Clogh tournament was a huge success

CLOGH Handball Club held an under-15/16 40x20 tournament for all Kilkenny clubs recently.

CLOGH Handball Club held an under-15/16 40x20 tournament for all Kilkenny clubs recently.

Twenty-four players competed in the various grades, with the competition split into two divisions. After the first round all runners-up were placed straight into a plate group.

The finals were held in Clogh on Friday night. The first decider was the Division One Plate final between Darragh O’Shea (Windgap) and Sean Carey (Goresbridge) which Darragh won 15-9, 15-6.

The Division Two Plate final between Michael Dunne (Windgap) and Darragh Phelan (Kilfane) saw Michael take the spoils when he won 15-3, 15-5. Robbie Donnelly (Kells) won the Division Two final, beating Jason Shore (Mothel) after a solid 15-10, 6-15, 11-5 battle.

The Division One final was between Emmet Landy (Windgap) and J.J. English (Goresbridge). Emmet got the better of this tie, winning 11-15, 15-13, 11-4.

All four finals provided some very exciting games of handball with competitors showing all the skills of the game, as did all the games in the tournament. Great credit goes to all the competitors and also to their coaches who put in tremendous work with them.

The Clogh club thanked all who competed in the tournament, as well as the Kells, Windgap, Goresbridge and O’Loughlin’s clubs for the use of their alleys and providing referees.

Leinster Fixtures

Today (Wednesday)

At Leixlip (Pat Ryan to arrange referees)

7.30pm JBD - Billy Caddell/John Boyle (Louth) v Ken Gannon/John Byrne (Dublin).

8pm JD - Peter Reilly/Ptr (Meath) v Colin Melody/Danny Reilly (Dublin).

At Monavea (Patsy Dowling to arrange referees)

8pm GMAS - Martin Clancy (Carlow) v Martin Lalor (Kilkenny)

At O’Raighalliaghs (John Kelly to arrange referees)

7.30pm JBD - Michael Sheridan/Ptr (Meath) v Tommy Archibald/Fergal Byrne (Kildare)

At Coolboy (Richard Willoughby to arrange referees)

7.30pm JBD - Kevin Barrett/Aaron Geoghegan (Carlow) v Michael Busher/Tommy Hardy (Wexford)

At Coolgraney (Patsy Murray to arrange referees)

8pm JBD - Paul Treacy/Joe Stafford (Wicklow) v Justin Heffernan/Dinny Lyndon (Wexford)

At Tinryland (Martin Clancy to arrange referees)

7.30pm JBD - Andrew Hosey/Andrew Lawlor (Kilkenny) v Terry Spence/Neville Doyle (Kildare)

8pm GMAS - Paul Ruane (Kildare) v Declan Hart (Wexford)

At Garryhill (Sean Ryan to arrange referees)

7.30pm JD - Shem Kelly/Patrick Nolan (Kilkenny) v Richard Walshe/Chris Doyle (Wicklow)

8pm RMS - Seamus Reade (Kilkenny) v Dick Doyle (Wicklow)

At Crinkle (Kevin Cooke to arrange referees)

8pm GMAS - Robert McCarthy (Westmeath) v Philly Parsons (Kilkenny)

At Borris (David King to arrange referees)

8pm RMS - Pat Lacey (Wexford) v Jim Dooley (Kilkenny)

Thursday

At Leixlip (Pat Ryan to arrange referees)

7.30pm DMAS - Jim Guilfoyle (Offaly) v Joe Savage (Kilkenny)

8pm DMAS - Pat Doyle (Wicklow) v Paddy Murray (Dublin)

At Monavea (Patsy Dowling to arrange referees)

7.30pm MD - Dan O’Leary/Martin Mullins (Carlow) v Stephen O’Dwyer/Ptr (Kilkenny)

At Kells (Joe Cummins to arrange referees)

8pm GMBS - Andy Mulligan (Westmeath) v Mick Tiernan (Dublin)

At Tinryland (Martin Clancy to arrange referees)

