Search

22/10/2021

Soccer Scoreboard

editorial image
The Kilkenny & District League fixtures (April 22 to 29) and last week’s results

The Kilkenny & District League fixtures (April 22 to 29) and last week’s results

WEDNESDAY

Youths’ League

Callan United v Freebooters, 6.30pm.

Under-14 K&DL Girls’ League

Lions v Thomastown United, 7pm.

Under-13 Kilkenny People League Division Two

Paulstown 06 v Evergreen City, 7pm.

THURSDAY

St Canice’s Credit Union Premier Division

Freebooters A v Evergreen B, 6.45pm.

Newpark A v Evergreen A, 6.45pm.

FRIDAY

Under-16 Brendan Lonergan Cup

Callan United v Evergreen B, 6.45pm.

Ormonde Villa v Evergreen A, 6.45pm.

Thomastown United v Brookville, 6.45pm.

Buckley Youths’ Cup semi-final

Callan United v Ormonde Villa, 6.30pm.

SATURDAY

Eamon Maher Coach Hire Division Two playoff

Evergreen C v Lions B, Castlecomer 6.30pm.

Division Three Cup

St John’s v Callan United B, 6.15pm.

Buckley Youths’ Cup semi-final

Evergreen A v Freebooters, 2.30pm.

Under-16 TC Tyres League

Freshford Town v Freebooters A, 6.15pm.

Under-14 Declan Fennelly Cup

Freshford Town v Castlewarren Celtic, 4.45pm.

Evergreen United v Freebooters B, 5pm.

Under-12 Nicholas Marnell Cup

Bridge United B v Thomastown United, 3pm.

Callan United v Deen Celtic A, 3pm.

Freebooters C v Highview Athletic, 3pm.

Freshford Town v Clover United, 3pm.

Southend United v Deen Celtic B, 3pm.

Lions v Evergreen City, 3.30pm.

Under-10 Barnaville Print & Graphics SSG

Callan United v Deen Celtic Blacks, 1pm.

East End United v Freebooters A, 1pm.

Evergreen Rovers v Deen Celtic Reds, 1pm.

Freebooters C v Evergreen Town, 1pm.

Freebooters D v Paulstown 06, 1pm.

Lions A v Evergreen United, 1pm.

Thomastown United C v Evergreen Athletic, 1pm.

Clover United v Stoneyford United, 2pm.

Lions B v Freebooters B, 2pm.

Thomastown United A v Fort Rangers, 2pm.

Thomastown United B v Highview Athletic, 3pm.

SUNDAY

St Canice’s Credit Union Premier Division

Evergreen B v Thomastown United A, 11am.

Lions A v Evergreen A, 11am.

KCLR McCalmont Cup

Freebooters A v Stoneyford United, 11am.

Division Three Cup

Highview Athletic v Castlewarren Celtic, 11am.

Women’s League

Freebooters v Newpark, 2.30pm.

Under-14 Declan Fennelly Cup

Bridge United v Deen Celtic, 5pm.

Callan United v Evergreen City, 5pm.

Evergreen A v Highview Athletic, 5pm.

Stoneyford United v East End United, 5pm.

Lions v Clover United, 6pm.

MONDAY

Under-12 Nicholas Marnell Cup

Bridge United v Freebooters A, 6.45pm.

TUESDAY

Under-14 Declan Fennelly Cup

Thomastown United A v Freebooters A, 6.45pm.

Under-12 Nicholas Marnell Cup

Newpark v Fort Rangers, 6.30pm.

WEDNESDAY, APRIL 29

St Canice’s Credit Union Premier Division

Callan United v Evergreen A, 6.45pm.

Evergreen B v Freebooters A, 6.45pm.

Spa United v Thomastown United A, 6.45pm.

Under-12 Glanbia League Division Two

Fort Rangers v Freebooters B, 5pm.

SOCCER RESULTS

St Canice’s Credit Union Premier Division

Evergreen A 9, Bridge United A 0.

Thomastown United A 4, Callan United A 1.

Division One Cup

Fort Rangers 1, Stoneyford United 3.

Freshford Town 0, Clover United A 2.

Stoneyford United 4, Thomastown United B 3 (AET)

Division Two Ken & Michael Byrne Cup

Lions B 4, St Mary’s 4

AET - St Mary’s won 4-3 on pens

Freebooters B 2, Deen Celtic 1 (AET)

Division Three Cup

Callan United B 2, St Ann’s 0.

Clover United B 1, Castlewarren Celtic 4.

Ladies League

Freebooters 2, Tullaroan 0.

Buckley Youths’ Cup

Newpark United 2, Freebooters 3.

Under-17 TC Tyres League

Spa United 0, Freebooters A 0.

Evergreen B 2, Freebooters B 1.

Fort Rangers 6, Ormonde Villa 0.

Lions 1, Evergreen A 7.

Under-16 TC Tyres League

Ormonde Villa 1, Evergreen A 1.

Under-15 St Canice’s Credit Union League

Clover United 4, Brookville 1.

Evergreen B 0, Callan United 2.

Evergreen A 3, Freebooters A 0.

Lions 1, Thomastown United 3.

Under-14 K&DL Girls’ League

Thomastown United 4, Lions 0.

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division One

Thomastown United A 2, Freebooters A 3.

Under-13 Kilkenny People League Division One

Evergreen A 2, East End United 1.

Lions 4, East End United 3.

Under-13 Kilkenny People League Division Two

Callan United 0, Evergreen United 2.

Freebooters 4, Thomastown United B 0.

Under-12 K&DL Girls’ League

Freebooters A 4, Evergreen A 1.

Thomastown United 6, Lions 2.

Under-12 Glanbia League Division One

Bridge United 0, Freebooters A 5.

Under-12 Glanbia League Division Two

Bridge United B 5, Freebooters C 1.

Under-11 David Doran Cup

Callan United 1, Deen Celtic A 2.

Clover United 1, Freebooters A 4.

Freshford Town 3, Freebooters Whites 0.

Under-11 Nolan Jewellers SSG Group A

Thomastown United Blue 2, East End United A 0.

Under-11 Nolan Jewellers SSG Group B

Lions 3, Bridge United B 0.

Fort Rangers 7, Freebooters B 0.

Under-11 Nolan Jewellers SSG Group C

Thomastown United Whites 1, Highview Athletic 4.

East End United B 4, Deen Celtic B 0.

Buy the e-paper of the Donegal Democrat, Donegal People's Press, Donegal Post and Inish Times here for instant access to Donegal's premier news titles.

Keep up with the latest news from Donegal with our daily newsletter featuring the most important stories of the day delivered to your inbox every evening at 5pm.