Handball- Minogue is king of Kilkenny handball scene

BRIAN Minogue, Kells won the senior singles county handball title when beating Clogh's William Love in three games in O'Loughlin's on Sunday.

BRIAN Minogue, Kells won the senior singles county handball title when beating Clogh's William Love in three games in O'Loughlin's on Sunday.

This was a good display from Love again an opponent who reached the All-Ireland intermediate singles final last year in which he lost out to Limerick's Seamus O'Carroll.

Minogue is an accomplished performer. Love, too, looks to be going in the right way about trying to go one step further this year and a tough game like the final should stand to him in the coming Leinster championship.

Brian Minogue had lost the Division I final before Christmas to fellow clubman, Patrick Funchion, but he made up for the loss with this victory.

It was a busy weekend for the Kells man who was also in action in Kingscourt on Saturday, playing in the senior Team of Four club championship along with Patrick and Peter Funchion and Ger McGrath. The Kells men found Ballaghaderreen too hot to handle, but they gave a good account of themselves before losing 98-61.

The County Board will hold a fullmeetingon Tuesday. Delegates will elect a new vice-chairman and look at the Juvenile Officer's position for the future as EddieEnglishhas offered to look after the 40x20 season. However, he has said he cannot look after the 60x30 scene.

Delegates will have to appoint someone to fill the Juvenile Officer's position.

Leinster fixtures

Thursday at Tinryland (Martin Clancy to arrange referees) 7.30pm JBD Jamie and Gary Balfe (Kildare) v Brendan Burke/Diarmuid Burke (Kilkenny); 8pm JBD Darren O'Toole/Malachy Whelan (Wexford) v Noel Winder/Christy Browne (Kd).

At Garryhill (Sean Ryan to arrange referees) 7.30pm JBD Jerry Rowe/James Hennessy (Kk) v Patrick Doyle/Martin O'Neill (Ww); 8pm SMAS Martin Lalor (Kilkenny) v Declan Hart (Wexford).

At Ballymore Eustace (Ollie Deegan to arrange referees) 8pm JBD aul Clifford/Sean Quigley (Kilkenny) v Michael Gaynor/Mark Farrell (Meath).

At Crinkle (Kevin Cooke to arrange referees) 8pm LJS Claire Love (Kilkenny) v Niamh Egan (Westmeath); 8.30pm LJS Marie T O'Neill (Kilkenny) v Aoife McCarthy (Westmeath).

Saturday at Tinryland (Martin Clancy to arrange referees) 5pm JBD Colin Melody/Ricky Keane (Dublin) v Larry Brennan/Wesley Neale (Laois); 6pm JS William Love (Kilkenny) v Paul Moran (Kildare).

At Clogh (Colm Love to arrange referees) 6pm LJBS Melanie Byrne (Carlow) v Julie Walsh (Kilkenny); at Monavea (Patsy Dowling to arrange referees); 5pm JBD Aaron Geoghegan/Kevin Barrett (Carlow) v Hosey/Lawlor (Kk)/Mills/Mills (Ww); 6pm JS Padraic Townsend (Cw) v Ger McGrath (Kilkenny).

At Ballymore Eustace (Ollie Deegan to arrange referees) 6pm JS Michael O'Brien (Offlaly) v C. Neary (Kk) or P. Hughes (Wex); 7pm JS Shem Kelly (Kilkenny) v Noel Murphy (Offaly).

At Borris (David King to arrange referees) 6pm JBD Ger Anthony/Dennis Law (Kilkenny) v Deane/Ramsey or Berry/Connors; 7pm under-21 S, Gary Donohue (Wicklow) v Gary Law (Kilkenny).

At Kilbeggan (Jim Fogarty to arrange referees) 6pm JBD Anthony Martin/C.J. Delaney (Kilkenny) v Heslin/Caddell (Lh) / Creamer/Devine (L).

At Kells (Jim Dalton to arrange referees) 5pm under-21 S, Michael O'Brien (Kilkenny) v Dan Breen (Kilkenny); 6pm under-21 S, Kieth Bourke (Kilkenny) v John Fitzgearld (Kilkenny).

County fixtures

Thursday at Windgap (7.30pm) Jun BD, Michael Slattery/Shem Hurley (Kells) v P.J. Barron/Aaron Butler (Windgap).

At Clogh (7.30pm) Jun BD James Burke /Edward Burke (O'Loughlin's) v Vincent O'Neill/Aaron Davitor (Goresbridge).

At Kells (8pm) Min D, Sean Foley/Darren Walsh (Windgap) v Mason Clifford/Mick Conville (St Canice's); 8.30pm Jun BD, Garry Law/Ger Malone (Mullinavat) v Kevin Woods/Dylan Clifford (St Canice's).

Saturday at O'Loughlins (1) 7pm Mas A S, John Ryan (Windgap) v Paddy Reilly (Talbot's Inch).

At O'Loughlins (2) 5pm Jun S, Michael Wallace (Talbot's Inch) v Eamon Foley (Kells); 5.30pm Min D, Cillian Treacy/Stephen O'Dwyer (Kells) v Cian Ryan and partner (Windgap); 6pm Jun BD Eoin Brannigan/James Hennessy (O'Loughlin's) v Clinton Maher/Canice Pratt (St Canice's).

At Kells (7pm) Jun B D, Eamon Hayes/Paul Carroll (St Canice's) v Shane Power/Wesley Smyth (Windgap).

At Windgap (6pm) Min D, Andrew O'Dwyer/P.J. Trant (Kells) v Enda O'Donoghue/Fergal Lalor (Talbot's Inch).

At Goresbridge (5pm) Jun S, Luke Greene (O'Loughlin's) v Philip Lonergan (Windgap); 5.30pm Jun BD, Frank Law/Paddy O'Keeffe (Mullinavat) v Peter Dowling/Alan Dowling (St Canice's).

Monday at O'Loughlins (1) 8pm Division 6 League final, Kevin Woods (St Canice's) v Stephen Hally (O'Loughlin's); 8.30pm Mas B League final, Paul Clifford (St Canice's) v Tom Dooley (Kilfane).

At O'Loughlins (2) 8pm Mas A S Jimmy Neary (Talbot's Inch) v Richie Falsey (St Canice's); 8.30pm, Mas A S Eamonn Purcell (Windgap) v Willie Pratt (St Canice's).

At Kells (8.30pm) Jun BD Eddie Clifford/ Denis Dowd (St Canice's) v Kevin Law/Dennis Law (Mullinavat).

Juvenile results - under-12 S, Michael Carey (Goresbridge); under-13 S, Shane Dunne (Clogh); under-14 S, Sean Carey (Goresbridge); under-15 S, J.J. English (Goresbridge); under-16 S, Emmet Landy (Windgap); under-17 S, Dylan Walsh (Talbots Inch).