Super Saints rally to grab a share of the Shield spoils

Great weekend of cross-country action

@KKPeopleSport

Reporter:

@KKPeopleSport

Email:

sport@kilkennypeople.ie

W42-16-Athletics

SAINTS CELEBRATE - Happy athletes from the St Senan’s club are all smiles after they were presented with the Juvenile Shield after finishing joint first with Kilkenny City Harriers.

The weekend’s rain and a brisk Autumnal breeze made for ideal conditions as athletes travelled to Castlecomer for the final stage of the county juvenile cross-country championships.

The event, hosted by Castlecomer AC and facilitated by the O’Shea family, saw Kilkenny City Harriers (KCH) go in with a three-point lead over St Senan’s in the battle for overall honours.

The city club looked to be in a strong position to retain the Shield but St Senan’s laid down a marker early on with team victories in both the both the boys’ and girls’ under-11 races.

Both clubs picked up points with team silver and bronze medal performances and when KCH took both team golds at under-17 they looked to have edged ahead.

However, the plot took another twist when St Senan’s took team gold in the final race of the day. When the points were added up the clubs were level 25 apiece, meaning the shield will be shared.

Good individual performances saw victories for Brian Moore at under-11 and Shay and Annie McEvoy at under-17 level for KCH, while Jonathan Crowley and Isabel Morgan took the under-19 titles for St Senan’s.

Gowran will be pleased with their performances as well, with the team gold going to their boys’ under-15 and under-13 teams while there was a fine individual win for Gavin Manning in the boys’ under-15 race.

For Thomastown the usual suspects were impressive in their victories, with Fiona Dillon and Aine Kirwan clear winners in the their respective under-13 and under-15 events while they also led their teams to gold in both races.

St Joseph’s had a good winner with Grace Glennon in the girls’ under-11 race with the club earning a team silver in the same event.

Hosts Castlecomer brought away team medals with silver for the boys’ under-17 race and bronze for the under-13 girls’ side. Luke Dunne won individual gold in the boys’ under-13 race.

Many of these young athletes will be in action for club and county at the Leinster Championships in Tyrellspass, Westmeath on Saturday, October 29.

Masters

The juvenile races were followed by the Masters (M45) 3km race. There was a good turnout for this event, with six club teams competing for honours.

Individual victory went to Derek Kehoe (Gowran) with Patrick Bookle (St Joseph’s) taking silver. Simon O’Dwyer (Gowran) bagged bronze and with David Farrell running well to finish 12th Gowran edged out St Joseph’s for the team honours. Reigning champions Thomastown, who were led home by Tommy Shefflin in fifth place, had to settle for the bronze medals this year.

The next senior race in the cross-country championships will be in the Novice category. It will be held in Kilmacow on Sunday, November 6.

Results

Results, county juvenile cross-country championships (club code: BH = Barrow Harriers, CC = Castlecomer, G = Gowran, KCH = Kilkenny City Harriers, SJ = St Joseph’s, SS = St Senan’s, TT = Thomastown):

County Juvenile Cross Country Shield: 1 St Senan’s, KCH, 25pts; 3 Gowran, 16pts; 4 St Joseph’s, 7pts; 5 Castlecomer, 3pts.

Girls’ U- 7: 1 Eve Doyle (G), 2 Anna Kelsey (G), 3 Ellen Daly (KCH), 4 Lauren Phelan (G), 5 Lisa Ryan (TT), 6 Heidi Ryan (G).

Boys’ U- 7: 1 Robert Coogan (G), 2 Daragh Power (G), 3 Evan Ryan (G), 4 Tom Henderson (G), 5 Calum Hearne (BH), 6 Liam Treacy (KCH), 7 Josh Carpenter (G), 8 Paddy Duggan (KCH), 9 Niall Coady (KCH), 10 Roy Treacy (KCH), 11 Michael Fitzgerald (G).

