TC Tyres League

Evergreen A v Evergreen C, 7pm.

Wednesday

U-12 Glanbia League Division One

Evergreen A v Thomastown United, 7pm.

Thursday

U-15 St Canice’s Credit Union League Division One

Evergreen A v Bridge United, 7pm.

U-14 Girls’ League

Evergreen v Freebooters, 7pm.

Saturday

U-14 Bennettsbridge Parts League Division One

Evergreen A v Freebooters, 2pm.

U-14 Bennettsbridge Parts League Division Two (11am)

Evergreen B v Bridge United, 11am.

Thomastown B v Paulstown 06, 11am.

U-14 Girls’ League

Lions v Thomastown United, 11am.

U-16 TC Tyres League (11am)

Ormonde Villa v Clover United.

Thomastown United v Bridge United.

U-14 FAI Umbro Women’s Cup

Freebooters v Trim Celtic, 12 noon.

Sunday

KCLR McCalmont Cup

Newpark United A v Callan United, Derdimus 3pm.

The McCalmont Cup final match officials are Eoin Walsh (referee), Ollie Falsey, Tristan Eardley and Nicky Marnell. The match officials’ cup final kits are sponsored by TC Tyres.

Tuesday, June 29

U-14 Bennettsbridge Parts League Division One

Thomastown United v Evergreen A, 7pm.

U-14 Girls’ League

Evergreen v Thomastown United, 7pm.

Wednesday, June 30

U-14 Girls’ League

Freebooters v Lions, 7pm.

Thursday, May 31

U-14 Declan Fennelly Cup final

Evergreen A v Bridge United, 7pm.

RESULTS

Division One Cup final

Newpark United A 3, AC Kilkenny A 3

(AET - AC Kilkenny won 4-3 on pens)

Division Three Cup final

Bridge United B 2, St Ann’s 1.

U-16 TC Tyres League

Evergreen B 3, Highview Athletic 0.

U-16 K&DL Girls’ League

Thomastown United 0, Freebooters 0.

U-15 K&DL Umbro Cup

Evergreen A 4, Ormonde Villa 2.

U-14 Bennettsbridge Parts League Division Two

Thomastown United B 2, Freshford Town 4.

Bridge United 3, Urlingford 3.

U-13 Eric Wilcox Cup

Paulstown 06 1, Ormonde Villa 2.

U-13 Kilkenny People League Division One

Bridge United 1, Freebooters A 1.

U-13 Kilkenny People League Division Two

East End United 1, Paulstown 06 1.

U-12 Nicholas Marnell Cup final

Lions 0, Thomastown United 0

(AET - Thomastown won 5-3 on pens)