All-Ireland honours for duo

Four players from Clogh handball club travelled to Kingscourt, Cavan to represent Castlecomer Community School in All-Ireland colleges finals on Saturday and they struck gold.

Four players from Clogh handball club travelled to Kingscourt, Cavan to represent Castlecomer Community School in All-Ireland colleges finals on Saturday and they struck gold.

In junior doubles Padraig Cooney and Shane Dunne defeated Thomas Edward Donohoe/Stephen Smith, St Patrick’s (Cavan) in the semi-finals before beating Cathair Agnew/Jamie Keane, St Camins Shannon, Clare to take the titl.

In ladies senior doubles Aishling Maher and Denise Love defeated Clare Monahgan/Emma McKernan, St Pius X, Magherafelt in semi-final but they were defeated by Roisin Ni Chonghaile/Adhna Ni Bhraonain, Colaiste na Coirbe,

Galway in the final.

Third Level colleges - MAB S John Fitzgerald (Kells and UL) lost to Aaron Geoghegan (UCC); MBS John Fitzgerald (Kells and UL) lost to Alan Armstrong (UCD).

Leinster juvenile results

Under-12S, Jack Holden (Kilfane) bt Jamie Muddiman (Kd); under-13S, Eoin Brennan (Kells) bt Cillian Hogan (Kd); under-14D, Eoin Regan (Clogh)/Michael Carey (Goresbridge) bt Karl Cribbin/James Kileen (Kd); under-15S, Kevin Diggins (Kd) bt Marc Purcell (Clogh); under-15D, Sean Muddiman/Jack Tobin (Kd) bt Roy Cullen (Kells)/James Culleton (Windgap).

Girls under-12S, Edel Mulholland (O’Loughlins) bt Molly Dagg (Kd); under-13S, Dearbhail O’Keeffe (Kilfane) bt Leah Smyth (Kd); under-13D, Niamh Spence/Ciara Harrington (Kd) bt Margaret Foley(Windgap)/Caoimhe Kelly(Kilfane); under-14D, Leah Doyle/Niamh Masterson (Kd) bt Sorcha Delaney (Clogh)/Margaret Purcell (Windgap); under-15S, Aoife Holden (kilfane) bt Saoirse Sunderland (Kd); under-16S, Kirsty Maher (Kells) bt Aine O Keeffe (Kd).

County juvenile results

Under-10S, Conor Holden (Kilfane) bt Sean Purcell (Windgap); under-10D, Kyle Jordan/Cillian Kelly (Kilfane) bt Shane Wall/Aaron Hosey (Goresbridge); under-11S, Peter McDonald (Kilfane) bt Joe Cowhig (Kells); under-11D, Kyle Dunne/Jamie Maher (Clogh) bt Jack Doyle/Pauric Foley (Windgap).

Girls under-10S, Cliodha O’Shea(Windgap) bt Sonya Stanley (Kells); under-10D, Sonya Stanley/Sarah Condon (Kells); under-11S, Roisin O Keeffe (Kilfane) bt Noelle Dowling (Mothel); under-11D, Noelle Dowling/Orla Nolan (Mothel) bt Hannah Lodge/Breanna O Dwyer (Kells).

Leinster 40x20 results

LJS final Rachel Hogan (Kilfane) bt Una Wrynn (Kildare); JS William Love (Clogh) bt Brendan Burke (Kells); JS Ciaran Neary (Talbot’s Inch) lost to Jerome Willoughby (WW); JBD Diarmuid Burke (Kells)/Ger Anthony (Mullinavat) lost to Andrew Dowling/Peter Whelan (Laois); SMAS semi-final, Chris Dunne (O’Loughlin’s)/Paul Dowling (Mothel) lost to Ned Kealy/Eamon Rice (WW); SMBD semi-final, Tom O’Keeffe/Tom Dooley (Kilfane) bt Kieran Kelly/James Travers (Kd); over 35BD semi-final, John Morrissey (O’Loughlin’s)/Stephen Barcoe (Goresbridge) bt Paddy Doyle/Declan Jordan (WW); EMBS semi-final, Gerry Murphy (Goresbridge) lost to Frank Kerins (D).

