Kilkenny Soccer Scoreboard

The fixtures and results from the Kilkenny & District League

Trevor Spillane

Reporter:

Trevor Spillane

Email:

tspillane@kilkennypeople.ie

GreenWillow

A week after beating Willow Park in the FAI Junior Cup, Niall Andrews and his Evergreen team-mates will travel to Dublin for a Leinster Senior Cup clash with Firhouse Clover. Photo: Michael Brophy

There's another busy weekend in store for teams from the Kilkenny & District League, with plenty of games at home and away.

The inter-league teams take centrestage with the Youths in action away to the Inishowen League on Saturday, while the under-12 and under-13 teams entertain the Midlands League on Sunday.

Sunday will also be a big day for local junior sides. Evergreen travel to Dublin for the Leinster Senior Cup clash with Firhouse Clover, while six other sides will compete to reach the next stage of the Maher Shield.

SOCCER FIXTURES

FRIDAY

Under-10 Schoolboys’ League Black

Evergreen White v Newpark, 6.30pm.

Evergreen Celtic v East End United, 6.30pm.

Evergreen Athletic v Paulstown 06, 6.30pm.

SATURDAY

FAI Youths’ Inter-League

Inishowen League v Kilkenny & DL, 6pm.

Under-16 Schoolgirls’ League

Bridge United Athy v Lions.

Hanover Harps v Vale Wanderers, 2.30pm.

Under-16 TC Tyres League Division One

East End United v Newpark, 11am.

Evergreen A v Freebooters A, 11am.

Under-16 TC Tyres League Division Two

Stoneyford United v Highview Athletic, 11am.

Deen Celtic v Clover United, 11am.

Evergreen City v Callan United, 1pm.

Evergreen United v Thomastown United, 2.30pm.

Freebooters B v Freshford Town, Scanlon Park 2.30pm.

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division One

Freebooters A v Evergreen A, Scanlon Park 11am.

Clover United v Deen Celtic A, 11am.

Bridge United v Lions, 1pm.

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division Two

Highview Athletic v Southend United, 11am.

Callan United v East End United, 11am.

Bridge United B v Newpark, 11am.

Freshford Town v Fort Rangers, 12.30pm.

Deen Celtic B v Freebooters B, 1pm.

Under-12 Glanbia League Division One

Thomastown United A v Deen Celtic A, 11am.

Callan United v Evergreen Boys, 11am.

East End United v Evergreen Albion, 2.30pm.

Freebooters A v Lions, Scanlon Park 3pm.

Under-12 Glanbia League Division Two

Fort Rangers A v Stoneyford United A, 11am.

Evergreen Athletic v Newpark, 2pm.

Deen Celtic B v Freebooters B, 2.30pm.

Under-12 Glanbia League Division Three

Stoneyford United B v Evergreen United, 2.30pm.

Evergreen Rovers v Fort Rangers B, 2.30pm.

Thomastown United B v Freshford Town, 11am.

Freebooters D v Highview Athletic, Scanlon Park 1.30pm.

Paulstown 06 v Freebooters C, 2.30pm.

Under-10 Schoolgirls’ Blitz

Derdimus Park, 12 noon.

Under-10 Schoolboys’ League Black

Lions White v Deen Celtic Grey, 1pm.

Lions Blue v Deen Celtic White, 1pm.

Freshford Town Blue v Callan United Red, 2pm.

Highview Athletic v Fort Rangers, 2pm.

Freshford Town Yellow v Callan United Black, 2pm.

Under-10 Schoolboys’ League Amber

Deen Celtic Rovers v Stoneyford United Green, 10.30am.

Deen Celtic Black v Stoneyford United Black, 10.30am.

Deen Celtic Red v Stoneyford United Red, 10.30am.

Bridge United White v Evergreen United, 2pm.

Bridge United Yellow v Evergreen City, 2pm.

Thomastown United Blue v Freebooters Grey, 2pm.

Thomastown United Yellow v Freebooters Blue, 2pm.

Bridge United Blue v Evergreen Rovers, 2pm.

Thomastown United Blue v Freebooters White, 2pm.

SUNDAY

Eamonn Maher Coach Hire Division Two

River Rangers v Castlewarren Celtic, 11am.

Evergreen C v Callan United B, 11am.

St John’s v Brookville, 2.30pm.

Brogmaker Division Three

Clover United B v Thomastown United C, 2.30pm.

Deen Celtic B v Ormonde Villa, 2.30pm.

Pat Maher Shield

Freebooters B v Fort Rangers, 11am.

Stoneyford United v Deen Celtic, 11am.

Thomastown United v Highview Athletic, 11am.

Leinster Senior Cup

Firhouse Clover v Evergreen, 12 noon.

Under-16 Schoolgirls’ League

Evergreen v Bridge United, 2.30pm.

Under-13 SFAI Subway Inter-League

Kilkenny & DL v Midlands League, Derdimus, 1.30pm.

Under-12 SFAI Subway Inter League

Kilkenny & DL v Midlands League, Derdimus 12 noon.

SOCCER RESULTS

Rico’s of Gowran Division One

Lions A 1, Fort Rangers 1.

Deen Celtic A 1, Clover United 2.

Newpark 1, Bridge United 3.

Thomastown United B 2, Highview Athletic A 2.

Eamonn Maher Coach Hire Division Two

Castlewarren Celtic 5, St John’s 2.

Brogmaker Division Three

Evergreen 46 4, Highview Athletic B 1.

Ballacolla 3, Clover United B 0.

FAI Junior Cup

Evergreen 2, Willow Park 0.

Leinster Junior Shield

O Moores 2, Ormonde Villa 1 (AET).

Women’s Shield final

Evergreen 3, Thomastown United 2.

Under-17 TC Tyres League

Clover United 0, Southend United 4.

Evergreen A 6, Castlewarren Celtic 0.

Callan United 1, Thomastown United 2.

Lions 2, Paulstown 06 3.

Under-15 St Canice’s Credit Union League Division One

Lions 0, Bridge United 3.

Thomastown United A 1, Evergreen A 4.

Under-15 St Canice’s Credit Union League Division Two

Evergreen United 2, Stoneyford United 4.

Under-14 Schoolgirls’ League

Newpark 2, Lions 0.

East End United 0, Freebooters 5.

Callan United 2, Thomastown United 5.

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division Two

Freebooters B 1, Freshford Town 2.

Southend United 0, Freebooters C 4.

Bridge United B 2, Deen Celtic B 0.

Under-13 Kilkenny People League Division One

Deen Celtic A 3, Stoneyford United 1.

Bridge United 1, East End United A 0.

Evergreen A 5, Lions 0.

Freebooters A 1, Fort Rangers 0.

Under-13 Kilkenny People League Division Two

Thomastown United 1, Freshford Town 0.

East End United B 0, Highview Athletic 5.

Newpark 0, Paulstown 06 4.

Evergreen Town 5, Deen Celtic B 1.

Callan United 3, Evergreen United 4.

Under-12 Schoolgirls’ League

Thomastown United 1, Callan United 2.

East End United 3, Bridge United 0.