Kilkenny GAA: the fixtures for the coming week

@kilkennypeoplesport

Reporter:

@kilkennypeoplesport

Kilkenny GAA: the fixtures for the coming week

The following are the Kilkenny GAA fixtures for the coming week:
WEDNESDAY
Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling Championship
MW Hire Dunmore: James Stephens V Tullaroan (8pm)
Allianz/Cumann na mBunscol Roinn A Toymaster Football League
Clara NS: Clara NS V Kilkenny CBS NS (3.30pm)
St Patricks DLS: St Patricks DLS V Thomastown NS (3.30pm)
Gaelscoil Osra, Loch Bu: Gaelscoil Osraí V St Canice[s NS (3.30pm)
Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn B FL North Group A
Kilmanagh NS: Kilmanagh NS V Lisdowney NS (3.30pm).
Urlingford NS: Urlingford NS V St. Canice’s NS (3.30pm)
Conahy NS: Conahy NS V Clogh Moneenroe NS (3.30pm)
Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn B FL North Group B
St John’s Senior NS: St John[s NS V Gowran NS (3.30pm)
Graigue/Skeough: Graigue/Skeough V Gaelscoil Osraí (3.30pm)
Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn B FL South Group A
Kilmacow BNS: Kilmacow BNS V Glenmore NS (3.30pm)
Mooncoin BNS: Mooncoin Schools V Rower Inistioge NS (3.30pm)
Piltown NS: Piltown NS V Tullogher Rosbercon NS (3.30pm)
Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn B FL South Group B
Dunnamaggin NS: Dunnamaggin NS V Mullinavat NS (3.30pm)
Carrickshock NS: Carrickshock NS V Scoil Phádraig Ballyhale (3.30pm)
Scoil McCauley Rice NS: Scoil McCauley Rice NS V Danesfort NS (3.30pm)
Allianz Cumann na mBunscol Toymaster Roinn C Football League
Freshford NS: Freshford NS V Windgap NS (3.30pm)
The Model School: The Model School V Goresbridge/Paulstown (3.30pm)
SATURDAY
St Canice’s Credit Union [Kilkenny] SHC quarter-final
Ballyragget: James Stephens V Erins Own (2pm)
Michael Lyng Motors IHC quarter-final
Dunnamaggin: Graigue Ballycallan V Glenmore (2pm)
Urlingford: Lisdowney V St Lachtain's (4pm)
Mooncoin: John Lockes V Tullogher Rosbercon (4pm)
Kilkenny Honda Centre Minor B Hurling Championship
Dunnamaggin: John Lockes V Ballyhale Shamrocks (12noon)
Palmerstown: Emeralds V Rower Inistioge (5pm)
Danesfort: Thomastown V Galmoy/Windgap (5pm)
SUNDAY
Michael Lyng Motors IHC quarter-final
Danesfort: Tullaroan V Thomastown (12noon)
J. J. Kavanagh & Sons JHC semi-finals
Nowlan Park: Dunnamaggin V Dicksboro (2.15pm)
Nowlan Park: Piltown V Slieverue (4pm)
Kilkenny Honda Centre Minor A Hurling Championship
Jenkinstown: Erins Own V St Lachtain's (11am)
Mullinavat: James Stephens V Mooncoin (11.30am)
Kilkenny Honda Centre Minor B HC quarter-finals
St John's Park: Lisdowney V Young Irelands (11.30am)
John Locke Park: Piltown V Graigue Ballycallan (11.30am)
Kilkenny Honda Centre Minor C HC quarter-finals
Paulstown: Blacks and Whites V Cloneen/Railyard (11.30am)
TBC: Conahy Shamrocks V O'Loughlin Gaels (11.30am)
Jenkinstown: Graignamanagh V Fenians (5pm)
Kilkenny Citroen Centre Minor B FC semi-final
TBC: Erins Own V Glenmore (11.30am)
Kilkenny Citroeen Centre Minor B FC quarter-final
Kilmacow: Kilmacow V Mullinavat (4pm).

For more on Kilkenny People sport read here.