All the Kilkenny GAA fixtures

@KKPeopleSport

Reporter:

@KKPeopleSport

All the Kilkenny GAA fixtures

The following are the Kilkenny GAA fixtures for the coming week:

Wednesday, July 5

Bord Gais Energy Leinster Under-21 Hurling Final

Nowlan Park: Kilkenny v Wexford 7.30pm

Duggan Steel Under-14 C Hurling League

Slieverue: Slieverue V Blacks and Whites 7.30pm

Ballyhale:  Ballyhale Shamrocks V Carrickshock 7.30pm

Paulstown:  Barrow Rangers V Clara 7.30pm

Thursday

St. Canices [Kilkenny] Credit Union Byrne Cup Senior Hurling League

Clara:  Clara V Mullinavat 7.30pm

J. J. Kavanagh and Sons North Junior Hurling Cup – Semi-Finals

Pairc Sheamuis Stiophan:  James Stephens V Tullaroan 7.30pm

Palmerstown:  Dicksboro V Emeralds   

Kilkenny Honda Centre Minor Hurling League

Roinn A Group A

Tom Ryall Park:  Graigue Ballycallan V Dicksboro 7.30pm   

Thomastown:  Thomastown V James Stephens 7.30pm  

Roinn A Group B

St. John's Park:  O'Loughlin Gaels V Naas 7.30pm  

Bennettsbridge:  Bennettsbridge V Lisdowney 7.30pm  

Roinn B Group A

Mooncoin:  Mooncoin V Piltown 7.30pm  

John Locke Park:  John Lockes V Kilmacow 7.30pm  

Roinn B Group B

Urlingford:  Emeralds v The Harps 7.30pm  

Clara:  Clara V Fenians 7.30pm  

Roinn B Group C

Coon:  St Martin's V Young Irelands 7.30pm  

Roinn B Group D

Danesfort:  Danesfort V Dunnamaggin 7.30pm

Dr Tierney Park:  Graignamanagh V Rower Inistioge 7.30pm  

Roinn C Group A

Tullogher:  Tullogher Rosbercon V Conahy Shamrocks 8pm

Roinn C Group B

Slieverue:  Slieverue V Cloneen/Railyard 7.30pm 

Duggan Steel Under-14 C Hurling League

Pairc Sheamuis Stiophan:  James Stephens V Slieverue 7.30pm

Hugginstown:  Carrickshock V St. Patrick's 7.30pm

Friday

St. Canices [Kilkenny] Credit Union Byrne Cup Senior Hurling League

Danesfort:  Danesfort V Rower Inistioge 7.30pm  

Hugginstown:  Carrickshock V Bennettsbridge 7.45pm

J. J. Kavanagh and Sons J.H.L. [Section A] Group A

Paulstown:  Barrow Rangers V Piltown 7.30pm  

Kilmacow:  Kilmacow V Conahy Shamrocks 7.30pm

[Section A] Group B

Slieverue:  Slieverue V Graignamanagh 7.30pm  

Galmoy: Galmoy V John Lockes 7.30pm  

Cloneen:  Cloneen V Blacks and Whites 7.30pm  

[Section B]

Canon Kearns Park, Erins Own V O'Loughlin Gaels 7.30pm

Iverk Produce South Junior A Hurling Championship League

Tullogher:  Tullogher Rosbercon V Thomastown 7.30pm

Kilkenny Honda Centre Minor Hurling League Roinn C Group A

Ballyragget:  St. Patrick's V O'Loughlin Gaels 7.30pm  

Roinn C Group B

Palmerstown:  Dicksboro V James Stephens 7.30pm

Saturday

All Ireland Senior Hurling Qualifier, round 2

Semple Stadium: Kilkenny v Waterford (7pm). Ref. James Owens

Sunday

J. J. Kavanagh and Sons J.H.L. [Section B]

Clara:  Clara V Rower Inistioge 7pm  

Tullaroan:  Tullaroan V Dicksboro 7pm

Ballyhale:  Ballyhale Shamrocks V James Stephens 7pm

J. J. Kavanagh and Sons North Junior A Hurling League/Championship Group B

Jenkinstown:  Conahy Shamrocks V Barrow Rangers 2pm

J. J. Kavanagh and Sons North Junior B Hurling League/Championship Group A

Danesfort:  Danesfort V James Stephens 7pm  

Group B

Cloneen:  Cloneen V Galmoy 7pm

Monday

Kilkenny Honda Centre Minor Hurling League – [All Games 7.30pm] Roinn A Group A

Palmerstown: Dicksboro V Thomastown  

Canon Kearns Park:  Erins Own V Graigue Ballycallan,  

Roinn A Group B

Bennettsbridge: Bennettsbridge V Naas

Ballyhale:  Ballyhale Shamrocks V O'Loughlin Gaels  

Roinn B Group A

Kilmacow:  Kilmacow V Mooncoin  

Pairc na Ratha:  Glenmore V John Lockes  

Roinn B Group B

Urlingford:  Emeralds V Clara

Freshford:  St Lachtain's v The Harps  

Roinn B Group C

Galmoy:  Galmoy/Windgap V St Martin's  

Mullinavat:  Mullinavat V Barrow Rangers  

Roinn B Group D

Inistioge:  Rower Inistioge V Danesfort  

Dunnamaggin:  Dunnamaggin V Graignamanagh

Roinn C Group A

Hugginstown: Carrickshock V Tullogher Rosbercon  

St. John's Park:  O'Loughlin Gaels V Tullaroan  

Jenkinstown:  Conahy Shamrocks V St. Patrick's  

Roinn C Group B

Cloneen:  Cloneen/Railyard V Dicksboro  

Tom Walsh Park:  Blacks and Whites V Slieverue  

 Tuesday

St. Canices [Kilkenny] Credit Union Byrne Cup Senior Hurling League

St. John's Park:  O'Loughlin Gaels V Danesfort 7.30pm  

Coon: St Martin's V Bennettsbridge 7.30pm

Hugginstown:  Carrickshock V Clara 7.30pm  

Inistioge:  Rower Inistioge V Dicksboro 7.30pm

Mullinavat:  Mullinavat V James Stephens 7.30pm  

Canon Kearns Park:  Erins Own V Ballyhale Shamrocks 7.30pm 

Michael Lyng Motors Aylward Cup Intermediate Hurling League

Tom Ryall Park:  Graigue Ballycallan V St. Patrick's 7.30pm

Johnstown:  Fenians V Young Irelands 7.30pm  

Tullaroan:  Tullaroan V Lisdowney 7.30pm  

Dunnamaggin: Dunnamaggin V St Lachtain's 7.30pm

Pairc na Ratha:  Glenmore V Thomastown 7.30pm

Duggan Steel Under-14 B Hurling League Group A

Dunnamaggin:  Dunnamaggin V Dicksboro 7.30pm

Special Minor 13 Aside Competition Roinn B – Quarter-Final

Danesfort:  Danesfort V Barrow Rangers 7pm