All the GAA fixtures

Email:

sport@kilkennypeople.ie

All the GAA fixtures

The following are the Kilkenny GAA fixtures for the week:

Wednesday

Kilkenny Citroen Centre Minor A Football Championship

Palmerstown:  Dicksboro V Erins Own 7.30pm

Kilkenny Citroen Centre Minor B Football Championship

Mooncoin:  Mooncoin V Young Irelands 7.30pm

Piltown:  Piltown V Tullogher Rosbercon 7.30pm

Saturday

J. J. Kavanagh and Sons Senior Football League Semi-Final

Palmerstown:  Dicksboro V Kilmoganny 2.30pm  

J. J. Kavanagh and Sons Junior Football League

Slieverue:  Slieverue V Muckalee 2.30pm  

Tom Ryall Park:  Graigue Ballycallan V Railyard 2.30pm

Duggan Steel Under-14 Roinn B Football League Group D

Palmerstown:  Dicksboro V Rower Inistioge 11am

Sunday

Top Oil Leinster PP Schools SH “A” ‘Corn Ui Dhuill’ Final

Nowlan Park: Kilkenny CBS v St Kieran’s College 2.30pm

 

 

J. J. Kavanagh and Sons Senior Football Championship

Clara:  Clara V Muckalee 11.30am,  

Pairc Sheamuis Stiophan:  James Stephens V Glenmore 11.30am  

Ballyragget:  St. Patrick's V Danesfort 11.30am  

St. John's Park:   O'Loughlin Gaels V Mooncoin 11.30am  

 

 

J. J. Kavanagh and Sons Senior Football League Semi-Final

Mullinavat:  Mullinavat V Railyard 2.30pm  

 

 

J. J. Kavanagh and Sons Intermediate Football Championship Quarter-Finals

Tom Walsh Park:  Blacks and Whites V Graignamanagh 11.30am  

Inistioge:  Rower Inistioge V Piltown 11.30am

Thomastown:  Thomastown V Erins Own 11.30am  

Tullogher:  Tullogher Rosbercon V Conahy Shamrocks 2pm

 

Kilkenny Citroen Centre Minor A Football Championship

Quarter-Final: Ballyhale:  Ballyhale Shamrocks V Thomastown 11am  

Quarter-Final: Lisdowney:  Lisdowney V James Stephens 11am  

Round 1: Cloneen:  O'Loughlin Gaels V Cloneen/Railyard 11am  

Kilkenny Citroen Centre Minor B Football Championship

Ballyragget:  St. Patrick's V Danesfort 2pm

 

Duggan Steel Under-14 Roinn A Football League Group A

Palmerstown:  Dicksboro V James Stephens 11am  

St. John's Park:  O'Loughlin Gaels V Young Irelands 11am  

Mooncoin:  Mooncoin V St Martin's 11am  

Gowran:  Young Irelands V Mooncoin 11.30am  

Duggan Steel Under-14 Roinn B Football League Group A

Tom Ryall Park:  Graigue Ballycallan V Kilmoganny 11am  

Piltown:  Piltown V Mullinavat11:00,  

Duggan Steel Under-14 Roinn B Football League Group B

Tullogher:  Tullogher Rosbercon V Kilmacow 11am  

Danesfort:  Danesfort V Bennettsbridge11am  

Duggan Steel Under-14 Roinn B Football League Group C

Lisdowney:  Lisdowney V Conahy Shamrocks 11am  

Tullaroan:  Tullaroan V Cloneen/Railyard 11am

Cloneen:  Cloneen/Railyard V Conahy Shamrocks 11.30am  

Duggan Steel Under-14 Roinn B Football League Group D

Pairc na Ratha: Glenmore V Graignamanagh 11am

Duggan Steel Under-14 Roinn C Football League

Clara:  Clara V Ballyhale Shamrocks 11am  

Hugginstown:  Carrickshock V Barrow Rangers 11am  

Tom Walsh Park:  Blacks and Whites V St. Patrick's 11am  

Tueday, February 28

Duggan Steel Under-14 Roinn B Football League Group B

Danesfort:  Danesfort V Tullogher Rosbercon 7.30pm