Search

21/10/2021

Schoolboys’ Cup draws

THE following are the full draws for the Kilkenny & District League’s schoolboys’ cup competitions.

THE following are the full draws for the Kilkenny & District League’s schoolboys’ cup competitions.

No dates have been announced yet for the beginning of these competitions. The schoolgirls’ cup draws will be made next week.

Under-11 David Doran Cup

Preliminary Round: (1) Stoneyford United B v Evergreen United, (2) Evergreen A v Bridge United, (3) Fort Rangers v Highview Athletic.

Last 16: (1) Thomastown United B v Evergreen City, (2) Fort Rangers or Highview Athletic v Stoneyford United B or Evergreen United, (3) Evergreen A or Bridge United v Freshford Town, (4) Lions v Stoneyford United A, (5) Thomastown United A v Freebooters B, (6) Freebooters A v Newpark, (7) Southend United v East End United, (8) Clover United v Deen Celtic.

Quarter-finals: QF1 - 4 v 1, QF2 - 7 v 8, QF3 - 3 v 5, QF4 - 6 v 2.

Semi-finals: SF1 - QF3 v QF1, SF2 - QF2 v QF4.

Under-12 Nicholas Marnell Cup

Preliminary Round: (1) Highview Athletic v Deen Celtic, (2) East End United v Bridge United, (3) Freebooters A v Thomastown United A, (4) Thomastown United B v Evergreen A, (5) Freshford Town v Lions, (6) Evergreen City v Evergreen United, (7) Callan United v Paulstown 06, (8) Freebooters C v Freebooters B.

Quarter-finals: QF1 - 4 v 7, QF3 - 3 v 8, QF3 - 1 v 2, QF4 - 5 v 6.

Semi-finals: SF1 - QF1 v QF4, SF2 - QF3 v QF3.

Under-13 Eric Wilcox Cup

Preliminary Round: (1) Highview Athletic v Thomastown United A, (2) Southend United v Freebooters A, (3) Newpark A v Evergreen A, (4) Bridge United v East End United, (5) Clover United v Stoneyford United, (6) Callan United v Newpark B, (7) Deen Celtic v Evergreen B, (8) Lions v Fort Rangers.

Quarter-finals: QF1 - 4 v 7, QF2 - 3 v 6, QF3 - 2 v 8, QF4 - 1 v 5.

Semi-finals: SF1 - QF1 v QF2, SF2 - QF4 v QF2.

Under-14 Declan Fennelly Cup

Preliminary Round: Byes - (1) Fort Rangers, (2) Deen Celtic, (3) Ormonde Villa, (4) Freebooters A. (5) Thomastown United A v Freebooters B, (6) Paulstown 06 v Evergreen B, (7) Bridge United v Freshford Town, (8) Callan United v Evergreen A.

Quarter-finals: QF1 - 4 v 8, QF2 - 7 v 1, QF3 - 6 v 5, QF4 - 3 v 2.

Semi-finals: SF1 - QF2 v QF3, SF2 - QF4 v QF1.

Under-15 K&DL Macron Cup

Preliminary Round: Byes - (1) Ormonde Villa, (2) Clover United, (3) Paulstown 06. (4) Thomastown United A v Freebooters A, (5) Deen Celtic v Freshford Town, (6) Freebooters B v Highview Athletic, (7) Evergreen B v East End United, (8) Bridge United v Evergreen A.

Quarter-finals: QF1 - 5 v 7, QF2 - 3 v 2, QF3 - 6 v 4, QF4 - 8 v 1.

Semi-finals: SF1 - QF3 v QF2, SF2 - QF1 v QF4.

Under-16 Brendan Lonergan Cup

Preliminary Round: Byes - (1) Callan United, (2) Clover United, (3) Freebooters A, (4) Deen Celtic, (5) Freebooters B. (6) Ormonde Villa v Evergreen A, (7) Freshford Town v Evergreen B, (8) Southend United v Bridge United.

Quarter-finals: QF1 - 8 v 6, QF2 - 1 v 5, QF3 - 4 v 7, QF4 - 3 v 2.

Semi-finals: SF1 - QF1 v QF4, SF2 - QF3 v QF2.

Under-17 K&DL Macron Cup

Preliminary Round: Byes - (1) Evergreen B, (2) Ormonde Villa, (3) Bridge United, (4) Paulstown 06, (5) Thomastown United A, (6) East End United, (7) Evergreen A v Lions, (8) Evergreen C v Clover United.

Quarter-finals: QF1 - 2 v 8. QF2 - 4 v 1, QF3 - 7 v 3, QF4 - 6 v 5.

Semi-finals: SF1 - QF2 v QF4, SF2 - QF3 v QF1.

Buy the e-paper of the Donegal Democrat, Donegal People's Press, Donegal Post and Inish Times here for instant access to Donegal's premier news titles.

Keep up with the latest news from Donegal with our daily newsletter featuring the most important stories of the day delivered to your inbox every evening at 5pm.