Plenty of action on handball front

Results from the Leinster 40x20 handball championships:

Results from the Leinster 40x20 handball championships:

Minor singles - J.J. English (Goresbridge) bt Brendan Hyland (Kells); Galen Riordan (Wexford) bt Brian Mahon (Clogh); Evan Sheridan (Meath) w/o Emmet Landy (Windgap).

Under-21 singles - Sean Foley (Windgap) w/o Stephen O’Dwyer (Kells).

Ladies junior B singles - Sabrina Hughes (Dublin) bt Aishling Maher (Clogh); Maria McCarthy (Dublin) bt Julie Walsh (Windgap).

Junior B singles - Ger Anthony (Mullinavat) bt Andrew Dowling (Laois); Philip Lonergan (Windgap) bt Maurice Murray (Kildare).

Junior B doubles - Andrew Dowling/Peter Whelan (Laois) w/o Dan Breen, inj (Kells)/Fergal Lalor (Talbot’s Inch).

Junior singles - William Love (Clogh) bt Felix Doran (Wexford); Pat O’Donnell (Wicklow) bt Ger McGrath (Kells); Brendan Burke w/o Brian Doherty (Offaly).

Silver Masters A singles - Paddy Donovan (Laois) bt Chris Dunne (O’Loughlin’s).

Silver Masters B singles - David Bourke (Mothel) bt Billy Higginbottom (Kildare) and also defeated Tom Dooley (Kilfane).

Emerald Masters A singles - Eamon Purcell (Windgap) bt Sean Ryan (Carlow).

Golden Masters A singles - Robert McCarthy (Westmeath) bt Martin Lalor (Talbot’s Inch); Padraig Maguire (Kildare) bt Jimmy Purcell (Windgap).

Golden Masters B singles - Pat Funchion (Kells) bt Niall Leavy (Kildare).

County 40x20 results

Senior singles - Peter Funchion (Kells) w/o Eddie Bourke (O’Loughlin’s); Ger McGrath (Kells) w/o Eamon Hawe, inj (Windgap).

Senior B singles - Philip Lonergan (Windgap) bt Eoghan Hennessy (Clogh).

Junior singles - Shane Walsh (Windgap) bt Lee Quinn (Windgap).

Results of Gael Linn under-13 mixed doubles - Kilfane’s Jack Holden and Dearbhail O’Keeffe won Group 1 Leinster final with Kells Eoin Brennan and KerriAnne Power runner up in Group 2 Leinster final. Kilfane go on to represent Leinster in the All-Ireland Gael Linn finals on February 9.

Kells meeting

Kells handball club held their annual meeting recently. There was a very good attendance. The secretary thanked everyone who supported the club last year.

Officers elected - Michael Delahunty (chairman); Tom McGrath (vice-chairman); Betty Funchion (secretary); Jim Dalton (treasurer); Brigid Burke (Juvenile Officer); Dan Breen (PRO)..

Leinster 40x20 fixtures

Today (Wednesday) at Borris (Colm Jordan to arrange referees) 8pm GMAD Philly Parsons/Martin Lalor (Kk) v Declan Hart/Benny Doyle (Wex); at Borris (Colm Jordan) 8pm EMAS David O’Dwyer/Andy Mulligan (Wm) v Ollie Falsey/partner (Kk); Eamonn Purcell (Kilkenny) v Jimmy Reilly (Meath); Pat O’Donnell/James Gregan (Ww) v Ciaran Neary/Ger McGrath (Kk); John Brennan (Kilkenny) v Martin Clancy (Carlow); Billy Bourke (Kilkenny) v Paul Ruane OR Eamonn Rice; Paul Clifford/Richie Falsey (Kk) v Sean Ryan/Declan Cooke (Oy); Ger Anthony/Diarmuid Burke (Kk) v Colin Melody/Danny Reilly (D); Paul Dowling (Kilkenny) v Ned Kealy (Wicklow); Kevin Woods/partner (Kilkenny) v Mick Cox/Paul O’Shaughnessy (Dublin); William and Daniel Love (Kk) v Daniel Fenlon/Oliver Ryan (Carlow); Joe Hennessy (Kilkenny) v Tony Breen (Wexford)

Saturday at Leixlip (Pat Ryan to arrange referees) 4pm MD Patrick Brennan/Adrian Farrell (Kk) v Evan Sheridan and Dylan Sheridan (M); at Monavea (Patsy Dowling) 5pm over 35 BS, John Morrissey (Kilkenny) v Paddy Doyle (Wicklow); at Tinryland (Martin Clancy) 4pm over 35 BS, Stephen Barcoe (Kilkenny) v Terry Spence or Mick Cox; at Garryhill (Sean Ryan) 4pm MD, J.J. English/Brian Mahon (Kk) v Wayne Kinsella/William Quaile (Ww); 5pm GMAD Mick Dowling/Padraig Maguire (Kd) v Eamonn and Jimmy Purcell (Kk).

County 40x20 fixtures

Thursday at O’Loughlin’s (1) 8pm Mas S, Johnny Brennan (Mothel) v Philly Parsons (O’Loughlin’s); at Kells 8pm Jun S, James Bourke (O’Loughlin’s)v Michael Power (Winjdgap); 9pm junior S, James Hennessy (O’Loughlin’s) v Wesley Smyth (Windgap).

Monday at Goresbridge 8pm Mas B D, John Duggan/Jim Dooley (O’Loughlin’s) v Pat Funchion/Paddy Fennelly (Kells); at O’Loughlin’s (1) 8pm Sen D, William/Daniel Love (Clogh) v Diarmuid Burke/Brendan Burke (Kells); 9pm Mas S, Joe Hennessy (O’Loughlin’s) v Martin Lalor (Talbot’s Inch); at O’Loughlin’s (2) 8pm Mas A S, David Bourke (Mothel) v Richie Falsey (St Canice’s); Peter/Patrick Funchion (Kells)v Eamonn Hawe/Philip Lonergan (Windgap); Noel Doherty (O’Loughlin’s) v Fergal Lalor (Talbot’s Inch); Dan Breen (Kells) v Shane Walsh (Windgap); John Fitzgerald (Kells) v Aaron Butler (Windgap); Eoin Brannigan (O’Loughlin’s) v Cian Ryan (Windgap); Sean Foley (Windgap) v Darren Walsh (Windgap); P.J. Barron (Windgap) v Stephen O’Dwyer (Kells).