Kilkenny GAA fixtures and results

Email:

Gaelic Games sport@kilkennypeople.ie 

Kilkenny GAA fixtures and results

All the Kilkenny GAA fixtures and results

All the Kilkenny GAA fixtures and results

WEDNESDAY

Allianz/Cumann na mBunscol

(All games 3.30pm - first team has home advantage)

Roinn A Educational Supplies Football League

St Patrick’s DLS v St Canice’s NS

Mooncoin BNS v Piltown NS

Gaelscoil Osraí v Glenmore NS

Kilkenny CBS NS v Graigue/Skeough

Scoil McCauley Rice NS v Thomastown NS

Top Oil Roinn B Football League North

Clara NS v Gowran NS

Conahy NS v Coon Muckalee NS

St John’s NS Kilkenny v Lisdowney NS

Urlingford NS v Clogh-Moneenroe NS

Top Oil Roinn B Football League South

St Canice’s NS v Danesfort NS

Tullogher-Rosbercon NS v Carrickshock NS

Dunnamaggin NS v Bennettsbridge NS

Scoil Phádraig Ballyhale v Kilmacow BNS

Kilmanagh NS v Mullinavat NS

Toymaster Roinn C Football League 11-A-Side

Goresbridge/Paulstown v Freshford NS

Kilkenny School Project v The Rower Mixed NS

Ballyragget NS v Windgap NS

Score Updates/Twitter Club Training Session

Nowlan Park: 8.30pm

SATURDAY

St Canice’s Credit Union (Kilkenny) SHC

Mullinavat: Danesfort v Rower-Inistioge, 2.30pm.

Freshford: Clara v Fenians, 5pm.

J.J. Kavanagh & Sons JHC Section A

Tullogher: Blacks & Whites v Slieverue, 2.30pm.

Windgap: John Lockes v Piltown, 5pm.

Inistioge: Kilmacow v Barrow Rangers 5.30pm

Kilkenny Honda Centre MHC

Roinn A

Semi-Final: Bennettsbridge: Danesfort v James Stephens, 4.30pm.

Quarter-Final: John Locke Park: Ballyhale Shamrocks v Graigue-Ballycallan, 5pm.

Roinn B

Quarter-Final: St John’s Park: Bennettsbridge v Clara, 2pm.

Roinn C

Semi-Final: Clara: Tullaroan v Young Irelands, 4pm.

Quarter-Final: Jenkinstown: James Stephens v St Patrick’s, 4.30pm.

Duggan Steel Under-14 HC

Roinn A Final

St John’s Park: Dicksboro v James Stephens, 11am.

Roinn B Final

Danesfort: St Martin's v Tullogher-Rosbercon 5pm

SUNDAY

St Canice’s Credit Union (Kilkenny) SHC

Ballyragget: Erin’s Own v James Stephens, 2pm.

Thomastown: Mullinavat v Bennettsbridge 4.30pm

St Canice’s Credit Union (Kilkenny) SHL

Final: John Locke Park: Ballyhale Shamrocks v St Martin’s, 4pm.

Shield Final: John Locke Park: Dicksboro v O’Loughlin Gaels, 2pm.

J.J. Kavanagh & Sons JHC Section A

Danesfort: Mooncoin v Galmoy, 2pm.

Tom Ryall Park: Emeralds v Windgap, 4.30pm.

Gowran: Cloneen v Graignamanagh, 4.30pm.

J.J. Kavanagh & Sons JHC Section B

Semi-Final Replay: Canon Kearns Park: O’Loughlin Gaels v James Stephens, 5pm.

Semi-Final: Jenkinstown: Dicksboro v Clara, 5pm.

Kilkenny Honda Centre MBHC Quarter-Final

Bennettsbridge: Conahy Shamrocks v Rower-Inistioge, 3pm.

Duggan Steel Under-14 C HC Final

Freshford: Tullaroan v Conahy Shamrocks, 11am.

Duggan Steel Under-14 C HC (13-a-side) Semi-Finals

Thomastown: Ballyhale Shamrocks v Barrow Rangers, 11am.

Clara: Blacks & Whites v St Patrick’s, 5pm.

