Irish Nationals hit Kilkenny

IT WILL BE another busy week in the Leinster championships for locals as players represent Kilkenny in every grade. There will also be a national focus on the county as the 60x30 Irish nationals will be down for decision in local venues at the weekend.

IT WILL BE another busy week in the Leinster championships for locals as players represent Kilkenny in every grade. There will also be a national focus on the county as the 60x30 Irish nationals will be down for decision in local venues at the weekend.

Talbots Inch will host the country’s top players in the open doubles competition with likes of current senior singles champion Robbie McCarthy and Dublin’s Eoin Kennedy providing the entertainment. On Sunday the city club will also host the Masters A, Masters B and Ruby Masters competition.

Mullinavat will host the Men’s B, under-23s and Golden Masters competitions. Kilfane and Clogh are split between the juvenile competitions while Garryhill will welcome the Men’s C competitors.

In the club championship, played on Saturday in Clonmel, Kells had a great win over Mallow in the semi-final but lost out to a very strong Crinkle team in the final, going down 74-68. The team was Dan Breen, Anthony Martin and brothers Brendan/Diarmaid Burke. Kilfane lost out to Fenagh of Leitrim in the junior.

Leinster fixtures

Tonight (Wednesday)

At Garryhill (Sean Ryan to arrange referees)

7.30pm DMAD - Michael Dalton/Ptr (Kilkenny) v Dermot Howard/Anthony Campbell (Kildare)

8pm SMAS - Paddy Donovan (Laois) v Ned Kealy (Wicklow)

At Crinkle (Kevin Cooke to arrange referees)

7.30pm SMAS - Billy Bourke (Kilkenny) v Christy McGovern (Meath)

At Tinahely (James Gregan to arrange referees)

7.30pm O35AS - Eddie Burke (Kilkenny) v Dara Ward (Kildare)

8pm SMAS - John Ryan (Carlow) v Ollie Falsey (Kilkenny)

At Arklow (Pat O’Donnell to arrange referees)

7.30pm O35AS - Gavin Buggy (Wexford) v Pat Quaile (Wicklow)

At Ballymore Eustace (Eamonn Deegan to arrange referees)

7.30pm O35BD - Martin O’Neill/Paddy Doyle (Ww) v Vincent Farrell/Cyril Fitzsimons (D)

At Kells (Joe Cummins to arrange referees)

7.30pm MsBD - Christy Donnelly/Adrian Benson (Dublin) v Mick Tiernan/Ollie Maguire (Louth)

At Ballymitty (Alan O’Neill to arrange referees)

8pm DMAS - Willie Pratt (Kilkenny) v Pat Lacey (Wexford)

At Talbots Inch (Seamus Reade to arrange referees)

7.30pm DMAS - Richard Willoughby (Wicklow) v Andy Ryan (Carlow)

8pm EMAS - Gerry McGrath (Wicklow) v Sean Ryan (Carlow)

Thursday

At Tinahely (James Gregan to arrange referees)

7.30pm JBS - Shane Fenlon (Carlow) v Jim Connors or Jamie Balfe

8pm DMAS - Jimmy Neary (Kilkenny) v Paddy Murray (Dublin)

At Arklow (James Gregan to arrange referees)

7.30pm JBS - Michaél Busher (Wexford) v Sam Temple (Kildare)

At Ballymore Eustace (Eamonn Deegan to arrange referees)

7.30pm JBS - Robert Cleary (Wicklow) v Danny Reilly (Dublin)

7.30pm SMBS - Paul Dowling (Kilkenny) v Martin McKenna (Dublin)

At Garryhill (Sean Ryan to arrange referees)

7.30pm JBS - Brendan Burke (Kilkenny) v Kevin Barrett (Carlow)

At Mullingar (Robert McCarthy to arrange referees)

8pm JBS - Mark Cole (Offaly) v Mark Farrell (Meath)

At Kilfane (Tom O’Keeffe to arrange referees)

7.30pm JBS - John O’Neill (Kilkenny) v Anthony Martin (Kilkenny)

