Kilkenny soccer scoreboard

Kilkenny soccer scoreboard
Soccer @KKPeopleSport

This week’s Kilkenny & District League fixtures, as well as all the results from a busy weekend.


FAI Junior Cup

Derry Rovers v Bridge United, 7.45pm.


Bennettsbridge Parts Women’s League

Thomastown United v Callan United, Derdimus 3.30pm.

Evergreen v Clover United, Derdimus 5pm.

U-19 TC Tyres League

Freebooters v Deen Celtic, Fair Green Kilkenny 2pm.

Newpark v Thomastown United, Newpark 2.30pm.

Ormonde Villa v Castlewarren Celtic, Garringreen 2.30pm.

U-16 Schoolgirls’ League

Bridge United v St Ann’s, 3.30pm.

Freebooters v Lions, 4pm.

U-16 SFAI Skechers Cup

Burrin Celtic v Thomastown United, 12.30pm.

Freebooters v Dungarvan United, 12.30pm.

North End United v Callan United, 2pm.

U-16 FAI Girls’ Cup

Thomastown United v Hanover Harps.

Bunclody v Evergreen, 1.30pm.

U-16 TC Tyres League Division One

Lions v Newpark, Cork Road Durrow 2pm.

East End United v Evergreen A, Bennettsbridge 4pm.

U-16 TC Tyres League Division Two

Deen Celtic v Stoneyford United, The Prince Grounds 11am.

Clover United v Freebooters B, Rathdowney 2pm.

Evergreen United v Highview Athletic, Kells Road 2pm.

U-14 Bennettsbridge Parts League Division One

Lions v Deen Celtic, Cork Road Durrow 11am.

Thomastown United v Freebooters A, United Park 11am.

Bridge United v Clover United, Goresbridge 12.30pm.

U-14 Bennettsbridge Parts League Division Two

East End United v Freebooters C, Bennettsbridge, 10.30am.

Callan United v Southend United, Fair Green Callan 11am.

Fort Rangers v Freebooters B, Wallslough 11am.

Highview Athletic v Newpark, Harristown Graig 11am.

Bridge United B v Evergreen B, Goresbridge 2pm.

U-14 SFAI Skechers Cup

Evergreen v North End United, 2pm.

U-12 Schoolgirls' League

East End United v Evergreen United, Bennettsbridge 10.30am.

Evergreen City v Freebooters, Kells Road 3pm.

Lions v Thomastown United, Cork Road Durrow 4pm.

U-12 Glanbia League Division One

East End United v Bridge United A, Bennettsbridge 11.45am.

Callan United v Evergreen Albion, Fair Green Callan 12.30pm.

U-12 Glanbia League Division Two

Bridge United B v Evergreen Athletic, Goresbridge 11am.

Freebooters B v Evergreen United, Scanlon Park 11am.

Stoneyford United A v Fort Rangers, Stoneyford 11am.

U-12 Glanbia League Division Three

Freebooters C v Paulstown 06, Scanlon Park 12.30pm.

Highview Athletic v Freshford Town, Harristown 12.30pm.

Stoneyford United B v Evergreen Rovers, Stoneyford 12.30pm.

Thomastown United B v Freebooters D, United Park 12.30pm.

U-12 SFAI Skechers Cup

Carrick United v Freebooters, 12.30pm.

Lions v Thomastown United, 12.30pm.


Rico's of Gowran Division One

Deen Celtic A v Newpark, The Prince Grounds 11am.

Eamonn Maher Coach Hire Division Two

Castlewarren Celtic v Paulstown, Castlewarren Sports Field 11am.

St John's v St Ann's, Garringreen 2.30pm.

Brogmaker League Division Three

Ballacolla v Ormonde Villa, Ballacolla 11am.

Clover United B v Deen Celtic B, Rathdowney 2.30pm.

Thomastown United C v Evergreen 46, United Park 2.30pm.

FAI Junior Cup

Clara Town v Lions, 12 noon.

Courtown Hibs v Callan United, 12 noon.

Horseleap United v Fort Rangers, 12 noon.

Mullingar Town/Ballymurphy Celtic v Evergreen, 12 noon.

New Ross Celtic v Freebooters, 12 noon.

Newbridge Colts v Stoneyford United, 12 noon.

Thomastown United v Bunclody, United Park 12 noon.

Highview Athletic v Mill Celtic, Harristown 2pm.

U-12 SFAI Skechers Cup

Evergreen Boys v Cahir Park, 2pm.

Soccer Results

Eamonn Maher Coach Hire Division Two

Brookville 3, Evergreen C 2.

Paulstown 2, River Rangers 1.

St John's 2, Castlewarren Celtic 1.

The Brogmaker Division Three

Highview Athletic B 1, Ormonde Villa 4.

Evergreen 46 2, Ballacolla 5.

Thomastown United C 1, Deen Celtic B 2.

Leinster Junior Cup

Callan United 1, Kilmore United 5.

Fort Rangers 4, Enniscorthy Town 1.

Yellowstone Celtic 3, Bridge United 0.

Freebooters 3, St Michael's 0.

Taghmon United 4, Lions 1.

Crettyard United 6, Stoneyford United 0.

Rivervalley Rangers 2, Thomastown United 1.

U-17 TC Tyres League

Evergreen A 1, Thomastown United 5.

Paulstown 06 3, Freebooters 4.

Callan United 1, Evergreen B 3.

U-15 St Canice's Credit Union League Division Two

Stoneyford United 1, Evergreen United 0.

U-15 SFAI Skechers Cup

Thomastown United 4, Portlaw United 1.

Freebooters 0, Carrick United 8.

Newpark 1, Wexford Albion 2.

U-14 Girls' FAI Cup

Evergreen 7, Ferrybank 1.

U-13 Kilkenny People League Division One

Stoneyford United 0, Bridge United 5.

Fort Rangers 0, Freebooters A 6.

U-13 Kilkenny People League Division Two

Newpark 4, Evergreen United 3.

Evergreen Town 4, Freshford Town 2.

U-13 Kilkenny People League Division Three

East End United B 2, Freebooters C 1.

Highview Athletic 2, Paulstown 06 0.

U-13 SFAI Skechers Cup

Thomastown United 4, Bohemians 1.

Evergreen 3, St Joseph's 0.

Callan United 0, St Patrick's Boys 3.