Search

17/10/2021

Kilkenny Soccer Scoreboard

ALL the fixtures from the Macron Kilkenny & District League

ALL the fixtures from the Macron Kilkenny & District League

Tuesday

Under-11 David Doran Cup semi-finals

Evergreen A v Lions, 7pm.

Deen Celtic v Freebooters A, 6.30pm.

Under-13 Kilkenny People League Division One

Deen Celtic v Lions, 7.30pm.

Thomastown United v Freebooters, 7pm.

Under-15 K&DL Macron Cup quarter-final

Bridge United v Ormonde Villa, 7pm.

Under-17 K&DL Macron Cup semi-final

Evergreen B v Thomastown United, 7pm.

Thursday

Schoolboys’ Meeting

Springhill Court Hotel, 8pm.

Under-16 Brendan Lonergan Cup quarter-final

Bridge United v Ormonde Villa, 6.30pm.

Friday

Division Two Ken & Michael Byrne Cup

Evergreen C v Freshford Town, 6.30pm.

Under-11 Nolan Jewellers League Division Three

Freebooters B v Highview Athletic, 7pm.

Under-12 Nicholas Marnell Cup final

Evergreen A v Freebooters A, Derdimus 7pm.

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division Two

Evergreen B v Paulstown 06, 7pm.

Under-17 K&DL Macron Cup quarter-final

Ormonde Villa v Clover United, 7pm.

Saturday

Division Two Ken & Michael Byrne Cup

Tullaroan v Newpark B, 6pm.

Buckley Youths’ Cup final

Clover United v Freshford Town or Deen Celtic, Derdimus 12 noon.

Under-11 Nolan Jewellers League Division Two

Fort Rangers v Freshford Town, 11am.

Under-11 Nolan Jewellers League Division Three (11am)

Freebooters B v Highview Athletic.

Thomastown United B v Stoneyford United A.

Under-13 Kilkenny People League Division One (11am)

Evergreen A v Freebooters.

Southend United v Deen Celtic.

Under-13 Kilkenny People League Division Two

Evergreen B v Callan United, 3pm.

Fort Rangers v Highview Athletic, 2pm.

Under-13 Midlands Shield final

St Patrick’s Boys v East End United, TBC.

Under-13 Eric Wilcox Cup quarter-final

Thomastown United A v Clover United, 11am.

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division Two

Freebooters B v Callan United, Fair Green 11am.

Under-15 K&DL Macron Cup semi-final

Freebooters v Clover United, Buckley Park 7pm.

Under-15 St Canice’s Credit Union League Division Two

Highview Athletic v East End United, 11am.

Freebooters B v Thomastown United, Fair Green 1pm.

Evergreen B v Paulstown 06, 11am.

Under-16 Midlands Cup final

Evergreen A v Bridge United, 2pm.

Under-16 Brendan Lonergan Cup semi-final

Deen Celtic v Callan United, 11am.

Under-16 TC Tyres League Division One

Ormonde Villa v Deen Celtic, 11am.

Under-16 TC Tyres League Division Two

Freebooters B v Freshford Town, Buckley Park 11am.

Sunday

KCLR McCalmont Cup final

Brookville v Newpark A, Derdimus 3pm.

Referee: Pat O’Connor.

Linesmen: Tristan Eardley, Nicky Marnell.

Division Two Ken & Michael Byrne Cup

Evergreen C or Freshford Town v Thomastown United B, 11am.

Monday

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division One

Bridge United v Thomastown United, 7pm.

Under-14 Declan Fennelly Cup semi-final

Ormonde Villa v Freebooters, 7pm.

Under-16 Brendan Lonergan Cup semi-final

Bridge United/Ormonde Villa v Freebooters A, 11am.

Tuesday

Under-13 Eric Wilcox Cup quarter-finals

East End United v Deen Celtic, 7pm.

Under-13 Kilkenny People League Division One (7pm)

Thomastown United v Lions.

Evergreen A v Freebooters.
Under-15 St Canice’s Credit Union League Division One

Evergreen A v Freebooters A, 7pm.

Under-16 TC Tyres League Division One

Evergreen B v Callan United, 7pm.

Wednesday, May 29

Under-14 Declan Fennelly Cup semi-final

Bridge United v Thomastown United, 7pm.

Thursday, May 30

Under-16 TC Tyres League Division One

Bridge United v Freebooters A, 7pm.

Under-17 K&DL Macron Cup semi-final

Evergreen A v Ormonde Villa or Clover United.

Results

St Canice’s Credit Union Premier Division

Lions A 2, Freebooters A 6.

Evergreen B 4, Thomastown United A 2.

Evergreen A 2, Freebooters A 0.

Lions A 3, Evergreen B 1.

Division One

Highview Athletic A 0, Callan United 6.

Division One Cup

Newpark A 2, East End United A 2

AET - East End won on pens

Eamonn Maher Coach Hire Division Two

Newpark B 2, Brookville 0.

Division Two Ken & Michael Byrne Cup

Newpark B 1, St John’s 0.

Thomastown United B 2, Clifden United 0.

Tullaroan 4, Brookville 0.

Buckley Youths’ Cup

Thomastown United 0, Clover United 1.

Under-17 TC Tyres League Division Two

East End United 6, Evergreen C 3.

Evergreen B 6, Evergreen C 3.

Under-16 Brendan Lonergan Cup

Callan United 2, Freebooters B 0.

Under-16 TC Tyres League Division One

Evergreen A 3, Bridge United 1.

Freebooters A 2, Evergreen A 3.

Under-16 TC Tyres League Division Two

Evergreen B 1, Freshford Town 0.

Under-15 K&DL Macron Cup quarter-finals

Highview Athletic 0, Freebooters A 3.

Deen Celtic 1, East End United 2.

Under-14 Declan Fennelly Cup quarter-finals

Evergreen B 0, Thomastown United A 5.

Freebooters A 3, Evergreen A 0.

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division Two

Paulstown 06 1, Freebooters B 3.

Under-13 Eric Wilcox Cup quarter-finals

Southend United 5, Lions 6.

Evergreen A 4, Callan United 0.

Under-13 Kilkenny People League Division One

Newpark A 0, Southend United 3.

Thomastown United 4, Evergreen A 3.

Under-13 Kilkenny People League Division Two

Evergreen B 0, Fort Rangers 5.

Under-12 Glanbia League Division One

Freebooters A 4, Evergreen A 0.

Under-11 David Doran Cup quarter-finals

Lions 4, Thomastown United B 0.

Fort Rangers 0, Freebooters A 1.

East End United 1, Deen Celtic 2.

Evergreen A 4, Thomastown United A 2.

Under-11 Nolan Jewellers League Division One playoff

Evergreen A 3, Thomastown United A 1.

Under-11 Nolan Jewellers League Division Two

Evergreen United 1, Deen Celtic 5.

Under-11 Nolan Jewellers League Division Three

Freebooters B 3, Stoneyford United A 0.

Highview Athletic 3, Thomastown United B 0.

Stoneyford United B 4, Newpark 2.

Buy the e-paper of the Donegal Democrat, Donegal People's Press, Donegal Post and Inish Times here for instant access to Donegal's premier news titles.

Keep up with the latest news from Donegal with our daily newsletter featuring the most important stories of the day delivered to your inbox every evening at 5pm.