The GAA fixtures for the week

@KKPeopleSport

Reporter:

@KKPeopleSport

The GAA fixtures for the week

The following are the Kilkenny GAA fixtures for the week:
THURSDAY
J. J. Kavanagh and Sons North Junior B Hurling League/Championship Group A
Danesfort: Danesfort v Bennettsbridge 7.30pm
Duggan Steel Under-14 B Hurling League Group B
Piltown: Piltown v St Martin’s 7.30pm

FRIDAY
J. J. Kavanagh and Sons North Junior A Hurling League/Championship Group A
Freshford: St Lachtain’s v Dicksboro 7pm
Pairc Sheamuis Stiophan: James Stephens v O’Loughlin Gaels 7pm
Coon: St Martin’s v Emeralds 7pm
Group B
Paulstown: Barrow Rangers v St. Patrick’s 7pm
Jenkinstown: Conahy Shamrocks v Graigue Ballycallan 7pm
Johnstown: Fenians v Lisdowney 7pm
Iverk Produce South Junior A Hurling Championship League
Mooncoin: Mooncoin v Carrickshock 7.30pm
Dunnamaggin: Dunnamaggin v Tullogher Rosbercon 7.30pm
Iverk Produce South Junior B Hurling Championship League Group A
Pairc na Ratha: Glenmore v Carrigeen 7.30pm
Group B
Ballyhale: Ballyhale Shamrocks v Slieverue 7.30pm
Inistioge: Rower Inistioge v Kilmacow 7.30pm
John Locke Park, John Lockes v Windgap 7.30pm
Duggan Steel Under-14 Hurling League – [All Games 7.30pm] Roinn A
St. John’s Park: O’Loughlin Gaels v Thomastown
Pairc Sheamuis Stiophan: James Stephens v Young Irelands
Palmerstown: Dicksboro v Mooncoin
Roinn B Group A
Dr Tierney Park: Graignamanagh v Mullinavat,
Pairc na Ratha: Glenmore v Dicksboro
Kilmacow: Kilmacow v Dunnamaggin
Roinn B Group B
Inistioge: Rower Inistioge v Tullogher Rosbercon
Danesfort: Danesfort v St Martin’s
Roinn B Group C
Lisdowney: Lisdowney v Bennettsbridge
Tom Ryall Park: Graigue Ballycallan v John Lockes
Roinn B Group D
Galmoy: Galmoy/Windgap v Conahy Shamrocks
Freshford: St Lachtain’s v Emeralds
Roinn C
Ballyhale: Ballyhale Shamrocks v Blacks and Whites
Hugginstown: Carrickshock v Slieverue
Ballyragget: St. Patrick’s v Cloneen/Railyard
Clara: Clara v James Stephens

SATURDAY
J. J. Kavanagh and Sons North Junior B Hurling League/Championship Group A
Jenkinstown: Conahy Shamrocks v James Stephens 7pm
Canon Kearns Park: Erins Own v Dicksboro 7pm
Group B
Galmoy: Galmoy v Blacks and Whites 7pm
Cloneen: Cloneen v Threecastles 7pm
Lisdowney: Lisdowney v Clara 7pmCeltic Challenge
Abbottstown: Westmeath v Kilkenny Black 2.30pm
Abbottstown: Kilkenny Amber v Meath Royals 2.30pmBritish inter-county Junior Football Championship
Peterson Park, Glasgow: Scotland v Kilkenny 4pm
SUNDAY
St. Canices [Kilkenny] Credit Union Byrne Cup Senior Hurling League
Mullinavat: Mullinavat v Ballyhale Shamrocks 6pm
Michael Lyng Motors Aylward Cup Intermediate Hurling League
Tom Ryall Park: Graigue Ballycallan v Thomastown 2pm

MONDAY
Duggan Steel Under-14 C Hurling League
Paulstown: Barrow Rangers v Fenians 7.30pm
Hugginstown: Carrickshock v Cloneen/Railyard 7.30pm,
Ballyhale: Ballyhale Shamrocks v James Stephens 7.30pm
TUESDAY
St. Canices [Kilkenny] Credit Union Byrne Cup Senior Hurling League
St. John’s Park: O’Loughlin Gaels v Clara 7.30pm
J. J. Kavanagh and Sons North Junior A Hurling League/Championship Group A
Freshford: St Lachtain’s v James Stephens 7pm
Gowran: Young Irelands v St Martin’s 7pm
Palmerstown: Dicksboro v Emeralds 7pm
WEDNESDAY, MAY 31
Duggan Steel Under-14 Hurling League Roinn B Group C
John Locke Park: John Lockes v Lisdowney 7.30pm