Kilkenny GAA fixtures and results

All of this week's fixtures and results from the last seven days

@KKPeopleSport

Reporter:

@KKPeopleSport

Email:

sport@kilkennypeople.ie

KK Hurling

It will be another busy weekend on the club front in Kilkenny. Photo: Pat Moore

WEDNESDAY

Allianz/Cumann na mBunscol

(All games 3.30pm - first team has home advantage)

Educational Supplies Football League Roinn A

Graigue/Skeough v St Patrick’s DLS

Piltown NS v Gaelscoil Osraí

Glenmore NS v Mooncoin BNS

Thomastown NS v St Canice’s NS

Kilkenny CBS v Scoil McCauley Rice NS

Top Oil Football League Roinn B North

Gowran NS v St John’s Senior NS

Clara NS v Urlingford NS  

Clogh-Moneenroe NS v Lisdowney NS

Gaelscoil Osraí v Conahy NS

Top Oil Football League Roinn B South

Kilmacow BNS v St Canice’s NS  

Carrickshock NS v Dunnamaggin NS  

Bennettsbridge NS v Tullogher-Rosbercon NS  

Mullinavat NS v Danesfort NS  

Scoil Phádraig Ballyhale v Kilmanagh NS

Toymaster Football League Roinn C (11-A-Side)

Kilkenny School Project v Goresbridge/Paulstown

Windgap NS v Freshford NS  

The Rower Mixed NS v Ballyragget NS

SATURDAY

Michael Lyng Motors IHC quarter-final replays

St John’s Park: Glenmore v St Patrick’s, 2pm.

Inistioge: Tullogher-Rosbercon v Thomastown, 2pm.

J.J. Kavanagh & Sons JHC quarter-final

Clara: Blacks & Whites v Barrow Rangers, 2pm.

J.J. Kavanagh & Sons JHC semi-final

Nowlan Park: Dicksboro v John Lockes, 3.45pm.

Note: Ardan Breathnach (Old Stand) only will be open for this game.

Kilkenny Honda Centre MHC semi-final

Bennettsbridge: Graignamanagh v James Stephens, 4pm.

Duggan Steel Under-16 B HL Group A

Inistioge: Rower-Inistioge v Emeralds, 4pm.  

SUNDAY

St Canice’s Credit Union SHC semi-finals

Nowlan Park: Rower-Inistioge v O’Loughlin Gaels, 2pm.

Nowlan Park: Clara v Ballyhale Shamrocks, 3.45pm.  

WEDNESDAY, OCTOBER 19

Allianz/Cumann na mBunscol

(All games 3.30pm - first team has home advantage)

Educational Supplies Football League Roinn A

St Patrick’s DLS v Piltown NS

Mooncoin BNS v Scoil McCauley Rice NS

Gaelscoil Osraí v Kilkenny CBS

St Canice’s NS v Graigue/Skeough

Glenmore NS v Thomastown NS  

Top Oil Football League Roinn B North

Coon Muckalee NS v Clogh-Moneenroe NS  

Lisdowney NS v Gowran NS  

Conahy NS v Clara NS

St John’s Senior NS v Gaelscoil Osraí

Top Oil Football League Roinn B South

St Canice’s NS v Carrickshock NS

Tullogher Rosbercon NS v Kilmanagh NS

Dunnamaggin NS v Scoil Phádraig Ballyhale  

Danesfort NS v Kilmacow BNS  

Bennettsbridge NS v Mullinavat NS

GAA RESULTS
St Canice’s Credit Union SHC quarter-finals
Rower-Inistioge 2-19, St Martin’s 0-12
Ballyhale Shamrocks 3-20, Mullinavat 1-11
O’Loughlin Gaels 1-16, James Stephens 0-14
Clara 1-24, Dicksboro 0-12
Michael Lyng Motors IHC quarter-finals
Tullaroan 3-20, St Lachtain’s 3-17
Carrickshock 1-20, Lisdowney 0-8
Tullogher-Rosbercon 0-17, Thomastown 0-17
Glenmore 0-16, St Patrick’s 0-16
J.J. Kavanagh & Sons JHC quarter-finals
Mooncoin 3-13, Emeralds 1-17
John Lockes 3-21, Graignamanagh 1-12
J.J. Kavanagh & Sons JHC Section B final replay
Dicksboro 1-20, James Stephens 0-14

Kilkenny Honda Centre MAHC semi-final
James Stephens 2-13, Danesfort 1-12
Kilkenny Honda Centre MBHC semi-finals
Erin’s Own 1-15, Conahy Shamrocks 1-13
Clara 0-15, Dunnamaggin 1-8
Duggan Steel Under-14 C HC (13-a-side) final
Blacks & Whites 4-10, Barrow Rangers 4-6
Allianz/Cumann na mBunscol

Educational Supplies Football League Roinn A
St Canice’s NS 3-9, Glenmore NS 2-3
Gaelscoil Osraí 4-4, Graigue/Skeough 2-2
Piltown NS 3-9 Scoil McCauley Rice NS 0-2
Top Oil Football League Roinn B North
Clogh-Moneenroe NS 4-7, St John`s Senior NS 2-1
Coon Muckalee NS 4-4, Lisdowney NS 0-4
Urlingford NS 4-5, Gaelscoil Osraí 3-0

Top Oil Football League Roinn B South
Bennettsbridge NS 4-11, Danesfort NS 4-4
Kilmacow BNS 4-6, Dunnamaggin NS 0-2
Mullinavat NS 4-0, St Canice’s NS 2-2
Kilmanagh NS 4-4 Carrickshock NS 4-4
Allianz/Cumann na mBunscol Country Cup Football
Gowran NS 4-2, Glenmore NS 1-1
Kilmanagh NS 3-10, Dunnamaggin NS 0-2
Clogh-Moneenroe NS 5-7, Carrickshock NS 1-2
Bennettsbridge NS 2-7, Mooncoin BNS 0-2
Clara NS 6-5, Danesfort NS 1-4
Kilmacow BNS 2-4, Conahy NS 1-3