Girls’ U-9: 1 Molly Daly (KCH), 2 Laura Leahy (KCH), 3 Sarah Richardson (KCH), 4 Aisling Coverdale (TT), 5 Clodagh O’Callaghan (KCH), 6 Cathy Phelan (G), 7 Leilla Szcepanska (KCH), 8 Lily Ryan (SJ), 9 Ellen Treacy (TT), 10 Molly Lynch (G), 11 Lilly P (TT), 12 Mary K Ryan (TT), 13 Laura Ryan (G), 14 Rosy Watts (TT), 15 Megan Kinsella (BH), 16 Kate Hayden (G), 17 Sarah Foley (SJ), 18 Isobel Regan (SS), 19 Clodagh Croke (SS), 20 Orla Byrne (BH), 21 Kate Maher (CC), 22 Grace Gilmartin (SS), 23 Evelyn Williams (SS), 24 Aoibhe Quinn (KCH), 25 Sarah Rowe (CC), 26 Una Cooper (SS), 27 Nicole King (BH), 28 Evelyn McEvoy (KCH), 29 Saoirse Leyland (KCH), 30 Niamh Mulhall (KCH), 31 Ann Purcell Duff (TT), 32 Caoimhe Fitzgerald (G).

Boys’ U-9: 1 Joseph O’Connor (SJ), 2 Eoin Brennan (CC), 3 Ciaran Cummins (SJ), 4 Tom Kehoe (G), 5 Barry Furlong (SJ), 6 Jamie Cahalan (CC), 7 Luke Brown (KCH), 8 Thomas Carroll (G), 9 Dan Carroll (KCH), 10 Anil Ramasawmy (SS), 11 Eoin Moore (KCH), 12 Sean Carroll (KCH), 13 Jamie Brennan (CC), 14 James O’Reilly (TT), 15 Liam Kehoe (KCH), 16 Noah Denieffe (G), 17 Kyle Bolger (SJ), 18 Conor Carroll (G), 19 Sam McAviney (G), 20 David Phelan (SJ), 21 Finn Butler (KCH), 22 Charlie Ryan (G), 23 James Kelsey (G), 24 Alex Daley (CC), 25 Rory Bollard (CC), 26 Tom Doheny (G), 28 Leo Hogan (CC), 29 Robin Downey (CC), 30 Phil O’Neill (SS).

Girls’ U-11: 1 Grace Glennon (SJ), 2 Caoimhe Phelan (SJ), 3 Orla Kirwan (TT), 4 Sarah Kehoe (G), 5 Eve Dunphy (SS), 6 Charlotte Carpendale (SS), 7 Juliette Evans (SS), 8 Hazel Coogan (G), 9 Angela Carroll (KCH), 10 Caoimhe Power (TT), 11 Maeve Bookle (SJ), 12 Hannah Quinn (KCH), 13 Mairead Mullally (SJ), 14 Emily Smith (KCH), 15 Aoibhe Mullally (SJ), 16 Aine O’Callaghan (SS), 17 Molly Long (SS), 18 Aisling Browne (KCH), 19 Niamh Ryan (KCH), 20 Eimear O’Neill (KCH), 21 Emily Maley (G), 22 Eimear Phelan (CC), 23 Ellie Moran (KCH), 24 Ruby Roche (CC), 25 Grace Ramasawmy (SS), 26 Keelin Duggan (SS), 27 Molly Nolan (G), 28 Roisin Byrne (KCH), 29 Abbie Kehoe (KCH), 30 Laura Kehoe (KCH), 31 Sarah Joyce (G), 32 Aobhainn Coady (G), 33 Grace Murphy (SS), 34 Cara Duggan (KCH), 35 Sinead Carroll (KCH), 36 Pia Connolly (TT), 37 Amelie Walsh (SS), 38 Kate Foley (KCH), 39 Tara Clarke (KCH), 40 Khanye Masuku (KCH), 41 Aine Cooper (SS), 42 Ruth Coady (KCH), 43 Caoimhe O’Connor (KCH), 44 Lily Treacy (BH), 45 Ciara Doyle (KCH), 46 Molly Connolly (KCH), 47 Molly Bollard (CC). Teams - 1 St Senan’s, 2 St Joseph’s, 3 KCH A, 4 Gowran, 5 St Senan’s, 6 KCH B, 7 KCH C, 8 KCH D.

