Search our Archive

01/08/2021

All the Kilkenny GAA fixtures

All the Kilkenny GAA fixtures

The following are the Kilkenny GAA fixtures for the coming week:

Wednesday, July 5

Bord Gais Energy Leinster Under-21 Hurling Final

Nowlan Park: Kilkenny v Wexford 7.30pm

Duggan Steel Under-14 C Hurling League

Slieverue: Slieverue V Blacks and Whites 7.30pm

Ballyhale:  Ballyhale Shamrocks V Carrickshock 7.30pm

Paulstown:  Barrow Rangers V Clara 7.30pm

Thursday

St. Canices [Kilkenny] Credit Union Byrne Cup Senior Hurling League

Clara:  Clara V Mullinavat 7.30pm

J. J. Kavanagh and Sons North Junior Hurling Cup – Semi-Finals

Pairc Sheamuis Stiophan:  James Stephens V Tullaroan 7.30pm

Palmerstown:  Dicksboro V Emeralds   

Kilkenny Honda Centre Minor Hurling League

Roinn A Group A

Tom Ryall Park:  Graigue Ballycallan V Dicksboro 7.30pm   

Thomastown:  Thomastown V James Stephens 7.30pm  

Roinn A Group B

St. John's Park:  O'Loughlin Gaels V Naas 7.30pm  

Bennettsbridge:  Bennettsbridge V Lisdowney 7.30pm  

Roinn B Group A

Mooncoin:  Mooncoin V Piltown 7.30pm  

John Locke Park:  John Lockes V Kilmacow 7.30pm  

Roinn B Group B

Urlingford:  Emeralds v The Harps 7.30pm  

Clara:  Clara V Fenians 7.30pm  

Roinn B Group C

Coon:  St Martin's V Young Irelands 7.30pm  

Roinn B Group D

Danesfort:  Danesfort V Dunnamaggin 7.30pm

Dr Tierney Park:  Graignamanagh V Rower Inistioge 7.30pm  

Roinn C Group A

Tullogher:  Tullogher Rosbercon V Conahy Shamrocks 8pm

Roinn C Group B

Slieverue:  Slieverue V Cloneen/Railyard 7.30pm 

Duggan Steel Under-14 C Hurling League

Pairc Sheamuis Stiophan:  James Stephens V Slieverue 7.30pm

Hugginstown:  Carrickshock V St. Patrick's 7.30pm

Friday

St. Canices [Kilkenny] Credit Union Byrne Cup Senior Hurling League

Danesfort:  Danesfort V Rower Inistioge 7.30pm  

Hugginstown:  Carrickshock V Bennettsbridge 7.45pm

J. J. Kavanagh and Sons J.H.L. [Section A] Group A

Paulstown:  Barrow Rangers V Piltown 7.30pm  

Kilmacow:  Kilmacow V Conahy Shamrocks 7.30pm

[Section A] Group B

Slieverue:  Slieverue V Graignamanagh 7.30pm  

Galmoy: Galmoy V John Lockes 7.30pm  

Cloneen:  Cloneen V Blacks and Whites 7.30pm  

[Section B]

Canon Kearns Park, Erins Own V O'Loughlin Gaels 7.30pm

Iverk Produce South Junior A Hurling Championship League

Tullogher:  Tullogher Rosbercon V Thomastown 7.30pm

Kilkenny Honda Centre Minor Hurling League Roinn C Group A

Ballyragget:  St. Patrick's V O'Loughlin Gaels 7.30pm  

Roinn C Group B

Palmerstown:  Dicksboro V James Stephens 7.30pm

Saturday

All Ireland Senior Hurling Qualifier, round 2

Semple Stadium: Kilkenny v Waterford (7pm). Ref. James Owens

Sunday

J. J. Kavanagh and Sons J.H.L. [Section B]

Clara:  Clara V Rower Inistioge 7pm  

Tullaroan:  Tullaroan V Dicksboro 7pm

Ballyhale:  Ballyhale Shamrocks V James Stephens 7pm

J. J. Kavanagh and Sons North Junior A Hurling League/Championship Group B

Jenkinstown:  Conahy Shamrocks V Barrow Rangers 2pm

J. J. Kavanagh and Sons North Junior B Hurling League/Championship Group A

Danesfort:  Danesfort V James Stephens 7pm  

Group B

Cloneen:  Cloneen V Galmoy 7pm

Monday

Kilkenny Honda Centre Minor Hurling League – [All Games 7.30pm] Roinn A Group A

Palmerstown: Dicksboro V Thomastown  

Canon Kearns Park:  Erins Own V Graigue Ballycallan,  

Roinn A Group B

Bennettsbridge: Bennettsbridge V Naas

Ballyhale:  Ballyhale Shamrocks V O'Loughlin Gaels  

Roinn B Group A

Kilmacow:  Kilmacow V Mooncoin  

Pairc na Ratha:  Glenmore V John Lockes  

Roinn B Group B

Urlingford:  Emeralds V Clara

Freshford:  St Lachtain's v The Harps  

Roinn B Group C

Galmoy:  Galmoy/Windgap V St Martin's  

Mullinavat:  Mullinavat V Barrow Rangers  

Roinn B Group D

Inistioge:  Rower Inistioge V Danesfort  

Dunnamaggin:  Dunnamaggin V Graignamanagh

Roinn C Group A

Hugginstown: Carrickshock V Tullogher Rosbercon  

St. John's Park:  O'Loughlin Gaels V Tullaroan  

Jenkinstown:  Conahy Shamrocks V St. Patrick's  

Roinn C Group B

Cloneen:  Cloneen/Railyard V Dicksboro  

Tom Walsh Park:  Blacks and Whites V Slieverue  

 Tuesday

St. Canices [Kilkenny] Credit Union Byrne Cup Senior Hurling League

St. John's Park:  O'Loughlin Gaels V Danesfort 7.30pm  

Coon: St Martin's V Bennettsbridge 7.30pm

Hugginstown:  Carrickshock V Clara 7.30pm  

Inistioge:  Rower Inistioge V Dicksboro 7.30pm

Mullinavat:  Mullinavat V James Stephens 7.30pm  

Canon Kearns Park:  Erins Own V Ballyhale Shamrocks 7.30pm 

Michael Lyng Motors Aylward Cup Intermediate Hurling League

Tom Ryall Park:  Graigue Ballycallan V St. Patrick's 7.30pm

Johnstown:  Fenians V Young Irelands 7.30pm  

Tullaroan:  Tullaroan V Lisdowney 7.30pm  

Dunnamaggin: Dunnamaggin V St Lachtain's 7.30pm

Pairc na Ratha:  Glenmore V Thomastown 7.30pm

Duggan Steel Under-14 B Hurling League Group A

Dunnamaggin:  Dunnamaggin V Dicksboro 7.30pm

Special Minor 13 Aside Competition Roinn B – Quarter-Final

Danesfort:  Danesfort V Barrow Rangers 7pm

More News

Buy the e-paper of the Donegal Democrat, Donegal People's Press, Donegal Post and Inish Times here for instant access to Donegal's premier news titles.

Keep up with the latest news from Donegal with our daily newsletter featuring the most important stories of the day delivered to your inbox every evening at 5pm.