Search

28/10/2021

Kilkenny Soccer Scoreboard

ALL the results and fixtures from the Macron Kilkenny & District League

ALL the results and fixtures from the Macron Kilkenny & District League

Wednesday

Under-15 Midlands Cup semi-final

Portlaoise v Evergreen A, 7.15pm.

Under-17 TC Tyres League Division Two

Evergreen C v Lions, 6.45pm.

Thursday

Under-12 Glanbia League Division One (6.45pm)

Thomastown United A v Freebooters A.

East End United v Evergreen A.

Under-15 St Canice’s Credit Union League Division Two

Ormonde Villa v Thomastown United, 6.30pm.

Under-16 Brendan Lonergan Cup Preliminary Round

Southend United v Bridge United, 6.45pm.

Friday

Under-11 Nolan Jewellers League Division Three

Newpark v Stoneyford United A, 7pm.

Under-15 K&DL Macron Cup quarter-final

Paulstown 06 v Clover United, 7pm.

Saturday

Buckley Youths’ Cup

Deen Celtic v Freebooters, 2.30pm.

Under-11 David Doran Cup quarter-final

Lions v Thomastown United B, 11am.

Under-11 Nolan Jewellers League Division One

Bridge United v Freebooters A, 11am.

Under-11 Nolan Jewellers League Division Two

Fort Rangers v Freshford Town, 11am.

Under-12 Nicholas Marnell Cup semi-final

East End United v Freebooters A, 11am.

Under-12 Glanbia League Division Three

Highview Athletic v Thomastown United B, 2pm.
Under-13 Kilkenny People League Division One

Lions v Freebooters A, 1pm.

Southend United v Evergreen A, 11am.

Under-13 Kilkenny People League Division Two

Clover United v Fort Rangers, 11am.

Under-14 Declan Fennelly Cup first round

Callan United v Evergreen A, 1pm.

Under-14 Declan Fennelly Cup quarter-final

Ormonde Villa v Deen Celtic, 11am.

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division One

Thomastown United v Freebooters A, 11am.

Under-16 Brendan Lonergan Cup quarter-final

Freshford Town v Evergreen B, 11am.

Under-17 K&DL Macron Cup

Evergreen C v Clover United, 1pm.

Under-17 TC Tyres League Division Two

Evergreen B v East End United, 11am.

Sunday

KCLR McCalmont Cup

Brookville v Callan United, Derdimus 11am.

Freebooters A v River Rangers/Newpark A, Derdimus 2pm.

St Canice’s Credit Union Premier Division

Fort Rangers v Evergreen B, 11am.

Division One Cup (11am)

AC Kilkenny A v Stoneyford United.

* Newpark A v East End United A.

Eamonn Maher Coach Hire Division Two

Newpark B v Tullaroan, 2pm.

Division Two Ken & Michael Byrne Cup (11am)

Evergreen C v Lions B.

* River Rangers v Thomastown United B.

NOTE: Games marked with * are subject to the result of Tuesday’s McCalmont Cup quarter-final between River Rangers and Newpark A.

Tuesday

Under-11 David Doran Cup quarter-finals (7pm)

East End United v Deen Celtic.

Evergreen A v Thomastown United A.

Freebooters A v Fort Rangers.

Under-13 Kilkenny People League Division One (7pm)

Thomastown United v Evergreen A.

Newpark A v Southend United.

Deen Celtic v Lions.

Under-16 Brendan Lonergan Cup quarter-final

Callan United v Freebooters B, 7pm.

Under-16 TC Tyres League Division One (7pm)

Evergreen A v Freebooters A.

Ormonde Villa v Deen Celtic.

Wednesday, May 15

Eamonn Maher Coach Hire Division Two

Newpark B v Brookville, 7pm.

Thursday, May 16

Under-12 Glanbia League Division One

Freebooters A v Evergreen A, 7pm.

Under-13 Kilkenny People League Division Two

Evergreen B v Fort Rangers, 6.45pm.

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division One

Thomastown United v Ormonde Villa, 6.45pm.

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division Two

Evergreen B v Paulstown 06, 6.45pm.

Under-16 TC Tyres League Division One

Evergreen A v Bridge United, 6.45pm.

Results

KCLR McCalmont Cup

Callan United 2, Lions A 1.

Fort Rangers 2, Brookville 3.

Freebooters A 1, Thomastown United A 0.

St Canice’s Credit Union Premier Division

Evergreen B 0, Evergreen A 3.

Evergreen A are league champions

Division One

AC Kilkenny A 1, Stoneyford United 1.

Eamonn Maher Coach Hire Division Two

Evergreen C 0, Tullaroan 2.

Tullaroan are league champions

River Rangers 1, Lions B 1.

Youths’ League Division One

Clover United 1, Freebooters 0.

Clover are league champions

Buckley Youths’ Cup

Evergreen A 1, Thomastown United 1

(AET - Thomastown won 4-2 on pens)

Under-17 TC Tyres League Division Two

East End United 6, Lions 1.

Paulstown 06 1, Evergreen B 2.

Under-16 Brendan Lonergan Cup

Ormonde Villa 1, Evergreen A 0.

Under-16 TC Tyres League Division One

Freebooters A 1, Bridge United 3.

Under-15 St Canice’s Credit Union League Division One

Freebooters A 3, Bridge United 0.

Under-15 St Canice’s Credit Union League Division Two

East End United 6, Thomastown United 1.

Freebooters B 2, Highview Athletic 1.

Paulstown 06 3, Evergreen B 2.

Under-14 Declan Fennelly Cup

Bridge United 7, Freshford Town 3.

Paulstown 06 2, Evergreen B 4.

Thomastown United A 3, Freebooters B 0.

Under-13 Kilkenny People League Division One

Thomastown United 10, Newpark A 2.

Deen Celtic 1, Southend United 6.

Under-13 Kilkenny People League Division Two

Callan United 1, Clover United 1.

Highview Athletic 3, Evergreen B 0.

Fort Rangers 0, Bridge United 0.

Under-12 Nicholas Marnell Cup

Deen Celtic 4, East End United 7.

Under-12 Glanbia League Division One

Thomastown United 0, Freshford Town 1.

Under-11 David Doran Cup

Fort Rangers 3, Stoneyford United B 1.

Under-11 Nolan Jewellers League Division One

Thomastown United A 3, Bridge United 0.

Under-11 Nolan Jewellers League Division Three

Newpark 7, Thomastown United B 2.

Stoneyford United A 0, Lions 3.

Southend United 0, Freebooters B 3.

Thomastown United B 1, Newpark 5.

To continue reading this archived article for FREE,
please just kindly register and/or log in.


Registration is absolutely 100% FREE and will help us personalise your experience on our sites. You can also sign up to our carefully curated newsletter(s) to keep up to date with your latest local news!

Register / Login

Buy the e-paper of the Donegal Democrat, Donegal People's Press, Donegal Post and Inish Times here for instant access to Donegal's premier news titles.

Keep up with the latest news from Donegal with our daily newsletter featuring the most important stories of the day delivered to your inbox every evening at 5pm.