Kilkenny GAA fixtures and results

@KKPeopleSport

Reporter:

@KKPeopleSport

Email:

sport@kilkennypeople.ie

Kilkenny GAA fixtures and results

WEDNESDAY

Duggan Steel Under-14 FL Roinn B Group B

Danesfort: Danesfort v Bennettsbridge, 7.30pm.

SATURDAY

Masita GAA All-Ireland post-primary schools Croke Cup quarter-final

VENUE TBA: Presentation College Athenry v CBS Kilkenny, 2pm.

J.J. Kavanagh & Sons Senior FC

Danesfort: Danesfort v St Patrick’s, 2.30pm.

Clara: Clara v Muckalee, 2.30pm.

St John’s Park: O’Loughlin Gaels v Mooncoin 2.30pm.

J.J. Kavanagh & Sons Senior FL semi-final

Palmerstown: Dicksboro v Kilmoganny, 2.30pm.

J.J. Kavanagh & Sons Junior FL

Moneenroe: Railyard v Slieverue, 2.30pm.

Tom Ryall Park: Graigue-Ballycallan v Lisdowney, 2.30pm.

Duggan Steel Under-14 FL Roinn A Group A

Thomastown: Thomastown v Young Irelands, 5pm.

SUNDAY

Allianz Hurling League

Nowlan Park: Kilkenny v Cork, 2pm.

Kilkenny Citroen Centre Minor FC Roinn A

Ballyhale: Ballyhale Shamrocks v Thomastown, 11am.

Lisdowney: Lisdowney v James Stephens, 11am.

Kilkenny Citroen Centre Minor FC Roinn B

Mullinavat: Mullinavat v Rower-Inistioge, 11am.

Duggan Steel Under-14 FL

Roinn A Group A

St John’s Park: O’Loughlin Gaels v Dicksboro, 11am.

Mooncoin: Mooncoin v James Stephens, 11am.

Roinn B Group A

Tom Ryall Park: Graigue-Ballycallan v Kilmoganny, 11am.

Roinn Group C

Tullaroan: Tullaroan v Cloneen/Railyard, 11am.

Roinn C

Ballyragget: St Patrick’s v Clara, 11am.

Paulstown: Barrow Rangers v Blacks & Whites, 11am.

Ballyhale: Ballyhale Shamrocks v Carrickshock, 11am.

MONDAY

Duggan Steel Under-14 FL Roinn B Group B

Danesfort: Danesfort v Tullogher-Rosbercon, 7.30pm.

WEDNESDAY, MARCH 8

Jim Farrell Cup North/South Junior Hurling Challenge

MW Hire Dunmore: North Kilkenny v South Kilkenny, 8pm.

GAA RESULTS

J.J. Kavanagh & Sons Senior FC

St Patrick’s 3-2, Danesfort 2-5.

James Stephens 3-10, Glenmore 0-3.

J.J. Kavanagh & Sons Senior FL

Mullinavat 1-10, Railyard 1-11.

J.J. Kavanagh and Sons Intermediate FC

Thomastown 1-4, Erin’s Own 3-3.

Rower-Inistioge 2-7, Piltown 1-7.

Blacks & Whites 0-8, Graignamanagh 0-4.

Tullogher-Rosbercon 0-7, Conahy Shamrocks 2-5.

J.J. Kavanagh & Sons Junior FL

Graigue-Ballycallan 3-4, Railyard 0-9.

Kilkenny Citroen Centre Minor FC Roinn A

Dicksboro 3-7, Erin’s Own 0-7.

O`Loughlin Gaels 1-6, Cloneen/Railyard 2-6.

Top Oil Leinster SH A Schools final

St Kieran’s College 1-14, CBS Kilkenny 0-13.

Kilkenny Citroen Centre Minor FC Roinn B

Piltown 10-14, Tullogher-Rosbercon 1-2.

Duggan Steel Under-14 FL Roinn A Group A

Mooncoin 6-5, St Martin’s 1-2.

O`Loughlin Gaels 1-1, Young Irelands 6-8.

Dicksboro 6-9, James Stephens 0-0.

Duggan Steel Under-14 FL Roinn B Group A

Piltown 3-4, Mullinavat 2-0.

Duggan Steel Under-14 FL Roinn B Group B

Tullogher-Rosbercon 1-5, Kilmacow 0-2.

Duggan Steel Under-14 FL Roinn B Group C

Lisdowney 5-5, Conahy Shamrocks 2-2.

Duggan Steel Under-14 FL Roinn B Group D

Glenmore 1-2, Graignamanagh 2-8.

Dicksboro 8-7, Rower-Inistioge 3-4.

Duggan Steel Under-14 FL Roinn C

Carrickshock 1-2, Barrow Rangers 3-2.

Clara 1-4, Ballyhale Shamrocks 1-6.