Soccer Scoreboard

editorial image
The weekend’s fixtures and results for the Kilkenny & District League

The weekend’s fixtures and results for the Kilkenny & District League

SATURDAY

Under-age Blitz

The Kilkenny & District League will host an under-8 blitz this weekend. Twenty-eight teams will be in action at Evergreen Park, Castlecomer and Callan from 2pm on Saturday. There will also be an under-10 girls’ blitz in the Water Shed at the same time.

FAI Youths’ Inter-League

North Tipperary District League v Kilkenny & District League, Drombane 2pm.

Under-16 SFAI Cup

Thomastown United v Gorey Rangers, 11am.

Evergreen v Bagenalstown, 11am.

Under-16 TC Tyres League

Castlewarren Celtic v Evergreen B, 11am.

Freshford Town v Deen Celtic, 11am.

Freebooters A v Brookville, 11am.

Ormonde Villa v Callan United, 11am.

Under-14 FAI Women’s Cup

Thomastown United v UCL Harps, 2pm.

Under-14 K&DL Girls’ League

Evergreen v Freebooters, 3pm.

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division One

Freshford Town v Freebooters A, 1pm.

East End United v Evergreen A, 2pm.

Lions v Thomastown United, 3pm.

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division Two

Castlewarren Celtic v Freebooters B, 1pm.

Highview Athletic v Evergreen City, 12.30pm.

Clover United v Evergreen United, 11am.

Bridge United v Thomastown United B, 11am.

Callan United v Stoneyford United, 11am.

Under-12 Glanbia League Division One

Bridge United v Evergreen A, 1pm.

Freebooters A v Lions, 3pm.

Clover United v Thomastown United, 1pm.

Under-12 Glanbia League Division Two

Southend United v Bridge United B, 11am.

Highview Athletic v Freebooters B, 2.30pm.

Fort Rangers v Freshford Town, 11am.

Newpark v Evergreen City, 11am.

Callan United v Freebooters C, 1pm.

Under-10 Barnaville Print & Graphics SSG

Evergreen City v Evergreen United, 10am.

Evergreen Athletic v Thomastown United B, 11am.

Evergreen Rovers v Thomastown United A, 12 noon.

Highview Athletic v Callan United , 11am.

Fort Rangers v East End United, 2pm.

Stoneyford United v Freebooters B, 11am.

Paulstown 06 v Freebooters C, 11am.

Thomastown United C v Bridge United A, 2pm.

Deen Celtic v Bridge United B, 11am.

Lions A v Clover United, 11am.

Lions B v Freebooters A, 12 noon.

Freebooters D v Deen Celtic B, 10.30am.

SUNDAY

FAI Oscar Traynor Trophy

Kilkenny & District League v Waterford & District League, 2pm.

St Canice’s Credit Union Premier Division

Evergreen B v Newpark A, 11am.

Spa United v Lions A, 11am.

Rico’s of Gowran Division One

Clover United A v Stoneyford United, 11am.

Tullaroan v Brookville, 11am.

Newpark B v Thomastown United B, 2pm.

Eamonn Maher Coach Hire Division Two

Bridge United B v River Rangers, 11am.

Freebooters B v Lions B, 2pm.

The Brogmaker Division Three

Freshford Town B v Callan United B, 11am.

Thomastown United C v Ballacolla, 11am.

St Anne’s v St John’s, 11am.

Brookville B v Highview Athletic A, 2pm.

Castlewarren Celtic v Clover United B, 2pm.

O’Neills Leinster Junior Shield

Woods United v St Mary’s, 1pm.

SOCCER RESULTS

St Canice’s Credit Union Premier Division

Spa United 1, Newpark A 1.

Bridge United A 0, Callan United A 2.

Evergreen B 0, Lions A 0.

Rico’s of Gowran Division One

Fort Rangers 1, Freshford Town 6.

Newpark B 0, Brookville 0.

Eamonn Maher Coach Hire Division Two

Deen Celtic A 3, Ormonde Villa 0.

Lions B 2, Bridge United B 1.

The Brogmaker Division Three

Castlewarren Celtic 3, Thomastown United C 3.

Brookville B 0, Clover United B 6.

Ballacolla 3, St John’s 1.

Callan United B 3, St Anne’s 2.

O’Neills Leinster Junior Cup

Greenhills/Green Park 5, Thomastown United 2.

Freebooters 4, Newtown Celtic 0.

O’Neills Leinster Senior Cup

Evergreen 2, Crumlin 4 (AET)

Rico’s of Gowran Women’s Shield

Newpark 1, Lions 5.

Tullaroan 0, Freebooters 0.