Boys’ U-11: 1 Brian Moore (KCH), 2 Ben Wallis (SS), 3 Eoin Aylward (SS), 4 Rory McEvoy (KCH), 5 Darragh Carpendale (TT), 6 Aaron Doyle (G), 7 Sean Young (KCH), 8 Rory Murphy (G), 9 Shane Morrissey (SS), 10 Isaac Carew (SS), 11 Liam O’Dwyer (G), 12 Stephen Kinsella (BH), 13 Michael O’Shea (SS), 14 James Cummins (SJ), 15 Patrick Purcell (G), 16 Alfonso Oniz (CC), 17 Cain Scully (G), 18 Michael Holland (G), 19 Bobby Brennan (CC), 20 Harry Morrissey (SS), 21 Matt McAviney (G), 22 Eoin O’Callaghan (KCH), 23 Albi Paul (G), 24 James O’Neill (CC), 25 Niall Cummins (SJ), 26 Rory Phelan (G), 27 William Nugent (KCH), 28 Jack Dooley (TT), 29 Kyle (CC), 30 Adam Slawinski (KCH), 31 James Fenlon (TT), 32 Eoin Prendergast (G), 33 Leo Downey (CC), 34 Robert Coogan (CC), 35 Dylan Carpenter (G). Teams - 1 St Senan’s, 2 KCH, 3 Gowran A, 4 Gowran B, 5 Castlecomer.

Girls’ U-13: 1 Fiona Dillon (TT), 2 Saoirse Allen (SS), 3 Hannah Kehoe (G), 4 Eleanor Godden (KCH), 5 Danielle Griffin (SJ), 6 Caoimhe Carroll (KCH), 7 Maria O’Keeffe (TT), 8 Molly O’Dornan (CC), 9 Lucy Walsh (TT), 10 Erin Foley (SJ), 11 Ava Shefflin (TT), 12 Libby Murphy (SS), 13 Emma Shortall (KCH), 14 Emily Murphy (CC), 15 Issey Delaney (CC), 16 Emma Lawlor (CC), 17 Ciara Mullally (SJ), 18 Rachel Leahy (KCH), 19 Alexandra Harding (KCH), 20 Tara McGuire (KCH), 21 Tara Fenlon (TT), 22 Sophie Williams (SS), 23 Leah Suji (G), 24 Rose Sheridan (SS), 25 Sophie Monahan (SS), 26 Aoife Blanche (SS), 27 Kate Aylward (SS), 28 Abbie Murphy (G), 29 Aislinn Joyce (G), 30 Shauna Furlong (SJ), 31 Georgia Gough (KCH). Teams - 1 Thomastown, 2 KCH, 3 Castlecomer, 4 St Senan’s, 5 St Joseph’s, 6 Gowran.

Boys’ U-13: 1 Luke Dunne (CC), 2 Donagh Murphy (G), 3 Billy Power (TT), 4 Tom Lodge (KCH), 5 Billy Coogan (G), 6 Jack O’Neill (SS), 7 Tadgh Connolly (SS), 8 Killian Dunne (G), 9 Naoise Gilmartin (SS), 10 Harry Boyle (KCH), 11 Ned Langton (KCH), 12 Conor Byrne (KCH), 13 Jamie O’Connor (SJ), 14 Noah Scully (G), 15 Luke Phelan (G), 16 Harry Roche (CC), 17 Jimmy Maher (TT), 18 Matt Holland (G), 19 Luke Joyce (G), 20 Gearoid Long (SS), 21 Cathal Purcell (G), 22 Oisin O’Reilly (TT), 23 Cormac Moore (TT), 24 David Scanlon (G), 25 Guy Watts (TT), 26 Darragh Nolan (G), 27 Tom O’Neill (KCH). Teams - 1 Gowran, 2 KCH, 3 St Senan’s, 4 Thomastown, 5 Gowran B.