County 40x20 results

MBD Pat Funchion/Paddy Fennelly (Kells) bt John Duggan/Jim Dooley (O’Loughlin’s); SS Peter Funchion (Kells) w/o from Michael ‘Ducksie’ Walsh (Talbot’s Inch); MCS Tom Condon (Kells) bt Michael Dalton (Kilfane); MCS Jimmy Shanahan (Kilfane) bt Simon Walsh (Windgap); JBD Sean Foley/Michael Power (Windgap) w/ol JBD Eoin Brannigan/James Bourke (O’Loughlin’s) bt Lee Quinn/Wesley Smyth (Windgap); JBD Shane Walsh/Cian Ryan (Windgap) bt P.J. Barron/Aaron Butler (Windgap); SBS Philip Lonergan (Windgap) bt Stephen Barcoe (Goresbridge); MAD Eamonn/Jimmy Purcell (WIndgap) w/o from Billy Bourke/Joe Hennessy (O’Loughlin’s); MD J.J. English (Goresbridge) bt John Walsh (Mullinavat).

Leinster 40x20 fixtures

Today (Wednesday) at Monavea 8pm O35BS final, Oliver Ryan (Carlow) v Stephen Barcoe (Kilkenny); at Garryhill 8pm JS final, Jerome Willoughby (Wicklow) v William Love (Kilkenny).

Thursday at Tinryland 8pm DMBS final, Michael Dalton (Kilkenny) v John O’Donnell (Kildare); at Leixlip 8pm GMBS final, Pat Funchion (Kilkenny) v Andy Mulligan (Westmeath); at Borris 7.30pm EMAS final, Johnny Brennan (Kilkenny) v Tony Breen (Wexford); at Borris 8pm RMS final, Paddy Reilly (Kilkenny) v Ned Buggy (Wexford); at Clogh 7.30pm, LJS final, Ciara Mahon (Kilkenny) v Mary Phelan (Kilkenny).

Saturday 23 at Coolboy 5pm LJD semi-final, Rachel Hogan/Marie Walshe (Kk) v Tanya O’Toole/Una Byrne (Wexford); at Tinryland 5pm GMAS final, Billy Bourke (Kilkenny) v Michael Dowling (Kildare); at Tinryland 6pm MsAS final, Michael Walsh (Kilkenny) v Adrian Benson (Dublin); at Ballymore Eustace 5pm JD semi-final, Noel Murphy/Michael O’Brien (Oy) v Ger McGrath/Ciaran Neary (Kk); at Monavea 5pm LID final, Roisin and Ciara Mullins (Carlow) v Mary Phelan/Ciara Mahon (Kilkenny); at O’Loughlin’s 3pm under-21S, Sean Foley (Windgap) v Peter Funchion (Kells); at O’Loughlin’s 3.30pm under-21S, Shane Walsh (Windgap) v Eoghan Hennessy (Clogh); at O’Loughlin’s 6pm Leinster final under-21 singles.

County 40x20 fixtures

Thursday at Goresbridge 8pm Inter S, Kirk Greene (O’Loughlin’s) v Diarmuid Burke (Kells); at Goresbridge 8.30pm Jun S, Dan Breen (Kells) v James Bourke (O’Loughlin’s); at O’Loughlin’s (1) 8pm Inter D, Eddie Clifford/Alan Dowling. (St Canice’s)v Kevin Woods/ Clinton Maher (St Canice’s).

Saturday at Goresbridge 4pm Jun S, Stephen O’Dwyer (Kells) v James Hennessy (O’Loughlin’s); at Clogh 5pm Min S, Brian Mahon (Cogh) v Eoin Doyle (Clogh); at O’Loughlin’s (1) 4.30pm, Min S, J.J. English (Goresbridge) v Brendan Hyland (Kells); at Kells 4pm, ladies BS, Denise Doyle (St Canice’s) v Aishling Maher (Clogh); at Kells 4.30pm, ladies BS, Megan Clifford (St Canice’s) v Julie Walsh (Windgap); at Windgap 4pm, Jun BS Michael Power (Winjdgap) v Darren Walsh (Windgap); at Windgap 4.30pm, Jun BS Wesley Smyth (Windgap) v P.J. Barron (Windgap); at Windgap 5pm Jun BD Shane Walsh/Cian Ryan(Windgap) v Dan Breen/John Fitzgerald (Kells)/.

Sunday at Windgap 12noon, Jun BS Lee Quinn (Windgap) v Shane Walsh (Windgap); at Windgap 12.30pm Jun S, Cian Ryan (Windgap) v Aaron Butler (Windgap).

Monday at Clogh 8.30pm Mas BS, Paddy Fennelly v John Duggan (O’Loughlin’s); at Goresbridge 8pm Inter D, Brendan Hosey/Andrew Lawlor (Clogh) v Kirk Greene/John Morrissey (O’Loughlin’s); at O Loughlin’s (1) 8pm MBS, Gerry Murphy (Goresbridge) v Tom O’Keeffe (Kilfane)/Pat Funchion (Kells); at Kells 8pm MAS, Eamonn Purcell (Windgap) v David Bourke (Mothel).