The Soccer fixtures and results for the week in Kilkenny

Robert Cribbin

Reporter:

Robert Cribbin

Email:

robert.cribbin@kilkennypeople.ie

The Soccer fixtures and results for the week in Kilkenny

Local Soccer action in Kilkenny kicks off this evening and runs throughout the weekend.

SOCCER FIXTURES

WEDNESDAY
Under-14 Bennettsbridge Parts League Division 1A
Spa United v Evergreen Boys, 7.30pm.

Under-13 Kilkenny People League Division 1A
Stoneyford United Athletic v Evergreen Boys, Watershed 8.15pm.

FRIDAY
Under-14 Bennettsbridge Parts Division 1
Thomastown United Athletic v Evergreen Athletic, 6pm.

SATURDAY
Under-19 Henderson Shield
Callan United v Freebooters, 2.30pm.
Lions v Highview Athletic, 2.30pm.

Under-16 St Canice’s Credit Union Schoolgirls’ League Division 1
Bridge United v Vale Wanderers, 2pm.
Evergreen City v Thomastown United, 2pm.
Evergreen United v Stoneyford United, 3.30pm.

Under-16 TC Tyres League Division 1
River Rangers v Callan United, 12.10pm.
Highview Athletic v Freebooters Athletic, 1.50pm.
Deen Celtic v Thomastown United Athletic, 1.50pm.

Under-16 TC Tyres League Div 1A
Thomastown United Boys v Evergreen City, 10.30am.
Stoneyford United v Freshford Town, 10.30am.
Freebooters Boys v Bridge United, Watershed 3.45pm.

Under-14 Bennettsbridge Parts Division 1
Freebooters Athletic v Stoneyford United Athletic Watershed 1pm.

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division 1A
Spa United v Callan United, 12.10pm.
Highview Athletic v Evergreen Boys, 12.10pm.
Thomastown United Boys v Freshford Town, 12.10pm.

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division 2
Deen Celtic Boys v Evergreen City, 12.10pm.
Stoneyford United Boys v Thomastown United City, 12.15pm.
Freebooters Boys v Paulstown 06, Watershed 2.30pm.

Under-12 St Canice’s Credit Union Scholgirls’ League Division 1
Freebooters v Spa United No 1, Fair Green.
Bridge United No 1 v Thomastown United, 3pm.

Under-12 St Canice’s Credit Union Scholgirls’ League Division 2
Evergreen City v Spa United No 2.
Highview Athletic v Lions, 3pm.
Bridge United No 2 v Stoneyford United No 2, 4pm.

Under-12 Glanbia League Division 1
Bridge United Athletic v Thomastown United Athletic, 10.30am.
Callan United Athletic v Evergreen Athletic, 2pm.
Stoneyford United Athletic v Freebooters Athletic, 3.30pm.

Under-12 Glanbia League Division 1A
Thomastown United Boys v Freebooters Boys, 10am.
Deen Celtic A v Evergreen Boys, 10.30am.
Lions A v Callan United Boys, 10.30am.
Stoneyford United Boys v Bridge United Boys, 2pm.

Under-12 Glanbia League Division 2
Spa United v Evergreen City, 10.30am.
Paulstown 06 Athletic v Freebooters City, 10.30am.

Under-12 Glanbia League Division 2A
Highview Athletic Boys v Deen Celtic Boys, 10.30am.
River Rangers v Evergreen Dynamos, 10.30am.
Lions B v Clover United, 12.10pm.

Under-10 St Canice’s Credit Union Schoolgirls’ League
Freebooters v Lions, Watershed 10am.
Evergreen v Thomastown United, 11am.

SUNDAY
St Canice’s Credit Union Premier Division
Bridge United A v Highview Athletic A, 11am.
Clover United v Thomastown United A, 11am.

Intosport.ie Division 1
East End United A v Callan United A, 11am.
Evergreen B v Fort Rangers, 11am.
Stoneyford United v Evergreen C, 11am.

Eamonn Maher Coach Hire Division 2
Freshford Town v Lions, 11am.
River Rangers v Spa United A, 11am.
Thomastown United B v Highview Athletic B, 2.30pm.

Division 3
Brookville v Deen Celtic B, 11am.
St John’s v St Canice’s, 11am.
Spa United B v East End United B, 2.30pm.
Evergreen 46 v Newpark B, 2.30pm.

Under-16 St Canice’s Credit Union Schoolgirls’ League Division 1
Lions v St Pat’s, 2.30pm.

Under-15 St Canice’s Credit Union League Division 1
Evergreen Athletic v Lions, 2pm.


SOCCER RESULTS


St Canice’s Credit Union Premier Division
Evergreen A 5, Freebooters B 0.
Freebooters A 3, Bridge United A 0.
Highview Ath A 3, Deen Celtic A 3.

Intosport.ie Division 1
Callan United A 5, Stoneyford Utd 0.
Newpark A 2, East End United A 0.
Evergreen C 3, Ormonde Villa 5.

Eamonn Maher Coach Hire Division 2
Bridge Utd B 4, Highview Athletic B 0.
Freebooters C 3, River Rangers 1.

Division 3
St Canice’s 0, Brookville 0.
Newpark B 3, St John’s 1.
Spa United B 2, Deen Celtic B 3.
Tullaroan 2, Evergreen 46 5.