Busy weekend and lots of medals to show for endeavours

Busy weekend and lots of medals to show for endeavours
Athletics sport@kilkennypeople.ie @KKPeopleSport

It was another busy weekend of athletics with the focus on events in Tullamore.

A big contingent of Kilkenny juvenile track and field athletes travelling for the Regional Championships. There were some excellent performances turned in by young athletes on the track and in the field events.

KCH athlete Rachel Kelly set a new championship record with a throw of 33.32m when winning gold the girls’ under-16 discus.

Also winning gold medals in the throws were Hannah Kelly, KCH, and James O'Neill, Gowran in the shot putt along with hammer throwers Zack Denieffe, Gowran, and Eadoin Coady, Brow Rangers.

There was gold also for the jumpers with Sarah Lawlor, St Joseph's, taking gold in the long jump and Rory MacGabhann winning gold in the high jump.

Track athletes also performed well with numerous podium finishes.

Sprinters David Murphy, Gowran, and Jack Manning, KCH, both recorded a double, winning their 100m and 200m events.

Ciara Deeley, KCH, also claimed two golds, winning the 100m and 300m hurdles in her age group.

It was gold also for KCH athletes, Jennifer Leahy in the hurdles and Leah Raggett in the 100m.

Distance athletes also did well. Shay McEvoy, KCH, had an excellent double, winning his 1500m event on Saturday and coming back on Sunday and winning the 3000m race with an excellent display of front running.

Gold in the 3000m girls’ race went to Annie McEvoy, KCH, who also found the energy to win silver with the KCH under-17 relay team later in the day.

Aaron Donnelly, St Senan's had in excellent run in the steeplechase. He maintaining a good pace the whole way to win gold in his first outing at the event.

In the walks Nicky Connolly, Castlecomer, continued his excellent form to take the gold medal in the under-16 race.

The championship season is almost over for many juveniles, but qualifying athletes will face sterner challenges next month when the National Championships are staged at the same venue.

Next weekend the National senior championships will be held in Santry.

Local focus will be on the County Road Walk Championships which are scheduled for the Pink Rock, Rosbercon on Friday with the first race off at 7.30pm.

Results

Hurdles - girls' U-15 80m: 5 Sophie Jackman (SS); girls' U-15 250m: 1 Jennifer Leahy (KCH); girls' U-17 100m: 1 Ciara Deeley (KCH); girls' U-17 300m: 1 Ciara Deeley (KCH).

100m: girls' U-17: 1 Leah Raggett (KCH); boys' U-17: 1 David Murphy (G); girls’ U-19: 4 Clara kennedy (SJ); boys U-19: 1 Jack Manning (KCH).

200m: girls' U-17: 3 Leah Raggett (KCH); boys' U-17: 1 David Murphy (G); boys' U-19: 1 Jack Manning (KCH).

400m: girls' U-18: 3 Annie O Connor (KCH).

800m: girls' U-15: 5 Tara Ramasawmy (SS)' boys' U-15: 3 Will Fox (CC); girls' U-16: 8 Issey Shine (KCH); girls' U-18: 3 Annie O'Connor (KCH): Girls' U-19: 1 Niamh McMullan (KCH).

1500m: girls' U-15: 2 Tara Ramasawmy (SS); boys' U-15: 3 Will Fox (CC); girls' U-16: 3 Annie McEvoy (KCH), 8 Aoife Allen (SS); boys' U-16: 1 Shay McEvoy (KCH), 4 Kevin Burns (KCH), 8 Luke Whelan (KCH); boys' U-19: 4 Jonathan Crowley (SS).

Steeplechase: boys’ U-17 2000m: 1 Aaron Donnelly (SS).

3000m: girls' U-16: 1 Annie McEvoy (KCH); boys' U-16: 1 Shay McEvoy (KCH), 2 James Kearney (KCH).

Walks: girls' U-14: 3 Robyn Denieffe (G); boys' U-16: 1 Nicky Connolly (CC), 3 Eddie Gittens (G).

Relays (4x100m): girls' U-17: 2 KCH (M Balcer, A McEvoy, I Shine, L Raggett); girls' U-18: 1 KCH (M Balcer, L Raggett, C Deely, K O Brien).

Shot Putt: boys' U-14: 3 Niall Volegaar (SS); girls' U-16: 1 Hannah Kelly (KCH), 3 Rachel Kelly KCH); boys' U-18: 1 James O'Neill (G), 3 Patrick Darcy (BR), 4 Matthew Cullen (BR); boys' U-19: 2 Jack Manning (KCH).

Javelin: boys' U-15: 3 Ciaran Kehoe (BR); girls' U-16: 2 Hannah Kelly (KCH); girls' U-17: 4 Martyna Balcer (KCH); boys' U-18: 4 Matthew Cullen (BR).

Hammer: girls' U-14: 1 Eadoin Coady (BR); girls' U-15: 1 Katie Cullen (BR); girls' U-16: 2 Therese Kelly (BR), 4 Darcy Hutchinson (BR); boys' U-16: 1 Zack Denieffe (G); girls' U-17: 5 Emma Kelly (BR); boys' U-18: 2 Patrick Darcy (BR), 3 Matthew Cullen (BR).

Discus: girls' U-14: 2 Eadoin Coady (BR); girls' U-15: 4 Katie Cullen (BR); boys' U-15: 5 Ciaran Kehoe (BR); girls' U-16: 1 Rachel Kelly (KCH), 3 Therese Kelly (BR); girls' U-17: 4 Emma Kelly (BR); boys' U-18: 2 James O Neil (G), 3 Patrick Darcy (BR), 4 Matthew Cullen (BR); boys' U-19: 2 Adam Kelly (BR).

High Jump: girls' U-14: 3 Eve O Dwyer (G); boys’ U-14: 4 Brogan McAviney (G); girls' U-15: 4 Jennifer Leahy (KCH); boys' U-16: 1 Rory MacGabhann (KCH); girls' U-17: 2 Ciara Deeley (KCH); boys' U-17: 1 Thomas Sheridan (SS).

Long Jump: boys' U-14: 2 Eoin Kennedy (SJ), 3 Jordan Knight (TT); boys' U-16: 3 Rory MacGabhann (KCH); girls' U-18: 1 Sarah Lawlor (SJ), 2 Keeva O'Brien (KCH).

Triple Jump: boys' U-16: 3 Rory MacGabhann; boys' U-18: 3 James O Neill (G).

GV Ryan meet

At the Irish Milers Club meet in Irishtown on Friday, KCH athlete Rory Lodge made a significant run to set a new PB of 1.53.34 in the 800m.

Aoibhe Richardson clocked 9.56.22 for the 3000m.

Other KCH athletes in action were Luke Fitzpatrick 1.58.46 (800m); Brian Maher 8.21.07 (3000m) and Toss Hayes 8.26.34 (3000m).