Handball

ST CANICE’S came up short in the All-Ireland junior B club final when they faced a very strong Broadford side, Limerick on Saturday in Mullingar. In the semi-final the city side defeated Corduff, Monaghan comfortably and looked like this was going to be their year.

ST CANICE’S came up short in the All-Ireland junior B club final when they faced a very strong Broadford side, Limerick on Saturday in Mullingar. In the semi-final the city side defeated Corduff, Monaghan comfortably and looked like this was going to be their year.

However, in the final they could not get going and were beaten 84-40. The team was made up by Dylan Clifford, Canice Pratt, Clinton Maher and Sean Quigley.

Hopefully the lads will keep the team together and next year will go on step further and take the title.

Elsewhere there was a very busy week of fixtures. Kilkenny juveniles travel to Crinkle on Saturday with all age groups in action.

Leinster fixtures

Wednesday 20th July

At Garryhill (Sean Ryan to arrange referees) 7.30pm under-21 S, Ger McGrath (Kilkenny) v Gary Donoghue (Wicklow); at Ballymore Eustace (Eamonn Deegan to arrange referees) 7.30pm MD, John Walsh/Brian Treanor (Dublin) v Sean Butler/Dylan Walsh (Kilkenny); at Crinkle (Kevin Cooke to arrange referees) 8pm ID, Gary McConnell/Peter Reilly (Meath) v Nicky O’Reilly/Joe Hickey (Kilkenny); at Mullinavat (Sean Walsh to arrange referees) 7.30pm EMBS, Gerry Murphy (Kilkenny) v Miley Byrne (Wexford).

Thursday

At Garryhill (Sean Ryan to arrange referees) 7.30pm DMAS Paddy Reilly (Kilkenny) v Jim Doyle (Wexford); 8pm MBS David Clifford (Kilkenny) v Damien Kelly (Wexford); at Mullingar (Robert McCarthy to arrange referees) 8pm JBD Andrew Lawlor/Brendan Hosey (Kilkenny) v Kevin Cooke/Sean Ryan (Offaly); at Mullinvat (Joe Anthony to arrange referees) 8pm SMBS Paul Dowling (Kilkenny) v Tom Dooley (Kilkenny); at Kells (Joe Cummins to arrange referees) 8pm GMAS Robert McCarthy (Westmeath) v Eugene Downey (Kilkenny)

Saturday

At Garryhill (John Ryan to arrange referees) 3pm GMBS John Kelly (Louth) v Eamonn Purcell (Kilkenny); 5pm SS final; at Talbots Inch (Martin Lalor to arrange referees) 5pm JBD Brendan and Diarmuid Burke (Kilkenny) v Keith Rossitor/Shane Fenlon (Carlow); at Na Fianna (Frank Daly to arrange referees); 5pm MS Dean Corrigan or John Walsh v Keith Kavanagh (Wicklow); at Mullingar (Robert McCarthy to arrange referees) 5pm SMAS Richard Falsey (Kilkenny) v Egin Jensen (Dublin); at St Mary’s (Gavin Buggy to arrange referees) 5pm SMAD Billy Bourke/Philly Parsons (Kilkenny) v Ned Kealy/Eamonn Rice (Wicklow).

Monday

At Mullinavat (Sean Walsh to arrange referees) 8pm JBD if David Kenny/Diarmuid Smyth (Wexford) v B. and D. Burke or K. Rossitor/S. Fenlon; at Mullingar (Robert McCarthy to arrange referees) 8pm SMAS Egin Jensen (Dublin)/Richie Falsey (Kilkenny) v Paddy Donovan (Laois) TBC.

County fixtures

Thursday at Talbot’s Inch 7.30pm minor S, Enda O’Donoghue (Talbot’s Inch) v Stephen O’Dwyer (Kells); 8pm Inter S, Brendan Burke (Kells) v Michael Wallace (Talbot’s Inch); at Kilfane 7.30pm Min D, Stephen O’Dwyer/Peter Funchion (Kells) v Pat Mulhearn/partner (Mullinavat); at Mullinavat 7.30pm Mas A S, Billy O’Keeffe (Kilfane) v Jim Neary (Talbot’s Inch); 8pm Mas A S, Tom Dooley (Kilfane) v Pat Savage (Talbots Inch).

Saturday at Talbot’s Inch 3pm Jun B D, Stephen/Jimmy Power (Mothel) v Kevin Law/ Denis Law (Mullinavat); 3.30pm Inter D, Dan Breen (Kells) v Keith Bourke (O’Loughlin’s); at Kilfane 4.30pm Mas C S, Michael Dalton (Kilfane) v Jimmy Shanahan (Kilfane); 5pm Mas C S, Jim Kenny McGrath (Kilfane) v Pat Cauifield (Kilfane); 5pm Inter S, Ger McGrath (Kells) v Kirk Greene (O’Loughlin’s); at Mullinavat 4.30pm Mas D, Tom Dooley/Eamon Houlihan, (Kilfane) v Paul Clifford/David Clifford (St Canice’s); 5pm Mas D, Eamon/Jimmy Purcell (Windgap) v Chris Dunne/Ollie Falsey (O’Louglin’s); 5.30pm Mas D, Tom O’Keeffe/Billy O’Keeffe (Kilfane) v Billy Bourke/Philly Parsons (O’Loughlin’s).

Monday at Talbot’s Inch 7.30pm Jun D, Anthony Martin/Eamon Foley (Kells) v Dylan Clifford and Chrissy Dawson (St Canice’s); 8pm Jun D, Nicky Waslh/Steven Dawson (St Canice’s) v Jim McEvoy/Christy Proctor (Talbot’s Inch); at Kilfane 7.30pm JunD, Chrissy Connolly/Alan Dowling (St Canice’s) v Diarmuid Brennan/William Coogan (Mothel); 8pm JunD, John O’Neill/Gerry Murphy (Goresbriudge) v Clinton Maher/Canice Pratt (St Canice’s).

Tuesday, July 2 at Talbots Inch 7.30pm Mas D, Richie Falsey/Willie Pratt (St Canice’s) v Nicky Reilly/Joe Hickey (Talbot’s Inch).

Juvenile fixtures

Saturday 11am Meath/Offaly v Kilkenny at Crinkle; girls under-14S, Aoife Holden (Kilkenny) v Lauren Farrelly (Meath); under-12S, Ben Devlin (Louth) v John Delaney (Kilkenny); under-12D, Daniel Farrelly/Danny Dune (Meath) v Conor Murphy/Dean Farrell (Kilkenny); under-13S, Peter Smith (Meath) v Oisin Gough (Kilkenny); under-13D, Conor Smith/Dylan Quegan (Offaly) v Dion Burke/Roy Cullen (Kilkenny).

Under-14S, Johnny McGovern (Meath) v Padraig Cooney (Kilkenny); under-14D, James Murphy/Keith Murphy (Offaly) v Dylan Caulfield/Shane Byrne (Kilkenny); under-15S, Evan Sheridan (Meath) v J.J. English (Kilkenny); under-15D, Robert Fox/Ian Sheridan (Meath) v Paulie Clifford/Conor Lyons (Kilkenny); under-16S, Colin McGovern (Meath) v John Walsh (Kilkenny); under-16D, Conor Rice/Cormac Gilsenan (Meath) v Brian Mahon/Emmett Landy (Kilkenny); under-17S, Johnny Reilly (Meath) v Stephen O’Dwyer (Kilkenny).