All eyes on Leinster

THE following handball fixtures have been made for the coming week:

THE following handball fixtures have been made for the coming week:

Leinster fixtures

Today (Wednesday) at Tinryland (Martin Clancy to arrange referees) 7.30pm LJBS Maria Walshe (Kilkenny) v Aileen Quinn (Kildare); 8pm JD Ciaran Neary/Ger McGrath (Kilkenny) v Jerome Willoughby/James Gregan (Wicklow); at Monavea (Patsy Dowling to arrange referees) 7.30pm LJBS Rachel Hogan (Kilkenny) v Ellen O’Connor (Kildare); 8pm JD Niall O’Connor/Paul Moran (Kildare) v William/Daniel Love (Kilkenny).

Thursday at Ballymore Eustace (Eamon Deegan to arrange referees) 7.30pm JBS Darren O’Toole (Wexford) v Peter Flanagan (Meath); 8pm IS Carl Browne (Meath) v Nicholas Anthony (Kilkenny); at Mullingar (Robert McCarthy to arrange referees) 8pm IS David Hope (Offaly) v Gary McConnell (Meath); at Tinryland (Martin Clancy to arrange referees) 8pm JBS Brendan Burke (Kilkenny) v Peter Whelan (Laois); at Garryhill (Sean Ryan to arrange referees)

7.30pm under-21 S, Peter Funchion (Kilkenny) v Keith Kavanagh (Wicklow); 8pm DMAD Richard Willoughby/Pat Doyle (Wicklow) v Ned Buggy/Garth Somers (Wexford); at O’Loughlin’s (Billy Bourke to arrange referees) 8pm DMAD John Rossiter/Andy Ryan (Carlow) v Eugene Kennedy/Vinnie Farrelly (Dublin).

Friday at Windgap (Michael O’Shea to arrange referees) 9pm under-21 S, Patrick Funchion (Kilkenny) v Shane Walsh (Kilkenny).

Saturday at Garryhill (Sean Ryan to arrange referees) 5pm over 35 BS final, Stephen Barcoe (Kilkenny) v Justin Heffernan (Wexford); 6pm SMBS final, Paul Dowling (Kilkenny) v Mick Armstrong (Wexford); at Tinryland (Martin Clancy to arrange referees) 5pm LJBD final, Rachel Hogan/Marie Walshe (Kilkenny) v Kildare or Wexford; 6pm SMAS final, Billy Bourke (Kilkenny) v Egin Jensen (Dublin); at Ballymore Eustace (Eamon Deegan to arrange referees) 4pm EMAS final, Tony Breen (Wexford) v Billy Mullins (Offaly); 5pm MBS final, Christy Donnelly (Dublin) v Sean Ryan (Offaly); 6pm GMBS final, Eamonn Purcell (Kilkenny) v Andy Mulligan (Westmeath); at Clogh (Colm Love to arrange referees) 5pm LMS final, Ciara Mahon (Kilkenny) v Mary Phelan (Kilkenny).

Tuesday, February 14 at Leixlip (Pat Ryan to arrange referees) 7.30pm JBS final, P. Flanagan or D. O’Toole v P. Whelan or B. Burke; 8pm EMBS final, John Kelly (Louth) v Gerry Murphy (Kilkenny); at Coolgraney (Patsy Murray to arrange referees) 7.30pm MS final, Galen Riardon (Wexford) v Martin Mullins (Carlow); 8pm DMAS final, Eugene Kennedy (Dublin) v John Rossiter (Carlow); at Kells (Joe Cummins to arrange referees) 7.30pm LJD final, Aoife McCarthy/Niamh Egan (Westmeath) v Cliona Daly/Ainé Gorman (Dublin); 8pm GMAS final, R. McCarthy (Westmeath) v M. Dowling or B. Doyle or E. Rice; at Garryhill (Sean Ryan to arrange referees) 8pm JD final, Kilkenny or Wicklow v Kildare or Kilkenny.

Thursday, February 16 at Ballymore Eustace (Eamon Deegan to arrange referees) 7.30pm under-21 S final, IF Kilkenny v Wicklow; 8pm IS final, G. Anthony or C. Browne v G. McConnell or D. Hope; at Garryhill (Sean Ryan to arrange referees) 8pm RMS final, Jim Doyle (Wexford) v Paddy Reilly (Kilkenny).

County fixtures

Thursday at Clogh 8pm Jun Bs, Eoin Brannigan (O’Loughlin’s) v Vincent O’Neill (Goresbridge); 8.30pm Jun S, Kevin Woods (St Canice’s) v John O’Neill (Goresbridge); at Kells 8pm Inter S, Philly Lonergan (Windgap) v Niall Doherty (O’Loughlin’s); 9pm Jun BS, P.J. Barron (Windgap) v Dennis Dowd (St Canice’s); at O’Loughlin’s (1) 8pm Min S, Ronan Egan (Clogh) v Sean Tierney (Kells); 9pm Min S, Patrick Brennan (Mothel) v Eoin Doyle (Clogh).

Saturday at Windgap 4pm Jun BS, John Fitzgerald (Kells) v James Burke (O’Loughlin’s); Jun BS Alan Smith (O’Loughlin’s) v Aaron Butler (Windgap); at Kells 4pm ladies S, Anne-Marie Hawe (Windgap) v Rachel Hogan (Kilfane); 5pm ladies S, Julie Walsh (Windgap) v Rebecca Mulholland (O’Loughlin’s); 6pm Jun BS, Alan Smith (O’Loughlin’s) v Aaron Butler (Windgap); O’Loughlin’s (1) 4pm Min S, Stephen O’Dwyer (Kells) v Fergal Lalor (Talbot’s Inch); O’Loughlin’s (2) 4pm Jun BS, Shane Walsh (Windgap) v Keith Walsh (O’Loughlin’s); 5pm Jun BS, Noel Doherty (O’Loughlin’s) v Sean Foley (Windgap); at Goresbridge 5pm Mas BS, Tom OKeeffe (Kilfane) v Pat Funchion (Kells); at Windgap 7pm Jun BS, Stephen Hally (O’Loughlin’s) v Dan Breen (Kells).

Sunday at Kells 3pm Min S, Cillian Treacy (Kells) v winner D Brendan Hyland (Kells).

Monday at Goresbridge 8pm Sen S, William Love (Clogh) v Brian Manogue (Kells); at Clogh 8pm Sen BS, Stephen Barcoe (Goresbridge) v Brendan Burke (Kells); at Kells 8pm Jun S, Niall Doherty (O’Loughlin’s) v Eamon Hawe (Windgap); 9pm Jun S, P.J. Hawe (Windgap) v Keith Clifford (St Canice’s); at Muckalee, ladies S, Marie Walsh (Kells) v Ciara Mahon (Clogh); at O’Loughlin’s (1) 9pm Mas BS, Gerry Murphy (Goresbridge) v Paddy Fennelly (Kells); at O’Loughlin’s (2) 8pm Mas BS, Jimmy Purcell (Windgap) v Jimmy Shanrahan (Kilfane); 9pm Diamond MasS, Jimmy Neary (Talbot’s Inch) v Willie Pratt (St Canice’s).

Results - under-10 singles, Kyle Dunne (Clogh) bt Louis Brennan (Goresbridge); under-11 singles, Jack Holden (Kilfane) bt Luke Whelan (Goresbridge).