Kilkenny Soccer Scoreboard

Fixtures and results from the Kilkenny & District League

@KKPeopleSport

Reporter:

@KKPeopleSport

Email:

sport@kilkennypeople.ie

GreenTT

Action from the Evergreen A v Thomastown United A Premier Division game. Photo: Pat Moore

The last semi-final place in the Maher Shield will be up for grabs when old rivals Freebooters A and Evergreen A lock horns on the Fair Green on Sunday morning.

The winners of Sunday's game, which kicks off at 11am, will earn the right to face Deen Celtic in the final four.

FRIDAY

Under-13 Kilkenny People League Division One

Freebooters A v East End United A, Scanlon Park 7.15pm.

Under-11 Schoolboys’ League Amber

Evergreen Town v Spa United Red, 6.30pm.

Evergreen Celtic v Spa United Black, 6.30pm.

Evergreen Villa v Spa United White, 6.30pm.

SATURDAY

Under-19 IntoSport League

Deen Celtic v Evergreen A, 2.30pm.

Highview Athletic v Thomastown United, 2.30pm.

Henderson Youths’ Shield

Newpark v Castlewarren Celtic, 2.30pm.

Under-17 TC Tyres League

Evergreen A v Southend United, 11am.

Under-16 TC Tyres League Division Two

Freebooters B v Deen Celtic, Scanlon Park 12.30pm.

Freshford Town v Callan United, 2.30pm.

Under-15 St Canice’s Credit Union League Division One

Evergreen City v Thomastown United A, 1pm.

Under-15 St Canice’s Credit Union League Division Two

Highview Athletic v Freebooters B, 11am.

Under-14 Schoolgirls’ League

Evergreen United v Hanover Harps, 11am.

Callan United v Nurney Villa, 2.30pm.

Under-14 SFAI Skechers Cup

Borris St Kevin’s v Evergreen, 10.30am.

Under-13 Kilkenny People League Division One

Fort Rangers v Bridge United, 11am.

Lions v Deen Celtic A, 11am.

Under-13 Kilkenny People League Division Two

Deen Celtic B v East End United B, 11am.

Freshford Town v Highview Athletic, 1pm.

Thomastown United v Callan United, 1pm.

Under-11 Schoolboys’ League Amber

Deen Celtic Rovers v Stoneyford United White, 10.30am.

Deen Celtic Reds v Stoneyford United Reds, 10.30am.

Deen Celtic Blacks v Stoneyford United Blacks, 10.30am.

Bridge United Blue v Freebooters Blue, 2pm.

Bridge United Yellow v Freebooters Grey, 2pm.

Bridge United White v Freebooters White, 2pm.

Under-11 Schoolboys’ League Black

Newpark Blacks v Evergreen Green, 10am.

Freshford Town v Highview Athletic, 11am.

Callan United v Evergreen Albion, 11am.

Newpark Reds v Evergreen White, 11am.

Paulstown 06 v Lions Red, 11am.

Bridge United v Freebooters Town, 2pm.

Thomastown United White v Evergreen Orange, 2pm.

Thomastown United Blue v Evergreen Hibs, 2pm.

East End United v Fort Rangers, 2pm.

Clover United v Lions Black, 2pm.

SUNDAY

St Canice’s Credit Union Premier Division

Evergreen B v Stoneyford United, 11am.

Rico’s of Gowran Division One

Highview Athletic A v Bridge United, 11am.

Thomastown United B v Lions A, 11am.

Eamonn Maher Coach Hire Division Two

Evergreen C v Castlewarren Celtic, 2.30pm.

Paulstown v St John’s, 2.30pm.

River Rangers v Callan United B, 2.30pm.

Pat Maher Shield

Freebooters A v Evergreen A, 11am.

Under-18 Leinster Youth Cup

Freebooters v Peamount, 2pm.

Under-17 TC Tyres League

Evergreen B v Lions.

Under-14 Schoolgirls’ League

Thomastown United v Evergreen City, 12 noon.

Under-13 SFAI Subway Inter League

DDSL v Kilkenny & DL, Abbotstown 1pm.

Under-12 SFAI Subway Inter League

DDSL v Kilkenny & DL, Abbotstown 11am.

MONDAY

Under-14 Schoolgirls’ League

Freebooters v Newpark, Scanlon Park 7.15pm.

SOCCER RESULTS

St Canice’s Credit Union Premier Division

Evergreen A 3, Thomastown United A 1.

Rico’s of Gowran Division One

Fort Rangers 3, Newpark 1.

Deen Celtic A 4, Lions A 1.

Clover United 3, Bridge United 2.

Eamonn Maher Coach Hire Division Two

Brookville 3, St Ann’s 0.

Callan United B 0, Evergreen C 2.

Brogmaker Division Three

Deen Celtic B 4, Thomastown United C 0.

Leinster Junior Cup

Sherriff YC 6, Freebooters 1.

Under-19 IntoSport League

Thomastown United 0, Evergreen A 1.

Evergreen B 2, Highview Athletic 1.

Castlewarren Celtic 3, Deen Celtic 1.

Under-17 TC Tyres League

Southend United 1, Freebooters 1.

Under-16 Schoolgirls’ League

Freebooters 4, Thomastown United 2.

Hanover Harps 9, Bridge United Athy 0.

Evergreen 4, Vale Wanderers 1.

Under-16 TC Tyres League Division One

Evergreen A 6, Newpark 0.

Lions 6, East End United 0.

Under-16 TC Tyres League Division Two

Stoneyford United 3, Callan United 4.

Evergreen City 3, Highview Athletic 2.

Thomastown United 3, Deen Celtic 0.

Evergreen United 4, Freebooters B 2.

Under-16 SFAI Skechers Cup

Burrin Celtic 4, Freebooters 2.

Under-15 SFAI Skechers Cup

St Kevin’s 0, Evergreen 1.

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division Two

Freebooters C 0, Callan United 3.

Highview Athletic 3, Deen Celtic B 0.

Freebooters B 0, Newpark 2.

Under-13 Kilkenny People League Division Two

Evergreen Town 3, Highview Athletic 0.

Thomastown United 4, Deen Celtic B 1.

Under-12 Schoolgirls’ League

Callan United 3, Newpark 0.

Lions 2, Thomastown United 4.

Freebooters 0, East End United 5.

Under-12 Glanbia League Division One

Callan United 0, Freebooters A 5.

Lions 1, Deen Celtic A 0.

East End United 3, Thomastown United A 2.

Under-12 Glanbia League Division Two

Fort Rangers A 5, Deen Celtic B 2.

Newpark 2, Stoneyford United A 4.

Under-12 Glanbia League Division Three

Evergreen United 3, Thomastown United B 4.

Fort Rangers B 2, Paulstown 06 3.

Freebooters D 0, Freebooters C 1.

Freshford Town 4, Stoneyford United B 1.

Highview Athletic 2, Evergreen Rovers 1.