Kilkenny GAA fixtures

Kilkenny GAA fixtures
Gaelic Games sport@kilkennypeople.ie @KKPeopleSport

This week’s Kilkenny GAA fixtures, including details of the senior hurling championship quarter-finals:

GAA Fixtures

WEDNESDAY

Kilkenny Honda Centre MAHC semi-final

MW Hire Centre Dunmore: Danesfort v James Stephens, 7pm.

Allianz/Cumann na mBunscol

(All games 3.30pm. First team has home advantage)

Educational Supplies Football League Roinn A

St Patrick’s DLS v Thomastown NS

Mooncoin BNS v Kilkenny CBS

Gaelscoil Osraí v Graigue/Skeough

St Canice’s NS v Glenmore NS

Scoil McCauley Rice NS v Piltown NS

Top Oil Football League Roinn B North

St John’s Senior NS v Clogh-Moneenroe NS

Urlingford NS v Gaelscoil Osraí

Lisdowney NS v Coon-Muckalee NS

Conahy NS v Gowran NS

Top Oil Football League Roinn B South

St Canice’s NS v Mullinavat NS

Tullogher-Rosbercon NS v Scoil Phádraig Ballyhale

Dunnamaggin NS v Kilmacow BNS

Danesfort NS v Bennettsbridge NS

Kilmanagh NS v Carrickshock NS

Toymaster Football League Roinn C 11-A-Side

Windgap NS v Goresbridge/Paulstown

Freshford NS v The Rower Mixed NS

Ballyragget NS v Kilkenny School Project

SATURDAY

St Canice’s Credit Union SHC quarter-finals

Bennettsbridge: St Martin’s v Rower-Inistioge, 2.30pm.

Thomastown: Ballyhale Shamrocks v Mullinavat, 4.30pm.

Michael Lyng Motors IHC quarter-finals

Pairc Sheamuis Stiophan: Tullaroan v St Lachtain’s, 2.30pm.

Tom Ryall Park: Carrickshock v Lisdowney, 4.30pm.

J.J. Kavanagh & Sons JHC quarter-finals

John Locke Park: Mooncoin v Emeralds, 4.30pm.

Clara: Blacks & Whites v Barrow Rangers, 4.30pm.

Kilkenny Honda Centre MBHC semi-finals

Ballyragget: Erin’s Own v Conahy Shamrocks, 4pm.

Bennettsbridge: Clara v Dunnamaggin, 5pm.

Duggan Steel U-16 B HL Group A

Inistioge: Rower-Inistioge v Emeralds, 3pm.

Duggan Steel U-14 C HC (13-a-side) final

Clara: Blacks & Whites v Barrow Rangers, 2.45pm.

SUNDAY

St Canice’s Credit Union SHC quarter-finals

Nowlan Park: O’Loughlin Gaels v James Stephens, 2pm.

Nowlan Park: Dicksboro v Clara, 3.45pm.

Michael Lyng Motors IHC quarter-finals

Inistioge: Tullogher-Rosbercon v Thomastown, 12 noon.

St John’s Park: Glenmore v St Patrick’s, 12 noon.

J.J. Kavanagh & Sons JHC quarter-final

Danesfort: Graignamanagh v John Lockes, 12 noon.

J.J. Kavanagh & Sons JHC Section B final replay

Ballyragget: Dicksboro v James Stephens, 6pm.

WEDNESDAY, OCTOBER 12

Allianz/Cumann na mBunscol

(All games 3.30pm. First team has home advantage)

Educational Supplies Football League Roinn A

Graigue/Skeough v St Patrick’s DLS

Piltown NS v Gaelscoil Osraí

Glenmore NS v Mooncoin BNS

Thomastown NS v St Canice’s NS

Kilkenny CBS v Scoil McCauley Rice NS

Top Oil Football League Roinn B North

Gowran NS v St John’s Senior NS

Clara NS v Urlingford NS

Clogh-Moneenroe NS v Lisdowney NS

Gaelscoil Osraí v Conahy NS

Top Oil Football League Roinn B South

Kilmacow BNS v St Canice’s NS

Carrickshock NS v Dunnamaggin NS

Bennettsbridge NS v Tullogher-Rosbercon NS

Mullinavat NS v Danesfort NS

Scoil Phádraig Ballyhale v Kilmanagh NS

Toymaster Football League Roinn C 11-A-Side

Windgap NS v Freshford NS

The Rower Mixed NS v Ballyragget NS

Kilkenny School Project v Goresbridge/Paulstown