7.30pm SMBD - Kevin Kelly/Ptr (Kildare) v Jimmy Shanahan/Sean Walsh (Kilkenny)

8pm GMBS - Frank Kerins (Dublin) v Pat Funchion (Kilkenny)

At Coolboy (Michael Lennon to arrange referees)

7.30pm GMBS - Jimmy Purcell (Kilkenny) v Richie Culleton (Wexford)

8pm GMBS - Eamonn Purcell (Kilkenny) v Kevin McKenna (Dublin)

At Garryhill (Sean Ryan to arrange referees)

7.30pm DMAS - Richard Willoughby (Wicklow) v Willie Pratt (Kilkenny)

8pm DMAS - Jimmy Neary (Kilkenny) v Harry Lacey (Wexford)

At Ballymore Eustace (Eamonn Deegan to arrange referees)

8pm EMAD - Ollie Deegan/Pat Coffey (Kildare) v Gerry McGrath/Ptr (Wicklow)

Saturday

At Coolgraney (Patsy Murray to arrange referees)

5pm IS - Peter Hughes (Wexford) v Pat Quaile (Wicklow)

6pm RMS - Tom Rossiter (Wexford) v Paddy Lennon (Wicklow)

At Monavea (Patsy Dowling to arrange referees)

5pm JD - Niall O’Connor/Paul Moran (Kildare) v Stephen & Murt Doyle (Carlow)

6pm JD - Nicky Reilly/Ptr (Kilkenny) v Daniel Fenlon/Oliver Ryan (Carlow)

At Borris (David King to arrange referees)

4pm MD - Adrian Farrell/Patrick Brennan (Kilkenny) v Galen Riordan/Padraig Foley (Wexford)

5pm JD - Noel Holohan/Michael O’Neill (Wexford) v William & Daniel Love (Kilkenny)

At Garryhill (Sean Ryan to arrange referees)

4pm JD - John Rodgers/Jason Doyle (Wicklow) v Ciaran Neary/Ger McGrath (Kilkenny)

5pm JD - Jerome Willoughby/James Gregan (Wicklow) v Eamon Foley/Niall Mulally (Kilkenny)

At O’Loughlin’s (Con Moore to arrange referees)

5pm SMAS - John Ryan (Carlow) v Padraig Maguire (Kildare)

At Tinryland (Martin Clancy to arrange referees)

4pm LJS - Ann Boland (Wexford) v Áine Gorman (Dublin)

5pm IS - Ian Griffin (Dublin) v Michael Lennon (Wicklow)

6pm IS - Keith Bourke (Dublin) v Paul Lambert (Wexford)

At Ballymore Eustace (Eamon Deegan to arrange referees)

4pm MD - Cian Daly/Corey Fay (Dublin) v Richard Martin/James Maddock (Wexford)

5pm SMAS - Paddy Donovan (Laois) v Ned Kealy (Wicklow)

6pm JD - Noel Murphy/Michael O’Brien (Offaly) v Padraig Townsend/David Donovan (Carlow)

At Crinkle (Kevin Cooke to arrange referees)

4pm MD - Fergal Lalor/Enda O’Donoghue (Kilkenny) v James Baugh/Gary Reilly (Meath)

5pm MBD - Danny & David Bourke (Kilkenny) v Larry Monaghan/Paddy Farrington (Westmeath)

At Leixlip (Pat Ryan to arrange referees)

5pm RMS - Marcus Henry (Dublin) v Jim Doyle (Wexford)

6pm DMAD - Eugene Kennedy/Ptr (Dublin) v Dermot Howard/Anthony Campbell (Kildare)

At Cullohill (Eamon Doheny to arrange referees)

3pm LJBD - Ellen O’Connor/Aileen Quinn (Kildare) v Arlene Watkins/Christina Donoghue (Offaly)

3.30 LJBD - Juilie Walsh/Ptr (Kilkenny) v Shauna Carroll/Serina Dempsey (Offaly)