WEDNESDAY, SEPTEMBER 28

Allianz/Cumann na mBunscol

(All Games 3.30pm – first team has home advantage)

Roinn A Educational Supplies Football League

Graigue/Skeough v Scoil McCauley Rice NS

St Canice’s NS v Mooncoin BNS

Piltown NS v Kilkenny CBS NS

Glenmore NS v St Patrick’s DLS

Thomastown NS v Gaelscoil Osraí

Top Oil Roinn B Football League North

Coon Muckalee NS v St John’s NS Kilkenny

Gowran NS v Urlingford NS

Clogh-Moneenroe NS v Conahy NS

Gaelscoil Osraí v Clara NS

Top Oil Roinn B Football League South

Carrickshock NS v Scoil Phádraig Ballyhale

Bennettsbridge NS v St Canice’s NS

Mullinavat NS v Dunnamaggin NS

Kilmacow BNS v Kilmanagh NS

Danesfort NS v Tullogher-Rosbercon NS

Toymaster Roinn C Football League 11 A Side

Goresbridge/Paulstown v Ballyragget NS

Kilkenny School Project v Freshford NS

The Rower Mixed NS v Windgap NS

GAA Results

St Canice’s Credit Union (Kilkenny) SHL

Erin’s Own 0-13, Mullinavat 0-13

Ballyhale Shamrocks 1-17, O’Loughlin Gaels 2-13

Clara 2-22, Danesfort 0-12

St Martin’s 2-19, James Stephens 2-14

Dicksboro 2-11, Rower-Inistioge 1-14

Bennettsbridge 3-22, Fenians 2-6

Michael Lyng Motors IHL

Tullogher-Rosbercon 0-21, Thomastown 2-14

St Lachtain’s 3-15, Carrickshock 1-19

Dunnamaggin 1-16, Lisdowney 0-18

Graigue-Ballycallan 2-12, Conahy Shamrocks 1-13

Young Irelands 0-16, Glenmore 0-14

Tullaroan 3-15, St Patrick’s 0-14

J.J. Kavanagh & Sons JHC relegation final

Tullaroan 2-10, St Martin’s 0-11

J.J. Kavanagh & Sons JHL

Mooncoin 1-16, Blacks & Whites 1-13

Kilmacow 1-24, Cloneen 1-10

Emeralds 2-17, John Lockes 0-13

Graignamanagh 1-13, Barrow Rangers 0-7

Piltown 1-16, Windgap 1-7

Slieverue 1-17, Galmoy 2-12

Clara 3-16, Erins Own 1-14

James Stephens 1-8, O’Loughlin Gaels 0-11

J.J. Kavanagh JAHC final replay

Rower-Inistioge 0-21, Lisdowney 1-14

Kilkenny Honda Centre Minor HC

Roinn A – Quarter-Final

Dicksboro 1-19, Mooncoin 1-8

Roinn B

Quarter-Final: Erin’s Own 6-21, Emeralds 3-6

First Round: Clara 2-19, Kilmacow 1-5

Roinn C

First Round: St Patrick’s 3-13, Cloneen/Railyard 1-14

Quarter-Final: Graignamanagh 2-20, Dicksboro 1-13

Duggan Steel Under-14 HC

Roinn A Semi-Finals

Dicksboro 5-13, Thomastown 1-10

James Stephens 4-13, Dunnamaggin 0-6

Roinn B Quarter-Final

Young Irelands 2-15, Lisdowney 3-7

Roinn C Semi-Finals

Tullaroan 8-14, James Stephens 2-5

Conahy Shamrocks 4-10, Carrickshock 2-10

Roinn C (13-a-side)

St Patrick’s 3-7, Clara 1-5

Allianz/Cumann na mBunscol

Roinn A Educational Supplies Football League

St Canice’s NS 4-10, Gaelscoil Osraí 3-6

Kilkenny CBS NS 2-7, Thomastown NS 0-3

Scoil McCauley Rice NS 3-3, Glenmore NS 2-0

Top Oil Roinn B Football League North

Coon Muckalee NS 3-5, Urlingford NS 1-6

Clogh-Moneenroe NS 3-5, Clara NS 2-2

Gowran NS 4-4, Gaelscoil Osraí 1-1

Top Oil Roinn B Football League South

Tullogher Rosbercon NS 5-1, St Canice’s NS 2-8

Kilmacow BNS 2-7, Carrickshock NS 0-1

Mullinavat NS 1-4, Scoil Phádraig Ballyhale 0-2

Bennettsbridge NS 2-9, Kilmanagh NS 3-0

Toymaster Roinn C Football League 11-a-side

Windgap NS 3-9, Kilkenny School Project 3-9

Freshford NS 6-4, Ballyragget NS 5-5

The Rower Mixed NS 2-5, Goresbridge/Paulstown 1-3