Search

28/09/2021

Kilkenny GAA fixtures and results

Kilkenny GAA fixtures and results
Gaelic Games sport@kilkennypeople.ie @KKPeopleSport

All the Kilkenny GAA fixtures and last week’s results.

WEDNESDAY

Kilkenny Honda Centre MCHC quarter-final

Ballyragget: James Stephens v St Patrick’s, 7.30pm.

Allianz/Cumann na mBunscol

(All games 3.30pm - first team has home advantage)

Educational Supplies Football League Roinn A

Graigue/Skeough v Scoil McCauley Rice NS

St Canice’s NS v Mooncoin BNS

Piltown NS v Kilkenny CBS

Glenmore NS v St Patrick’s DLS

Thomastown NS v Gaelscoil Osraí

Top Oil Football League North Roinn B

Coon Muckalee NS v St John’s Senior NS

Gowran NS v Urlingford NS

Clogh-Moneenroe NS v Conahy NS

Gaelscoil Osraí v Clara NS

Top Oil Football League South Roinn B

Kilmacow BNS v Kilmanagh NS

Danesfort NS v Tullogher-Rosbercon NS

Carrickshock NS v Scoil Phádraig Ballyhale

Bennettsbridge NS v St Canice’s NS

Mullinavat NS v Dunnamaggin NS

Toymaster Football League 11-A-Side Roinn C

Goresbridge/Paulstown v Ballyragget NS

Kilkenny School Project v Freshford NS

The Rower Mixed NS v Windgap NS

SATURDAY

St Canice’s CU SHC first round replays

(Extra-Time if necessary)

Ballyhale: Bennettsbridge v Mullinavat, 1.30pm.

Ballyhale: Danesfort v Rower-Inistioge, 3.15pm.

J.J. Kavanagh & Sons JHC Section B final

St John’s Park: Dicksboro v James Stephens (Time TBC)

Kilkenny Honda Centre MBHC quarter-final

Slieverue: Dunnamaggin v Slieverue, 3pm.

Kilkenny Honda Centre MBHL

Jenkinstown: St Lachtain’s v Erin’s Own, 2pm.

Duggan Steel U-16 CHC final

Ballyragget: James Stephens v Conahy Shamrocks, 2pm.

SUNDAY

Michael Lyng Motors IHC

Palmerstown: Dunnamaggin v St Patrick’s, 2pm.

Pairc Sheamuis Stiophan: Lisdowney v Young Irelands, 2pm.

Tullaroan: St Lachtain’s v Graigue-Ballycallan, 4.30pm.

St John’s Park: Thomastown v Conahy Shamrocks, 4.30pm.

Michael Lyng Motors IHL final

Thomastown: Carrickshock v Tullaroan, 12.30pm.

Michael Lyng Motors IHL Shield final

Thomastown: Tullogher-Rosbercon v Glenmore, 11am.

Kilkenny Honda Centre MAHC semi-finals

John Locke Park: Ballyhale Shamrocks v Dicksboro, 5pm.

Bennettsbridge: Danesfort v James Stephens, 5pm.

Duggan Steel U-14 HC (13-a-side) final

Venue TBC: Blacks & Whites v Barrow Rangers, 11am.

MONDAY

Allianz/Cumann na mBunscol Country Cup Football

(All games 3.30pm – first team has home advantage)

Thomastown NS v Mullinavat NS

Clara NS v Danesfort NS

Mooncoin BNS v Bennettsbridge NS

Carrickshock NS v Clogh-Moneenroe NS

Dunnamaggin NS v Kilmanagh NS

Gowran NS v Glenmore/Ballyfacey NS

Conahy NS v Kilmacow BNS

Graigue/Skeough NS v Coon Muckalee NS

WEDNESDAY, OCTOBER 5

Allianz/Cumann na mBunscol

(All games 3.30pm – first team has home advantage)