8pm JBS - Eoin Brannigan (Kilkenny) v Diarmuid Burke (Kilkenny)

At Clogh (Colm Love to arrange referees)

7.30pm JBS - Michael Donovan (Laois) v J R Finn (Wexford)

8pm DMAS - Michael Dalton (Kilkenny) v John Rossitor (Carlow)

At Mullinavat (Sean Walsh to arrange referees)

7.30pm SMBS - Tom Dooley (Kilkenny) v Stephen Murphy (Wexford)

8pm SMBS - Jimmy Shanahan (Kilkenny) v Donal Doyle (Wexford)

County fixtures

Monday

At Talbots Inch

8pm Sen S - Eddie Bourke (O’Loughlin’s) v Ciaran Neary (Talbots Inch)

9pm Sen S - Brian Manogue (Kells) v Canice Quigley (St Canice’s)

At Mothel

8pm Inter /Jun S - John Morrissey (O’Loughlin’s) v Dan Breen (Kells)

9pm Inter/ Jun S - Brendan Burke (Kells) v Michael Wallace (Talbots Inch)

At Kilfane

8pm Sen B S - Eoghan Hennessy (Clogh) v Ger McGrath (Kells)

9pm Sen B S - Ger Anthony (Mullinavat) v Patrick Funchion (Kells)

At Clogh

Inter/Jun S - Diarmuid Burke (Kells) v Diarmuid Brennan (Mothel

Mas A S - Johnny Brennan (Mothel) v Joe Hickey (Talbots Inch)

At Mullinavat

8pm Mas S - Noel Holden (Kilfane) v Nickey Reilly (Talbots Inch)

9pm Mas A S - Willie Holden (Kilfane) v Pat Savage (Talbots Inch)

Thursday, June 21

At Talbots Inch

8pm Sen S - Michael Walsh (Talbots Inch) v Daniel Love (Clogh)

9pm Sen S - Nicky Anthony (Mullinavat) v William Love (Clogh)

At Mothel

8pm Minor S - Enda O’Donoghue (Talbots Inch) v Ronan Egan (Clogh)

At Kilfane

8pm Mas S - Philly Parsons (O’Loughlin’s) v Sean Walsh (Mullinavat)

9pm Inter/Jun S - John O’Neill (Goresbridge) v Sean Quigley (St Canice’s)

At Mullinavat

8pm Mas A S - Ray Ryan (Kilfane) v Gerry Murphy (Goresbridge)

Saturday, June 23

At Talbots Inch

4pm Mas S - Willie Pratt (St Canice’s) v Chris Dunne (O’Loughlin’s)

5pm Mas S - Colm Love (Clogh) v Joe Hennessy (O’Loughlin’s)

Monday, June 25

At Talbots Inch

8pm Sen S - Michael Walsh (Talbots Inch) or Daniel Love (Clogh) v Eddie Bourke (O’Loughlin’s) or Ciaran Neary (Talbots Inch)

9pm Sen S - Brian Manogue (Kells) or Canice Quigley (St Canice’s) v Nickey Anthony (Mullinavat) or William Love (Clogh)

At Mullinavat

8pm Mas A S - Jimmy Purcell (Windgap) v Tom Dooley (Kilfane)

9pm Mas A S - Tom O’Keeffe Kilfane) v Jim Neary (Talbots Inch)

Results

Boys’ U12S - Ciaran Cooney (Clogh) bt Eoin Brennan (Kells)

Boys’ U13S - Aidan Barry (Clogh) bt Cillian Lafford (Kells)

Boys’ U14S - Shane Dunne (Clogh) bt Roy Cullen (Kells)

Girls’ U12S Dearbhail O Keeffe (Kilfane) bt Edel Mulholland (O’Loughlin’s)

Girls’ U13S Sorcha Delaney (Clogh) bt Margaret Purcell (Windgap)

Girls’ U14S Aoife Holden (Kilfane) bt Aine Dunne (Windgap)