Girls’ U-15: 1 Aine Kirwan (TT), 2 Tara Ramasawmy (SS), 3 Hannah O’Keeffe (TT), 4 Ciara O’Keeffe (TT), 5 Ellen Fitzgerald (TT), 6 Ellen Ryan (TT), 7 Caoimhe Coady (G), 8 Hannah Lodge (KCH), 9 Jane Rochford (SS), 10 Katie Bookle (SJ), 11 Eve O’Dwyer (G), 12 Orla O’Keeffe (TT), 13 Sarah Brophy (CC), 14 Kate Byrne (G), 15 Robyn Denieffe (G), 16 Kate Sheridan (SS), 17 Elizabeth Maley (G), 18 Allie O’Brien (SS), 19 Susan Murphy (SS). Teams - 1 Thomastown, 2 St Senan’s, 3 Gowran.

Boys’ U-15: 1 Gavin Manning (G), 2 Cathal Kearney (KCH), 3 John Muldowney (KCH) Cathal O’Reilly (CC), 5 Brogan McAviney (G), 6 Finn Murphy (G), 7 Josh Fenton (SS), 8 Robert Finn (SS), 9 Daniel O’Brien (SS), 10 Ryan Cummins (SS), 11 Mark Finn (SS), 12 Naoise Dempsey (TT), 13 David Byrne (G). Teams - 1 Gowran, 2 St Senan’s.

Girls’ U-17: 1 Annie McEvoy (KCH), 2 Ella Richardson (KCH), 3 Aoife Allen (SS), 4 Issey Shine (KCH), 5 Sinead O’Keeffe (TT), 6 Ciara Murphy (KCH), 7 Eimear Larkin (SS), 8 Nell Murphy (SS), 9 Linda Lawlor (SJ), 10 Afton Grace (SS). Teams: 1 KCH, 2 St Senan’s.

Boys’ U-17: 1 Shay McEvoy (KCH), 2 Kevin Burns (KCH), 3 Johnny Collins (KCH), 4 Liam Brennan (CC). Teams: 1 KCH, 2 Castlecomer.

Girls’ U-19: 1 Isabel Morgan (SS), 2 Anne Marie Maloney (SS), 3 Sarah Butler (SS). Teams: 1 St Senan’s.

Boys’ U-19: 1 Jonathan Crowley (SS).

Masters Men (M45): 1 Derek Kehoe (G), 2 Patrick Bookle (SJ), 3 Simon O’Dwyer (G), 4 Pat Young (KCH), 5 Tommy Shefflin (TT), 6 Seamus Power (SJ), 7 John Davis (TT), 8 Ashley Godden (KCH), 9 Bill Carroll (TT), 10 Colm Sheridan (SS), 11 Paul Sheehan (SJ), 12 David Farrell (G), 13 Tom McDonald (SJ), 14 Michael Power (SJ), 15 John Joe Lawlor (SJ), 16 John Finn (SS), 17 Mick Walsh (G), 18 Willie McTiernan (KCH), 19 Bill Lacey (SS). Teams - 1 Gowran, 16pts; 2 St Joseph’s, 19pts; 3 Thomastown, 21pts; 4 KCH, 30pts; 5 St Senan’s, 45pts; 6 St Joseph’s, 52pts.

Autumn Open

The winners of the county senior cross-country championships were in action again last weekend at the Athletics Ireland Open Cross Country Festival. The festival was held on the new purpose-built cross-country course at the Abbotstown Sports Campus in Co Dublin.

In the junior women’s 4k race Lauren Dermody (Castlecomer AC) put in an excellent performance to finish in fourth place. Equally impressive was the men’s senior champion Brian Maher, who finished fifth in the high quality senior men’s 8k event.

Others to compete well on the day were Michelle McDonald (St Senan’s), who finished 29th in the junior women’s race and Tom O’Keeffe (KCH), who was 34th in the senior men’s race.

Amsterdam Marathon

With the Dublin City Marathon just a few weeks ago many local distance athletes have begun to taper their training. However, KCH had two of their distance athletes in action in the Amsterdam marathon over the weekend.

Both athletes, Davy Hogan and Ken Maher, crossed the finish line in an impressive time of two hours and 49 minutes on the clock.