Educational Supplies Football League Roinn A

Gaelscoil Osraí v Graigue/Skeough

St Canice’s NS v Glenmore NS

Scoil McCauley Rice NS v Piltown NS

St Patrick’s DLS v Thomastown NS

Mooncoin BNS v Kilkenny CBS

Top Oil Football League North Roinn B

Lisdowney NS v Coon Muckalee NS

Conahy NS v Gowran NS

St John’s Senior NS v Clogh-Moneenroe NS

Urlingford NS v Gaelscoil Osraí

Top Oil Football League South Roinn B

St Canice’s NS v Mullinavat NS

Tullogher-Rosbercon NS v Scoil Phádraig Ballyhale

Dunnamaggin NS v Kilmacow BNS

Danesfort NS v Bennettsbridge NS

Kilmanagh NS v Carrickshock NS

Toymaster Football League Roinn C (11-A-Side)

Windgap NS v Goresbridge/Paulstown

Freshford NS v The Rower Mixed NS

Ballyragget NS v Kilkenny School Project

Kilkenny GAA Results

St Canice’s Credit Union SHC

Danesfort 0-13, Rower-Inistioge 1-10

Clara 1-17, Fenians 2-9

James Stephens 2-17, Erin’s Own 1-10

Mullinavat 3-16, Bennettsbridge 4-13

St Canice’s Credit Union SHL final

Ballyhale Shamrocks 1-24, St Martin’s 1-19 (AET)

St Canice’s Credit Union SHL Shield final

O’Loughlin Gaels 2-13, Dicksboro 1-13

J.J. Kavanagh & Sons JHC

Blacks & Whites 1-12, Slieverue 0-8

John Lockes 1-17, Piltown 1-7

Barrow Rangers 3-17, Kilmacow 0-14

Mooncoin 1-15, Galmoy 1-11

Emeralds 0-20, Windgap 1-12

Graignamanagh 2-11, Cloneen 0-12

Dicksboro 1-20, Clara 2-12

James Stephens 4-13, O’Loughlin Gaels 1-19 (AET)

Kilkenny Honda Centre MAHC

Ballyhale Shamrocks 4-9, Graigue-Ballycallan 1-9

Kilkenny Honda Centre MBHC

Clara 1-15, Bennettsbridge 0-6

Conahy Shamrocks 3-12, Rower Inistioge 0-14

Kilkenny Honda Centre MCHC

Tullaroan 3-13, Young Irelands 1-14

Duggan Steel U-14 A HC final

Dicksboro 1-10, James Stephens 0-4

Duggan Steel U-14 C HC final

Tullaroan 0-11, Conahy Shamrocks 0-9

Duggan Steel U-14 HC (13-A-Side] semi-finals

Barrow Rangers 5-12, Ballyhale Shamrocks 4-8

Blacks & Whites 7-9, St Patrick’s 0-5

Duggan Steel U-14 B HL final

St Martin’s 2-8, Tullogher-Rosbercon 0-8

Allianz/Cumann na mBunscol

Educational Supplies Football League Roinn A

Gaelscoil Osraí 2-2, Glenmore NS 1-0

Piltown NS 4-5, Mooncoin BNS 1-4

St Canice’s NS 3-6, St Patrick’s DLS 0-2

Thomastown NS 2-4, Scoil McCauley Rice NS 0-2

Kilkenny CBS NS 5-5, Graigue/Skeough 4-2

Top Oil Football League North Roinn B

Coon Muckalee NS 5-9, Conahy NS 3-3

Clara NS 1-4, Gowran NS 0-1

Clogh-Moneenroe NS 3-7, Urlingford NS 1-3

St John’s Senior NS 2-6, Lisdowney NS 1-3

Top Oil Football League South Roinn B

Tullogher-Rosbercon NS 3-5, Carrickshock NS 1-2

Danesfort NS 7-6, St Canice’s NS 4-2

Toymaster Football League Roinn C (11-A-Side)

Ballyragget NS 6-2, Windgap NS 4-2

The Rower Mixed NS 3-6, Kilkenny School Project 1-1

Allianz/Cumann na mBunscol Country Cup Football

Kilmanagh NS 1-6, Urlingford NS 0-7

Graigue/Skeough 2-7, Scoil Phádraig Ballyhale 1-3

Kilmacow BNS 3-3, Scoil McCauley Rice NS 3-0

Buy the e-paper of the Donegal Democrat, Donegal People's Press, Donegal Post and Inish Times here for instant access to Donegal's premier news titles.

Keep up with the latest news from Donegal with our daily newsletter featuring the most important stories of the day delivered to your inbox every evening at 5pm.